Za karę - miesiąc bez urlopu, w nagrodę - puszka Coca-Coli. W śląskiej fabryce tak motywują pracowników?

Klient zgłosi reklamację - pracownicy mogą zapomnieć o urlopie przez najbliższy miesiąc. Gdy zwrotów nie będzie - dostaną puszkę Coca-Coli. ?Nowa Trybuna Opolska? opisuje nowy system motywacyjny stosowany w jednej ze śląskich fabryk. Przedstawiciele zakładu potwierdzili gazecie informację, później zmienili zdanie.
Spółka Pearl Stream została założona w Strzelcach Opolskich w 2010 r. przez Koreańczyka Park Kye Soo, przy udziale kapitału z niemieckiego funduszu inwestycyjnego. Zakład produkuje m.in. obudowy do telewizorów i monitorów koreańskiego koncernu LG. Wytwarza również plastikowe elementy do samochodów marki Kia i Hyundai.

Jak podaje "Nowa Trybuna Opolska", w ostatnim czasie jeden z głównych odbiorców - koncern elektroniczny LG - poinformował Pearl Stream o coraz mniejszym zadowoleniu z jakości produktów wytwarzanych w Strzelcach Opolskich. Do firmy zaczęło napływać z Korei coraz więcej reklamacji.

Według "NTO", aby podnieść jakość produkcji, w fabryce Pearl Stream wymyślono nowy system motywowania pracowników. Do zatrudnionych w hali produkcyjnej wysłano informacyjne maile, a w miejscu pracy zawisły plakaty prezentujące "wewnętrzne zasady" nagradzania i karania.

Będzie reklamacja - miesiąc bez urlopu

Pracownicy dowiedzieli się, że jeśli w ciągu miesiąca do zakładu wpłynie chociaż jedna reklamacja od koncernu LG, wszyscy zatrudnieni przy produkcji elementów dla tego odbiorcy pozbawieni zostaną prawa do urlopu przez najbliższy miesiąc.

Jeśli w trakcie jednego miesiąca przyjdą dwie skargi, pracownicy pożegnają się z myślą o urlopie wypoczynkowym na najbliższe dwa miesiące. Natomiast trzy reklamacje oznaczają już zmiany na stanowiskach tzw. team leaderów.

- Z pewnością opisana sytuacja świadczy o naruszeniu przepisów prawa pracy - mówi w rozmowie z pieniadze.gazeta.pl Łukasz Śmierciak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. - Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne. Oczywiście przesunięcie jego terminu jest możliwe, ale powinno wynikać ze szczególnych potrzeb pracodawcy, a nie może być formą kary za wadliwie wykonaną pracę, w tym wypadku stosowanej dodatkowo w sposób zbiorowy - dodaje.

Za dobrą pracę w nagrodę napój

Nie możemy jednak nie wspomnieć o nagrodach dla pracowników, bo i na nie mogą oni liczyć, o ile będą sumiennie wykonywali swoją pracę. Jeśli w ciągu miesiąca LG nie zgłosi żadnej reklamacji, każdy z pracowników dostanie puszkę Coca-Coli. Dwa miesiące bez zwrotu towaru to dla każdego darmowa pizza, a trzy miesiące - premia w wysokości 10 zł.

Dziennikarz "Nowej Trybuny Opolskiej" interweniował w zakładzie. Przedstawiciele firmy początkowo przyznali, że wspomniany system został wdrożony w fabryce w Strzelcach Opolskich, jednak trzy godziny później całą sprawę nazwali nieporozumieniem. Poinformowali, że zarząd nie wiedział o nowym pomyśle i go nie zatwierdził.

Lokalny dziennik podaje, że dowiedział się o zaistniałej sytuacji od pracowników fabryki. Jak informuje, są oni rozżaleni faktem, że ich dobrą pracę firma wyceniła na 2 zł, czyli tyle, ile średnio kosztuje puszka brązowego napoju.

Pracujący przy produkcji podzespołów dla LG oburzeni są również metodą zbiorowego karania za niedoróbki. Jak twierdzą, reklamacja towaru nie zawsze oznacza jego wadliwe wykonanie, czasem zwrot części może wynikać z widocznej na niej drobnej rysy lub nawet odcisków palców.

Firma nabrała wody w usta

Idąc tropem informacji podanych przez "Nową Trybunę Opolską" chcieliśmy sami je potwierdzić, niestety nasze usilne próby skontaktowania się z przedstawicielami firmy zakończyły się fiaskiem. Wszystkie telefony w strzeleckiej siedzibie, podane na stronie internetowej Pearl Stream, milczą od samego rana. Nie dostaliśmy również odpowiedzi na żaden z wielu wysłanych e-maili z prośbą o komentarz.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu nie wyklucza przeprowadzenia kontroli w zakładzie Pearl Stream.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>