Chrysler musi zapłacić 150 mln dol. za śmierć 4-latka. Samochód spłonął przez wadę projektową

- Fiat Chrysler Automobiles musi zapłacić 150 mln dol. rodzinie 4-letniego chłopca, który spłonął w Jeepie w 2012 r. - orzekł amerykański sąd. Przyczyną zapalenia była wada projektowa zbiornika paliwa. "Takich przypadków w historii tego modelu mogło być blisko 80" - alarmuje "Bloomberg".
Sąd w Bainbridge w stanie Georgia przyznał rodzicom 4-latka 30 mln dol. jako rekompensatę za cierpienia po stracie syna i 120 mln dol. za jego śmierć. Sprawa dotyczy dwóch wadliwych modeli firmy Jeepa Grand Cherokee oraz Jeepa Liberty, produkowanych przed 2005 r.

Orzeczenie może mieć daleko idące konsekwencje dla Chryslera, który rok temu przejął w całości włoski Fiat. Dlaczego? Jak podaje "Bloomberg", w podobnych wypadkach starszych modeli Jeepa mogło zginąć co najmniej 75 osób. - Ta bardzo znacząca decyzja sądu może zachęcić kolejnych poszkodowanych do składania pozwów przeciwko firmie - powiedział gazecie Carl Tobias, amerykański profesor prawa z Uniwersytetu Richmon.

Wada projektowa

Według sądu przyczyną śmierci 4-latka była wada projektowa aut Jeep Grand Cherokee oraz Jeep Liberty produkowanych w latach 90. i na początku XXI w. Chrysler umieścił w nich zbiornik paliwa 28 cm od tylnej krawędzi auta, co przy nawet niedużej stłuczce mogło od razu skutkować wybuchem samochodu.

Od 2005 r. zmieniono miejsce umieszczenia zbiornika paliwa w tych autach, choć firma cały czas podkreślała, że poprzednie rozwiązanie było zgodne z amerykańskimi normami.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (53)
Chrysler musi zapłacić 150 mln dol. za śmierć 4-latka. Samochód spłonął przez wadę projektową
Zaloguj się
 • syn_wojtyly

  Oceniono 177 razy 157

  zobacz Polaku jak Cię wszyscy w konia robią, razem z rządem i firmami ubezpieczeniowymi :)
  ty byś dostał z 50 tys złotych na otarcie łez i to po wielkiej batalii sadowej która trwała by z 5 lat...
  Tylko Polaków tak traktują jak smieci w ich własnym kraju ! my sie dla nikogo nie liczymy ani nasze życie. Za to zycie polityków z katastrofy smoleńskiej także wyceniono na kilka mln każde

 • helpfooluser

  Oceniono 116 razy 112

  Niedawno w Polsce też żywcem spłonął młody facet jak mu w Jeepa wjechał jakiś pijany ćwierćmózg.

 • mirsz

  Oceniono 85 razy 73

  To nie idiotyzm, a standard, jaki powinien obowiązywać też u nas. Nie mam na myśli kwoty, lecz zasadę.
  Niby dlaczego bliskim ofiar "ze Smoleńska" wypłacono bez dyskusji i sądu po 250 tys., a rodziny tych, którzy giną w wypadkach drogowych, takie PZU czy inna Warta proponują łaskawie po 10-30 tys.?

 • wz43

  Oceniono 52 razy 48

  Kilka tygodni temu w Polsce po najechaniu przez pijanego 21 kierowcę na tył Jeepa, ten zapalił się i spłonął wraz z kierowcą. Amerykańska jakość bardzo drogiego samochodu?

 • Zdenek Ciopucha

  Oceniono 31 razy 27

  W okolicach Lubartowa na Lubelszczyźnie bijany głąb beemą tatusia wjechał w tył dżipa po czym ten spłonął wraz z kierowcą.
  Bardzo słuszny wyrok, choć kasa nie zastąpi dzieciaka.

 • wmc-33

  Oceniono 32 razy 22

  Jak zwykle w USA, wszystko stoi na głowie, w której w dodatku brakuje oleju. Z jednej strony firmy samochodowe nie są bezpieczne nawet, jeśli spełniały z naddatkiem wszystkie federalne normy obowiązujące w czasie, gdy samochód był produkowany. Jeśli inni potrafili spełnić te normy z większym zapasem, to ty płacisz - były już wcześniej takie wyroki.

  Druga rzecz, to formalne bankructwo Chryslera z 2009 roku. Firma została odrodzona w sposób, który miał nowego Chryslera zabezpieczyć przed wszelkimi roszczeniami za grzechy z poprzedniego życia. Mieli nawet nie odpowiadać za gwarancje sprzed bankructwa. Coś chyba prawnikom nie wyszło, bo te same sztuczki zastosowano bankrutując GM, a jednak nie uratowało to koncernu przed aferą stacyjkową.

 • tadeusz-1d

  Oceniono 25 razy 21

  myślę że tak wysoka suma to jest absurd. Te Polskie też są absurdem, tylko w drugą stronę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX