Ursus podał znakomite wyniki finansowe, ale w Polsce traktorów nie sprzedaje. Wysyła je za to do Etiopii

Prawie 14 mln złotych - tyle na czysto zarobił polski producent traktorów Ursus. Jeszcze rok temu spółka notowała ponad 22 mln straty. Świetne wyniki nie zbiegły się jednak ze wzrostem sprzedaży na polskim rynku. Rolnicy wolą zagraniczne marki.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Jedyny polski producent ciągników rolniczych - lubelski Ursus, nie jest nawet w pierwszej dziesiątce pod względem sprzedaży na naszym rynku. Wyprzedzają go firmy z USA, Czech, nawet z Japonii. Lider, czyli należąca do Fiata firma New Holland, sprzedał w ubiegłym roku niemal 10 razy więcej traktorów w naszym kraju niż Ursus - wynika z danych agencji Martin & Jacob. Jednak mimo trudności polski producent nie daje za wygraną i publikuje naprawdę bardzo dobre wyniki.

W ubiegłym roku Ursus zarobił na czysto 13,8 mln zł, tymczasem jeszcze rok temu lubelska spółka miała 22,4 mln zł straty. Ursus zarabia głównie na ciągnikach rolniczych, które odpowiadają niemal za połowę przychodów, w 2014 roku z 1200 wyprodukowanych sztuk spółce udało się sprzedać 1177 za łączną kwotę 113 mln zł. Oprócz traktorów firma produkuje głównie maszyny i osprzęt rolniczy, a także trolejbusy.

| Create infographics


Etiopski kontrakt

Ursusowi bardzo pomógł kontrakt z etiopską firmą METEC. Polski producent w ubiegłym roku zrealizował cztery pierwsze transze wartej 90 mln dol. umowy na dostawę 3 tys. ciągników. Spółka dostarczyła także 19 trolejbusów do ZTM Lublin i drugie tyle dostarczy w 2015 roku. Ursus chwali się inwestycjami w poszerzanie swojej oferty i rozbudowę zaplecza produkcyjnego. W 2014 r. firma przeznaczyła na ten cel 16,8 mln zł. A w tym roku planuje wydanie 24 mln zł.

Traktory w Polsce 2014 | Create infographics


Biznes i nauka

Oprócz tego Ursus inwestuje spore sumy w ośrodek badawczo-rozwojowy Ursus R&D. Całkowity koszt projektu to 23,6 mln zł. Z czego 8 mln zł to dofinansowanie PARP. Ośrodek to bardzo ciekawy projekt, ponieważ łączy polski biznes i polskich naukowców z Politechniki Lubelskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pierwszym projektem, nad którym pracuje ośrodek, jest budowa miejskiego autobusu elektrycznego.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Sytuacja na polskim rynku nie jest jednak zbyt dobra dla Ursusa. Firma, pod względem sprzedaży ciągników w całym zeszłym roku zajęła 14. miejsce z niecałymi 2 proc. udziału. Cztery pierwsze należą do Fiata (New Holland), amerykańskiej spółki John Deere, czeskiego Zetora i japońskiej Kubota. Ogółem do czterech pierwszych producentów ciągników należy ponad połowa całego rynku. Polski producent przegrał nawet z białoruskim producentem - firmą Belarus.

Posag 7 panien

Ursus to najdłużej działająca firma motoryzacyjna w Polsce. Historia tej marki sięga roku 1893, kiedy to 3 inżynierów wraz z 4 przedsiębiorcami założyli Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Ponieważ pieniądze na to przedsięwzięcie pochodziły z oszczędności siedmiu córek, pierwsze produkty oznaczane były symbolem P7P (posag 7 panien). Nazwa "Ursus" została przyjęta dopiero 9 lat później, kiedy spółka rozszerzyła zakres swojej działalności (na początku zajmowała się produkcją armatury dla przemysłu spożywczego) o silniki spalinowe. Wybór miał związek z jedną z postaci z powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis"

Do wybuchu I wojny światowej spółka radziła sobie bardzo dobrze, była m.in. głównym producentem silników spalinowych w Królestwie Polskim oraz jedynym ich dostawcą do Rosji. W II RP została przejęta przez BGK i produkowała na potrzeby wojska. Jednak największe sukcesy Ursusa przypadają na okres PRL. Ciągniki tej marki eksportowane były do ponad 50 krajów świata.

Upadek Ursusa

Upadek firmy nastąpił w latach 90. z powodu nieudanych inwestycji i olbrzymiego zadłużenia. Wielokrotne restrukturyzowanie oraz podział na mniejsze niekonkurencyjne spółki niemal doprowadziły spółkę do bankructwa. W 2011 roku, po krótkim "romansie" ze spółką BUMAR, Ursus trafił w końcu w ręce POL-MOT Warfama i od tego czasu stara się wyjść na prostą.

Jak widać po wynikach za 2014 rok, spółka jest na dobrej drodze, aby odzyskać swoją pozycję w naszym kraju. Na razie jest na plusie i zaczęła zarabiać, a może już wkrótce będzie w stanie rzucić rękawice największym światowym producentom i z powodzeniem konkurować z gigantami z USA, Japonii czy... Czech.Więcej o:
Komentarze (44)
Ursus podał znakomite wyniki finansowe, ale w Polsce traktorów nie sprzedaje. Wysyła je za to do Etiopii
Zaloguj się
 • takaprawda2014

  Oceniono 119 razy 89

  Polski rolnik jest za bogaty aby kupować URSUSA. Bieda na wsi to kolejny mit.

 • czemu_ja

  Oceniono 80 razy 70

  Polacy cierpią na rozdwojenie jaźni- z jednej narzekają na sytuacje w kraju (czemu się nie dziwie), a z drugiej wcale nie starają się tej sytuacji poprawić, choćby przez pomoc polskiej gospodarce (tj. kupowanie polskich produktów).
  Lepsze, bo zagraniczne...

 • qielih

  Oceniono 77 razy 63

  Kupujcie POLSKIE owoce! POLSKIE warzywa! POLSKIE świnie! Więcej szacunku dla POLSKIEGO rolnika! Bo to POLSKI rolnik, swój rolnik, taki POLSKI rolnik! - krzyczał polski rolnik na demonstracji po czym wsiadł do Lamborghini i odjechał z Warszawy...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 45 razy 39

  fabryka która ma 14 milionów PLN zysku.... czyli jakieś 3.4 miliona euro....
  gdzie np budowa jednego kilometra autostrady kosztuje w Polsce średnio 9,6 miliona euro....
  i to jest miara siły naszego "przemysku motoryzacyjnego", ale dobre i to ludzie maja robotę i przynajmniej nie trzeba ich dotować tak jak nieprzymierzając "fedrujących inaczej" :-)

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 41 razy 35

  Trzymajcie Wrzodaka z daleka od Ursusa!!!!
  I związki zawodoweteż

 • marten

  Oceniono 28 razy 24

  Wszystko z powodu wrzoda.ka na tyłku.

 • acototak

  Oceniono 16 razy 16

  Kiedyś Ursus był z Ursusa, teraz z Lublina

 • sterlecki

  Oceniono 13 razy 11

  Niemiec kupuje niemieckie, Francuz francuskie, a Polak zagraniczny szrot.

 • mazuvian

  Oceniono 11 razy 11

  WOW! Powodzenia! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX