Kerry: "W ciągu kilku miesięcy możemy znieść sankcje wobec Rosji". I stawia warunek

Sekretarz stanu John Kerry powiedział w Davos, że rząd Stanów Zjednoczonych może w ciągu kilku miesięcy znieść sankcje wobec Rosji, jeśli ta wypełni warunki umowy pokojowej z Mińska i wycofa się z Ukrainy.
- Jeśli tylko mocno się postaramy, ustalenia z Mińska mogą zostać wdrożone w ciągu kilku miesięcy - powiedział sekretarz stanu USA podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos. I dodał: - Jeśli tak by się stało, moglibyśmy znieść sankcje wobec Rosji.

Ustalenia z Mińska

Przypomnijmy, że zgodnie z zawartymi w Mińsku w lutym ubiegłego roku porozumieniami pokojowymi na wschodniej Ukrainie miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu dwóch tygodni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa.

Według Bloomberga w konflikcie na Ukrainie zginęło już ponad 9 tys. osób. Porozumienia mińskie cały czas są tylko na papierze, a oba rządy przerzucają się w tej sprawie odpowiedzialnością.

Rubel się umacnia

Od samego rana rosyjska waluta się umacnia. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić ok. 79 rubli.W tym samym czasie cena ropy podskoczyła do poziomów sprzed tygodnia - 31 dol. za baryłkę.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas