Następca Kulczyka wybrany. Przygotuje jego córkę do kierowania radą nadzorczą

Jeden z najbliższych współpracowników Jana Kulczyka został przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Investments. Ma przygotować córkę zmarłego miliardera do objęcia w przyszłości tego stanowiska.
Waldemar Frąckowiak, jeden z najbliższych współpracowników i wieloletnich doradców Jana Kulczyka, został przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Investments. Dotychczas pełnił funkcję jej członka i przez ponad 25 lat współtworzył grupę KI, biorąc aktywny udział w wyznaczaniu jej kierunków rozwoju. Jego misją będzie teraz przygotowanie Dominiki Kulczyk do objęcia funkcji przewodniczącej rady.

W skład Rady Nadzorczej Kulczyk Investments wraz z prof. Waldemarem Frąckowiakiem wchodzą: Dominika Kulczyk, dr Karl Schleinzer, Stefan Krieglstein i Tomasz Mikołajczak. Prezesem zarządu od stycznia 2014 r. jest syn zmarłego miliardera Sebastian Kulczyk.

Waldemar Frąckowiak jest specjalistą w zakresie finansów i rynków kapitałowych, autorem ponad 350 opracowań naukowych. Ukończył Harvard University Business School w USA i regularnie wykłada na wielu znanych uniwersytetach Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Pełni funkcję Kierownika Katedry Inwestycji i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jest również certyfikowanym doradcą Stowarzyszenia Doradców Gospodarczych w Polsce.

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca w klinice w Wiedniu. Bezpośrednią przyczyną śmierci był zator żylno-płucny.

Pomnażał pieniądze z prędkością światła. Jedyne, czego naprawdę żałował, to to, że nie grał na pianinie. Sylwetka Jana Kulczyka >>>

Majątek Kulczyka

Jan Kulczyk był właścicielem Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. To właśnie Kulczyk Investments stworzyła pierwszą polską prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym - Polenergię. Zajmuje się wytwarzaniem energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, jak również dystrybucją oraz obrotem energią elektryczną i jej produktami.

Posiadał ponad 3 proc. akcji spółki SABMiller - drugiego na świecie producenta piwa - o wartości szacowanej na 7 mld zł. Kulczyk miał także udziały w zagranicznych firmach, m.in. San Leon Energy, Neconde Energy Limited, Ophir Energy, Oil Ventures oraz Centar - spółce poszukującej surowców na terenie Afganistanu. Najwięcej, bo aż ponad 50 proc., Kulczyk zainwestował w Serinus Energy - spółkę wydobywczą na terenie Ukrainy, Rumunii, Tunezji i Brunei.

Jan Kulczyk zajmował się także nieruchomościami. W 2008 r. zainwestował w budowę kompleksu biurowców w Dubaju. Był także właścicielem luksusowego biurowca Ufficio Primo w Warszawie. Pięć lat temu Kulczyk kupił także luksusowy 90-metrowy jacht o wartości 120 mln dol.

Na liście tygodnika "Wprost" pojawiał się regularnie na pierwszym miejscu (spadł z niego tylko raz - po rozwodzie z Grażyną Kulczyk, kiedy doszło do podziału majątku).Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (53)
Następca Kulczyka wybrany. Przygotuje jego córkę do kierowania radą nadzorczą
Zaloguj się
 • drattewka

  Oceniono 160 razy 106

  A może coś o początkach kariery tego "mitycznego" człowieka sukcesu. Jak to pospolity handlarz samochodami dostał zlecenie na zakup samochodów dla polskiej policji. Jak nie wiadomo dlaczego nasz rząd podżyrował mu kredyt, by w ogóle VW chciał negocjować z taką płotką. A może o tatusiu, który prowadził komis samochodowy, handlował walutą i za komuny regularnie jeździł do RFN i Berlina Zach. Za komuny!!! Waluta i paszport w kieszeni, kto tak miał? A potem nagle władza przyszła do skromnego handlarza po takie zamówienie? I dała mu na to pieniądze (bo czymże jest gwarantowanie kredytu powaga państwa). No, tak miliardy można robić, ramię w ramię z władzą (niezależnie od koloru). Kilku panów miało to "szczęście", ze nagle stali się pupilkami władzy, a właściwie służb specjalnych i ich "czarnych kas". Oczywiście tego już się nie wyjaśni, ani nie domagam się jakichś bolszewickich metod rozprawiania się z nimi. Ale za wielki błąd i nadużycie uważam stawianie ich w glorii wyjątkowo zdolnych biznesmenów i robienie z nich wzorców dla innych.

 • vito3

  Oceniono 89 razy 51

  350 prac naukowych uczelnie i tytuly ktore trudno wymienic do zarzadzania prywatna spolka a miedzie,orleny,inne spolki skarbu panstwa wystarczy poparcie partyjne

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 42 razy 34

  no to będzie miała łatwiej niż tata - dr jan dostał od swego ojca pierwszy milion dolarów, zaś dominika 15 mld zł... dalej to już ma "z górki" :)

 • alex_hildemberg

  Oceniono 48 razy 30

  Jakaś relacje z koronacji zobaczymy skoro następca został już wybrany ? koronę lub wieniec laurowy będą mu zakładali na głowę biskupi czy może nowa kasta neoliberalnych kapłanów z Lewiatana.

 • tenare

  Oceniono 32 razy 20

  Jak córka Kulczyka nic nie umie, to może kierować radą nadzorcza spółki skarbu państwa.

 • 1_krzys

  Oceniono 60 razy 20

  Czy nie lepiej aby na czele rady zasiadł któryś z Panów: Jan Żukowski, Janusz Bojarski, Marek Dukaczewski, czy od biedy nawet Gromosław Czempiński, co to nie wie ile ma kasy na kontach w Szwajcarii. Po co stwarzać jakieś pozory z córką?

 • lokator

  Oceniono 22 razy 10

  >>> Jan Kulczyk zmarł 29 lipca w klinice w Wiedniu. Bezpośrednią przyczyną śmierci był zator żylno-płucny. <<<

  Pęcherzyk powietrza wstrzyknięty? Nie, to by był chyba zawał...

 • papa jo

  Oceniono 27 razy 9

  Splądrował Polskę a potem uciekł z łupem żeby nie płacić podatków. Zdrajca a nie bohater.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX