400 tys. zł kary za zmowy przetargowe. Ofiarą padły policja i Agencja Mienia Wojskowego

Agencja Mienia Wojskowego, Jednostka Wojskowa w Warszawie i Komenda Główna Policji padły ofiarą zmów przetargowych. UOKiK stwierdził niedozwolone porozumienia podczas przetargów na dostawę czytników linii papilarnych i przedmioty zaopatrzenia mundurowego. Łączna kara dla pięciu firm: 392 tys. zł.
Przetarg na czytniki linii papilarnych

Pierwsza decyzja UOKiK dotyczy przetargu na zakup i dostawę przenośnych czytników linii papilarnych dla Komendy Głównej Policji. Urząd wszczął postępowanie w tej sprawie w grudniu 2013 r. Jak zaznacza, w trakcie analizy posiłkował się materiałami i ustaleniami prokuratury, wykorzystując m.in. treść korespondencji SMS-owej pomiędzy osobami uczestniczącymi w nielegalnym porozumieniu.

Analiza wykazała, że dwie spółki uczestniczące w przetargu - Relacontrol (wówczas EAS Envimet Polska) i Unicom - ustaliły wspólnie cenę zaproponowaną przez EAS Envimet Polska oraz wymieniały informacje o cenie zawartej w konkurencyjnej ofercie Unicomu. Miało to zapewnić EAS zwycięstwo w przetargu, co dodatkowo ułatwił Unicom, nie wpłacając wadium, przez co został z niego wykluczony. UOKiK nałożył na Relacontrol karę w wysokości blisko 94 tys. zł. Unicom nie został ukarany, ponieważ znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej.

Przetarg na przedmioty zaopatrzenia mundurowego

Druga z decyzji dotyczy przetargów na dostawę przedmiotów zaopatrzenia mundurowego organizowanych w latach 2011-12 przez Agencję Mienia Wojskowego i Jednostkę Wojskową nr 4226 w Warszawie. Zmowę zawarły trzy spółki: Agrotur z Pabianic, Marko z Borkowic oraz Zakład Pracy Chronionej Texpol z Dłutowa.

W czterech przetargach zastosowały one mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Praktyka ta polega na tym, że przedsiębiorcy umawiają się, że przedstawią dwie różne oferty, a jeśli okaże się, że są one dwiema najkorzystniejszymi - zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy lub umyślnie nie składa wymaganych dokumentów, tak aby zwyciężyła druga, droższa oferta. W przypadku zmowy Agrotur, Marko i Texpol zwycięzca nie składał wyjaśnień na wezwanie zamawiającego bądź nie dostarczał wymaganych dokumentów z ZUS/KRUS, KRS lub urzędów skarbowych.

UOKiK informuje również, że oferty wszystkich trzech firm wypełniane były podobnym charakterem pisma, a w jednym przypadku złożone nawet zostały przez tę samą osobę. Za bezprawne działania na Agrotur, Marko i Texpol nałożono kary w łącznej wysokości 298 tys. zł.

Obie decyzje nie są ostateczne, ponieważ wszyscy przedsiębiorcy odwołali się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (4)
400 tys. zł kary za zmowy przetargowe. Ofiarą padły policja i Agencja Mienia Wojskowego
Zaloguj się
 • redlumek

  Oceniono 3 razy 3

  szkoda że nie napisali na jakie kwoty były te przetargi - bo jeśli zamówienie szło w miliony - a kara paręset tysięcy - bo może ona była już w planach?

 • Rafał Heros

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie czytają ostrzeżenia dotyczące ich przyszłości i modlą się żeby to się wszystko jakoś odmieniło ,ale bez ich udziału. Nie myślą o tym że za 40 lat nie będą mieć emerytury gwarantującej przeżycie na minimalnym poziomie. Oglądają filmiki na youtube wardęgi, zapieprzają po 14 godzin na umowę zlecenie i powtarzają sobie tak jak nasz Rząd,, jakoś to będzie "Tylko że Kopacz ma już zapewnioną emeryturę 8 tys zł.mc za urząd premiera. I myślicie, że kto pierwszy nie dostanie emerytury , wy czy pani premier?

 • paula1050

  0

  Dokładnie, szkoda że nie ma informacji o kwocie przetargów. Ludzie, nie można bezczynnie siedzieć i przyglądać się negatywnym zmianom. Bierzmy się w garść i walczmy o nasze przyszłe życie!
  ---------------------------------------------------
  www.justleasing.pl - leasing samochodów dostawczych i ciężarowych

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 0

  te zmowy nie byłyby możliwe gdyby nie udział ludzi zamawiającego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX