Czekolada mleczna czy gorzka? Tego nie wiedziałeś o rynku słodyczy w Polsce

Jak wygląda rynek słodyczy w Polsce? Dominującą kategorią nad Wisłą wciąż są czekolady, które odpowiadają za 50 proc. przychodów producentów. Do 2018 roku spożycie tego produktu powinno rosnąć w tempie około 3 proc. rocznie. Konsumenci częściej poszukują słodyczy zdrowych, wybierają też droższe produkty i bardziej wyszukane.
- Na krajowym rynku słodyczy coraz popularniejsze są czekolady gorzkie oraz produkty w polewie z gorzkiej czekolady, które mają wysoką zawartość magnezu i słusznie są postrzegane jako zdrowsze słodycze - wskazuje Maciej Herman, dyrektor ds. sprzedaży LOTTE Wedel. - Rynek ten, mimo że na razie jest mniejszy od czekolady mlecznej, dużo dynamiczniej się rozwija.

6,5 mld zł z czekolady

Według ostatniego raportu firmy doradczej KPMG rynek słodyczy w Polsce wart jest nieco ponad 13 mld zł. Połowę (blisko 6,5 mld zł) zajmuje segment czekolady.

- W Polsce mamy do czynienia z fazą rynku dojrzałego - przekonuje Maciej Herman. - Konsumpcja słodyczy czekoladowych wciąż nie jest wysoka, bo wynosi około 4,5 kg na osobę, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to 11 kg, ale każdy rynek ma swoją specyfikę, a konsumenci w poszczególnych krajach mają różne upodobania.

Im bardziej wyszukane, tym lepiej

Preferencje konsumentów w Polsce również się zmieniają. Szukają nie tylko słodyczy droższych, lecz także takich o nowych smakach.

- Widzimy, że na rynku czekolady coraz więcej konsumentów poszukuje produktów droższych, ale też unikalnych, o wyrafinowanych smakach - mówi Herman. - Dlatego też rozwijamy nasz koncept wedlowskich pijalni czekoladowych: otwieramy nowe punkty, gdzie oferujemy specjalne portfolio produktów, których nie ma w sklepach.

Czekolada w górę

Z raportu KPMG wynika, że w latach 2008-13 wartość sprzedaży wyrobów czekoladowych w Polsce rosła średnio o 2 proc. rocznie. W tym roku - jak podkreśla Herman - sprzedaż lekko hamuje. Jednak wciąż możliwe są kilkuprocentowe wzrosty.

Zdaniem analityków KMPG wartość tej kategorii wzrośnie do 2018 roku w sumie o ponad 17 proc. Rocznie będzie powiększać swoją wartość średnio o 3,3 proc. Prognozowane tempo wzrostu w kolejnych latach będzie wyższe od prognozowanej dynamiki sprzedaży tego rodzaju wyrobów w pozostałych krajach Unii Europejskiej (1 proc.).

Polskie wyroby czekoladowe trafiają również na eksport, nie tylko do krajów Unii Europejskiej, lecz także do takich państw jak Arabia Saudyjska czy Stany Zjednoczone. Według KPMG sprzedaż tego rodzaju słodyczy na rynki zagraniczne jest główną siłą napędzającą produkcję w Polsce, która wynosi blisko milion ton rocznie.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (19)
Czekolada mleczna czy gorzka? Tego nie wiedziałeś o rynku słodyczy w Polsce
Zaloguj się
 • dynia71

  Oceniono 7 razy 7

  Jedna zasada! Nie kupować czekolad z nadzieniem.

  To najtańszy i najgorszy jakościowo składnik w opakowaniu. Truskawkowy, tofii itd. To syf, wystrzegać się takich produktów.

 • pi_sz

  Oceniono 1 raz 1

  Jak napisać krótki news o niczym i zatytułować go "Tego nie wiedziałeś o rynku słodyczy w Polsce". Przecież to jest śmiechu warte i wstyd zamieszczać coś takiego na niby "poważnym" serwisie.
  Generalnie proponuję wedlowi i innym syfiastym producentom, aby zaprzestali dorzucania gdzie się da tłuszczu utwardzonego, bo żaden smakosz tego nie tknie.

 • PIOTR JEZIERSKI

  0

  Jak wygląda rynek czekolady w Polsce? (Fot. Chris Warde-Jones NYT).
  Pomijając treść - zobaczcie jaką wiedzą o produkcji czekolady w Polsce posługuje się fotograf z NYT. Brudna łapa + forma ręcznie wylewana ???!!!! Oni tam mają wiedzę o naszych producentach czekolady na poziomie Karguli ubranych w siermiężne worki......brak słów !!!!!

 • myslacyszaryczlowiek1

  0

  Wykupiły kapitalistyczne świnie Wedla inne firmy cukiernicze i popsuli smak czekolady. To się nie umywa do smaku, jaki był za PRL. Jeszcze może Solidarność (tfu co nazwa) nadawała się do jedzenia (ale dawno nie próbowałem). Wedel jeszcze nie dawno był zjadliwy, ale odkąd zmienił właściciela, który zamiast prawdziwego cukru daje podrabiany cukier z syropu to się nie nadaje do spożycia. Tak samo coca cola, i pepsi z żółta nakrętką. Jeszcze tylko ta z niebieską nakrętką nadaje się do picia bo na prawdziwym cukrze robiona.

 • pesimist

  Oceniono 2 razy 0

  polecam obejrzeć "Gorzki smak czekolady", przejdzie Wam ochota na kupowanie

 • c_lod

  Oceniono 1 raz -1

  JASNE - cukier, cukier, cukier. Potem się ludzie dziwią, że umiera Robert Leszczyński, a Marcin Figurski ląduje w śpiączce w szpitalu. Pogratulujcie sobie. Ja cukru nie tykam i moje spożycie słodyczy wynosi 0,2 kg rocznie. Na mnie ta ochu...ała branża nie zarobi bez względu na to czy to Perugina, Lindt, Wedel czy Mieszko. Nie dajcie się oszukać ludzie. Cukier to syf naszych czasów.

 • koma_5

  Oceniono 1 raz -1

  Czekolada Gorzka 90% ma niski indeks glikemiczny, czyli poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie, dlatego może ją jeść nadważony, otyły, chory, cukrzyk. Ja nie kupuję w ogóle mlecznych, białych, słodkich, szogeten sam cukier, pół na pól, tylko właśnie tę WAWEL 90% gorzka Dark. Poleca się ją ze względu na zawartość magnezu, który pomaga uporać się z drganiem powiek czy skurczami w łydkach. Bardzo polecam czekoladę 90% gorzką z WAWEL. Tylko z tej firmy widzę 90% na półkach. Kosztuje od 4 do 5 zł za 100g. Jest to rewelacja! A dla mniej wygodnych i wygodnickich polecam kakao 100% sypkie bez cukru, w opakowaniu z wiatrakiem. Mega hardkor, ale warto!!! Za to w opakowaniu czekolada jest wygodna, np. to torebki, na podróż. Ja kupuję tylko WAWEL 90% dark gorzka. Jest już na wielu półkach, nie tylko w jednym czy dwóch marketach.

 • vontomke

  Oceniono 5 razy -3

  Mamy świetną czekoladę, próbowałem wiele czekolad Neuhaus, Godiva, Guyilan, czyli tych którzy uważają się za królów czekolady, ale żadna z nich mi nie smakowała tak jak z Wedla. Myślę że Wedel powinien mocniej zaatakować segment luksusowej czekolady za granicą, najlepiej otworzyć pijalnie i pokazać Belgasom dobrą czekoladę :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX