Zmowa cenowa producentów wózków. Narzucali ceny minimalne i upominali niepokornych dystrybutorów

Producenci wózków dziecięcych ustalali ceny minimalne swoich produktów i nie pozwalali dystrybutorom detalicznym na sprzedaż po cenach niższych. UOKiK ukarał dwie firmy za zmowę cenową.
Coneco i Tutek produkują wózki dziecięce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaniepokoiło rekomendowanie przez obie firmy ich dystrybutorom cen minimalnych, które miały obowiązywać w sklepach internetowych i na serwisach aukcyjnych. W związku z podejrzeniem zawarcia nielegalnego porozumienia w obu przedsiębiorstwach przeprowadzono kontrole z przeszukaniem oraz wszczęto dwa postępowania antymonopolowe.

Jak wykazało pierwsze postępowanie, spółka Coneco podpisywała z niektórymi dystrybutorami umowę o współpracy handlowej, która zobowiązywała do stosowania cen nie niższych niż w cenniku producenta. E-maile zebrane w toku postępowania doskonale obrazują, że jeśli jakiś kontrahent nie stosował się do stawek, był dyscyplinowany. W przypadku stosowania cen niższych niż te narzucone przez cennik, producent Coneco groził sankcjami, np. "ucięciem" rabatów niestosującym się wobec wytycznych dystrybutorom.

Spółka Tutek w monitorowanie cen zaangażowała natomiast samych dystrybutorów, którzy informowali o wszelkich odstępstwach od cennika. Na każde zgłoszenie reagował pracownik producenta, który upominał danego dystrybutora, aby ten dostosował się do cennika. Niestosowanie się do zaleceń skutkowało brakiem rabatów, a w niektórych przypadkach nawet odmową sprzedaży produktów.

Skutki zmowy odczuli klienci

Skutki narzucania dystrybutorom cen odsprzedaży odczuli przede wszystkim konsumenci, którzy mieli ograniczony dostęp do produktów tych producentów po cenach niższych niż ustalone. Praktyka była uciążliwa również dla dystrybutorów, którzy nie mogli konkurować ze sobą ceną.

Za udział w nielegalnym porozumieniu cenowym UOKiK nałożył na firmę Tutek karę blisko 16 tys. zł. Na obniżenie kary wpłynęło zaniechanie praktyki natychmiast po wszczęciu postępowania. Drugiemu z producentów - Coneco - urząd nakazał zmianę stosowanej praktyki oraz nałożył sankcję finansową ponad 7 tys. zł. Na wysokość kary wpływ miał m.in. nieznaczny udział spółki na rynku akcesoriów dla dzieci. Decyzje są ostateczne, ponieważ obaj przedsiębiorcy nie odwołali się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ?cišgnij naszš aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (13)
Zmowa cenowa producentów wózków. Narzucali ceny minimalne i upominali niepokornych dystrybutorów
Zaloguj się
 • hitherto

  Oceniono 64 razy 58

  Kara 16 i 7 tysięcy? To teraz wszyscy będą wiedzieć że zmowa cenowa się opłaca.

 • warszawa1967

  Oceniono 20 razy 20

  Ohohoho!Jakiż groźny ten UOKIK!! Kara łączna 24 tysiące PLN !! Potwornie drakońska kara!! ;-) Panie prezesie UOKIK a dlaczego nie nakłada pan kar na rżnące klientów oszukańczymi "produktami finansowymi"?? Strach panie prezesie?? Jak pan dopier... 200 mln Mbankowi za oszustwa na kredytach walutowych i nie respektowanie prawomocnych wyroków sądowych to wtedy będziesz Pan GOŚĆ i UOKiK będzie coś znaczył. Teraz to zwykła popierdułka utrzymywana przez nas- podatników!!

 • gazwod

  Oceniono 20 razy 18

  Kary śmieszne, cena kilku wózków. Vectra była ukarana przez UOKiK znacznie bardziej a spróbujcie nie wypowiedzieć umowy w wyznaczonym przez nich terminie, przedłużą Wam o kolejne 6 m-cy.

 • harpaga

  Oceniono 12 razy 10

  No to po takich karach zbankrutują. SUKCES UOKiK na pierwsze strony gazet ! Pewnie nawet zarobili urzędnicy na swoje pensje. SUKCES.

  Takich "cen minimalnych" możnaby się doszukać mnóstwo. Wystarczy spojrzeć na jakieś porównywarki cen i jak cena jest prawie identyczna, to już można rozpocząć kontrole. Wystarczy rzucić okiem na cenę oprogramowania, gier i wielu innych towarów.

 • johnywozniak

  Oceniono 2 razy 2

  O kurcze! Te firmy się nie pozbieraja po takich karach! A tak na serio to wysokość tych kar zakrawa na kpine. Za 7 tysięcy można kupić półtorej dobrego wózka.
  likwidacja-konta.pl
  Serdecznie Pozdrawiam

 • bobby66

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy odpowiedni urząd zabierze się za "zmowę płacową" i przestanie obowiązywać najniższa krajowa z tłumaczeniem "bo kryzys" i nie ma na nic pieniędzy ????

 • zalogopeda

  0

  a kara powinna byc taka: ilosc wozkow sprzedanych w ostatnich 5 latach, pomnozona przez "zalecana" cene detaliczna - x 5. Plus VAT. Ale coz, rzeczywistosc jest "odrobine" inna :D

 • zalogopeda

  0

  sankcję finansową ponad 7 tys. zł.
  = 4 wozki w "zalecanej" cenie. Brawo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów!!! Po raz kolejny dali dowod na to, ze nieuczciwosc NIE. POPLACA!!! :D

 • bobby66

  0

  Kiedy jakiś odpowiedni urząd weźmie się za "Zmowę płacową" ??? Długo jeszcze 3/4 polskich pracodawców będzie płacić najniższą krajową????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX