7 grzechów głównych SKOK-ów. Unikanie nadzoru, demagogia i wyprowadzanie pieniędzy z kraju

126 mln złotych strat i brak 300 mln złotych środków własnych - tak wygląda sytuacja SKOK-ów w Polsce. I nie jest to wina polityków lewej czy prawej strony. To wina systemu, który od lat jest chory.
Dyskusja wokół nieprawidłowości w działaniu SKOK-ów nabiera tempa. Zarzuty wobec kas spółdzielczych są bardzo poważne: straty kas idące w setki milionów złotych, przekazanie kilkudziesięciu milionów do prywatnej spółki z fundacji należącej do SKOK-ów czy wyprowadzanie milionów złotych do Luksemburga.

Z drugiej strony obrońcy kas spółdzielczych próbują nas przekonać, że problemu nie ma. Straty SKOK-ów to wina KNF i działanie polityczne, a gdzieś w tle majaczy zmowa zachodniego kapitału, który za wszelką cenę próbuje zniszczyć to, co polskie. Najwyższy czas skończyć z demagogią i hipokryzją SKOK-ów.

1. Pod własnym nadzorem

Do objęcia nadzoru przez KNF SKOK-i nadzorowały same siebie. Funkcję tę pełniła Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Pierwszą osobą, która zajęła się problemem braku odpowiedniego nadzoru nad kasami, był ówczesny przewodniczący Komisji. Już w 2006 r. Stanisław Kluza mówił, że SKOK-i muszą podlegać nadzorowi, tak jak wszystkie inne instytucje finansowe. Chodziło przede wszystkim o gwarantowanie depozytów, czyli po prostu ubezpieczenie na wypadek niewypłacalności którejś z kas.

Ustawa oddająca kasy pod nadzór została uchwalona w 2009 r., jednak weszła w życie dopiero w 2012 r. Stało się tak przede wszystkim z powodu zaskarżenia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Dopiero dwa lata później wniosek został wycofany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Także same kasy próbowały przechytrzyć system. Jak dowiedzieliśmy od jednej z osób pracujących wówczas w KNF i będących blisko sprawy, "SKOK-i wpadły na szalony pomysł, aby kupić niewielki upadający bank w Berlinie i uczynić go swoją centralą, i dzięki temu znaleźć się pod nadzorem niemieckim, a nie polskim. Dzięki temu Niemcy pilnowaliby tylko swojego banku, a nie SKOK-ów w Polsce". Ostatecznie KNF dowiedziała się o sprawie i zablokowała zakup.

Do tego wszystkiego miganie się od nadzoru KNF było poważnym zagrożeniem dla całego systemu finansowego i dla oszczędności klientów kas, ponieważ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, które przed objęciem nadzorem pełniło funkcję BFG, gwarantowało pokrycie strat tylko do kwoty 34 mln zł, czyli dużo mniejszej niż kwota środków wpłaconych na depozyty przez klientów SKOK-ów.

2. Bez nadzoru - bez problemu

SKOK-i przekonują, że "żadna kasa spółdzielcza nie zbankrutowała przed objęciem nadzoru przez KNF". Oczywiście nie doszło wtedy do tak spektakularnych upadków jak upadek SKOK-u Wołomin czy SKOK-u Wspólnota. Jednak wiele kas spółdzielczych miało skrajnie złą sytuację finansową, i żeby nie upadły, zostały włączone w skład innych SKOK-ów. Jeszcze w 1999 r. w Polsce istniało ponad 260 kas, w 2009 r. było ich niemal 70, a obecnie jest już tylko nieco ponad 50.

3. Kasy nie mają problemów

Według najnowszych danych KNF sytuacja SKOK-ów nadal jest trudna. Ich straty sięgają 126 mln zł, a niedobór środków własnych szacowany jest na ok. 300 mln zł. Pod koniec ubiegłego roku 41 z 53 kas spółdzielczych działających w naszym kraju objętych było postępowaniem naprawczym.

Ponadto o tym, jak "zdrowe" są SKOK-i, świadczyć może, że dwie największe w historii wypłaty z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - w ramach systemu gwarantowania depozytów - związane są właśnie ze SKOK-ami. Jak dotąd BFG musiało wypłacić klientom drugiej największej kasy spółdzielczej - SKOK-u Wołomin - ponad 2,2 mld zł, a klientom SKOK-u Wspólnota - niemal 800 mln zł.

4. Dla ludzi, nie dla zysku

W zamyśle, w przeciwieństwie do banków, SKOK-i mają się opierać na idei wspólnoty - członkowie kas nie są ich klientami, tylko współwłaścicielami. Oznacza to, że mogą decydować o losie SKOK-ów, a zyski, zamiast trafiać - w formie dywidend - do akcjonariuszy, powinny się przekładać na korzystniejszą ofertę (np. obniżenie cen usług bądź zwiększenie ich dostępności).

No dobrze, to jak w takim razie mają się do tego milionowe zarobki senatora Grzegorza Biereckiego czy jego brata Jarosława? Ich dochody pochodzą głównie z pracy dla podmiotów związanych ze SKOK-ami i zarabiających dzięki nim - jako członkowie zarządów czy rad nadzorczych najróżniejszych fundacji, towarzystw ubezpieczeniowych i temu podobnych instytucji. Najwyraźniej tylko SKOK-i nie mogą kierować się zyskiem, a osób z nimi zarządzających już to nie dotyczy.

5. Kapitał polski i dobro kraju

"Większość banków w Polsce bazuje na zagranicznym akcjonariacie. SKOK-i oparte są na polskim kapitale" - tak piszą same kasy na jednej ze swoich stron. W domyśle chodzi o to, że rodzimy kapitał dba o interesy Polski - w przeciwieństwie do kapitału zagranicznego. A to czysta demagogia, pochodzenie kapitału nijak się ma do tego, czy firma szkodzi, czy pomaga Polsce. Przecież istnieje wiele przykładów zagranicznych przedsiębiorstw, które płacą lepiej od rodzimych i mogą się pochwalić dużo wyższą kulturą korporacyjną od polskich kuzynów. Z drugiej strony wiele polskich firm zatrudnia ludzi na umowach śmieciowych, zmniejszając wpływy do ZUS czy budżetu.

Tak samo jest z tzw. optymalizacją podatkową, za którą kryje się po prostu uciekanie do rajów podatkowych. Proceder ten nie jest domeną tylko firm zagranicznych. Widać to choćby na przykładzie zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SKOK Holding, do której - według szacunków KNF - tylko w 2013 i 2014 roku trafiło około 150 mln zł.

6. Upolitycznienie

O SKOK-ach od lat się mówi, że są zapleczem finansowym Prawa i Sprawiedliwości oraz mediów z nim związanych. Stowarzyszenia związane z PiS, wystawy, wiece i koncerty ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy tzw. niezależne media - wszystkie one są finansowane bezpośrednio przez SKOK-i bądź podmioty od nich zależne (w formie reklam lub sponsoringu imprez). A np. takie portale jak wSieci, wPolityce.pl i wGospodarce.pl należą w większości do spółki Fratria, której - jakżeby inaczej - głównym udziałowcem jest spółka Apella należąca do kas.

Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że z taką wściekłością publicyści tych portali atakują wszystkie próby wskazania nieprawidłowości w działaniu SKOK-ów oraz przeciwników kas, a także to, że posłowie PiS tak długo opóźniali objęcie nadzoru nad kasami przez KNF.

7. "Przyjaciel prezydenta"

Prawicowi politycy i związane z nimi media od jakiegoś czasu próbują zmienić ton dyskusji na temat SKOK-ów. Twierdzą m.in., że żadnej afery nie ma, a cała sprawa ma za zadanie odwrócić uwagę od afery taśmowej, a także, że jest to element brudnej kampanii wyborczej prowadzonej przez PO. Wśród zarzutów pojawiają się także insynuacje, że politycy PO - w tym sam prezydent Komorowski - byli powiązani z władzami upadłego SKOK-u Wołomin.

Jak dowodzą, Bronisław Komorowski, jeszcze jako minister obrony narodowej, chronił ludzi z WSI powiązanych z fundacją Pro Civili, którzy potem zasiadali we władzach SKOK-u Wołomin. Twierdzą także, powołując się na doniesienia mediów (oczywiście prawicowych i związanych ze SKOK-ami), że prezes SKOK-u Wołomin był częstym gościem w Pałacu Prezydenckim oraz "wielokrotnie korzystał z życzliwości pana prezydenta".

Dowodem znajomości ma być zdjęcie prezydenta Komorowskiego z dwoma prezesami SKOK-u Wołomin zrobione podczas premiery filmu "1920 Bitwa Warszawska", którego SKOK Wołomin był producentem.

Nieprawidłowości w działaniu SKOK-ów i ich niejasne interesy wypaczają te instytucje. A szkoda, ponieważ - przeznaczone w gruncie rzeczy dla najuboższych i często wykluczonych przez wielkie banki - kasy spółdzielcze mogłyby wypełnić niszę i ochronić ludzi przed różnymi nieuczciwymi parabankami (takimi jak choćby Amber Gold), które w ostatnich latach wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (171)
7 grzechów głównych SKOK-ów. Unikanie nadzoru, demagogia i wyprowadzanie pieniędzy z kraju
Zaloguj się
 • Czes Ing

  Oceniono 207 razy 197

  Jest taki stary dowcip. Nad kasami w banku wisiał napis. Uważaj na złodzieja. Jak bank upadł, to prazes w sądzie mówił, że ostrzegano.

 • cezar85

  Oceniono 191 razy 149

  a tam, czepiacie się

  jarek przejmie władzę i zaraz pieniądze się znajdą

  na wszystko i dla każdego

 • curious2003

  Oceniono 117 razy 101

  Czy ktoś zwrócił uwagę, że SKOK-i to pomysł PiS-u na odbudowanie polskiej bankowości. Bo przecież wszystko już w obcych rękach, a co obce to już złe. Jak widać gadanie to co innego, a wykonanie co innego : mafia, przekręty, okradanie, przy sprzeciwie posłów PiS, żeby uregulować tą bankowość kreatywną. SKOK na kasę.

 • oppeln2

  Oceniono 92 razy 88

  No tak, to wina "Systemu". Mr System przybył z Marsa i okupuje obywateli tego kraju

 • iremus

  Oceniono 99 razy 71

  WYBORY - jedyna okazja powąchania polskiego, prawicowego szamba namaszczonego przez kościół katolicki.

 • perkis1234

  Oceniono 81 razy 67

  Wystarczy spojrzeć na twarz pana Biereckiego. Gęba cwaniaka, prawilnego typa w brylach.

  Swoją drogą pięknie się składa, że do polityki zaczął się pchać w okresie, kiedy to dla zarządzających SKOK musiało już być wiadomo dokąd zmierza ich los.

  W końcu nic tak nie chroni jak mandat posła/senatora oraz pokazywanie się w towarzystwie Prawych i Sprawiedliwych.

 • henryk57

  Oceniono 64 razy 52

  Gdyby nawet zmienić nazwę SKOK na ,ROZBÓJ,NAPAD,SZWINDEL,GESZEFT to zawsze znajdzie się grupa frajerów którą wydoi się w biały dzień.Pod batutą patriotycznej nuty nabija się własną kieszeń kosztem klientów.PiS przetestował siłę polskiego państwa uwłaszczając się na truchle komunistycznym.PiS jest spadkobiercą mafijnego PC i nikt nie jest w stanie udowodnić że jest inaczej.Szkoda że prokuratorzy odpuścili Kaczyńskim,Lipińskiemu itp którzy kręcili lody w Sp .Srebrna,Fundacji Solidarność,FOZZ.

 • guru133

  Oceniono 78 razy 46

  Mam nadzieję że to już koniec finansowego imperium PiSlamu a Biereckiego od karnej odpowiedzialności nie uchroni immunitet senatorski ani koleś Jarosław Kaczyński i jego banda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX