Zamiast walki z Uberem - współpraca. Estonia rozpoczyna eksperyment podatkowy

Estonia zamiast walczyć z Uberem, zaprasza go do współpracy. Amerykańska firma została zaproszona przez estoński urząd ds. podatków i ceł do współpracy przy rozwoju nowoczesnej platformy cyfrowej, która ma ułatwić składanie deklaracji podatkowych osobom samozatrudnionym w Estonii i może być sposobem na unormowanie pracy Ubera i jemu podobnym firmom.
We współpracy z estońskim urzędem ds. podatków i ceł Uber będzie pracował nad stworzeniem pilotażowej platformy deklaracji podatkowych. W pierwszej fazie działania, która rozpocznie się w 2016 roku, będą z niej korzystali estońscy kierowcy używający tej aplikacji.

Jedna z technologicznych stolic świata

- Estonia jest krajem, któremu wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych pozwoliło zdobyć miano jednej z technologicznych stolic świata. Elektroniczne transakcje, które są wykorzystywane przez firmy operujące na rynku cyfrowym, takie jak Uber, mogą pomóc zwiększyć przejrzystość sektora, który dotychczas opierał się na transakcjach gotówkowych. Cieszymy się, że we współpracy z estońskim urzędem ds. podatków i ceł możemy pomóc partnerom Ubera oraz innym samozatrudnionym w prosty sposób składać deklaracje podatkowe - tłumaczy Mark MacGann, Head of Public Policy, Uber EMEA.

Współpraca zamiast walki

To nowa sytuacja dla amerykańskiej firmy, ponieważ dotąd Uber musiał raczej walczyć z instytucjami państwowymi, które oskarżały firmę o omijanie przepisów, a także o nierozliczanie się z fiskusem przez kierowców współpracujących z Uberem.

Inną drogę postanowił wybrać estoński urząd ds. podatków, który uznał, że lepszym rozwiązaniem będzie współpraca i w rezultacie uregulowanie przepisów, które dotyczą usług związanych z nowymi technologiami. Czyli po prostu stworzenie prawa, które pozwoli kierowcom oraz pracownikom innych podobnych firm na rozliczanie się z podatków.

- Chcemy współpracować z władzami na szczeblu lokalnym i krajowym, by stworzyć nowoczesny i wydajny system, który pomoże zarówno konsumentom, jak i rządom państw korzystać z zalet dynamicznie rozwijającej się ekonomii cyfrowej. To pierwsze partnerstwo firmy Uber z instytucją podatkową w Europie. Wspieramy wszelkie działania mające na celu uregulowania prawne, które na pierwszym miejscu stawiają dobro społeczne, dlatego zależy nam, by podejmować podobne działania w innych krajach - mówi Mark MacGann.

Początek zmian?

Współpracy Ubera w Estonii przyglądają się oddziały firmy z całej Europy, ponieważ liczą, że takie przetarcie szlaku pozwoli skończyć z problemami w innych państwach.

- Podobnie jak w Estonii, także w Polsce partnerzy Ubera - którzy są niezależnymi kontrahentami, a nie pracownikami - są odpowiedzialni za wypełnienie swojej deklaracji podatkowej i rozliczenia z fiskusem. Celem rozpoczętej w Estonii współpracy jest stworzenie nowego, prostego sposobu wypełniania deklaracji podatkowej przez partnerów Ubera. Jesteśmy otwarci na podobne rozwiązania także w Polsce - mówią przedstawiciele firmy w Polsce.

Co więcej, sukces "estońskiego eksperymentu" i wprowadzenie takiego rozwiązania w innych państwach europejskich mogłoby wybić z rąk przeciwników tej aplikacji jeden z głównych argumentów za zakazaniem działalności, czyli właśnie nierozliczanie się z fiskusem przez kierowców.

Estonia - raj nowych technologii

Estonia to jeden z najbardziej zinformatyzowanych krajów europejskich. Przez internet można w tym kraju załatwić niemal wszystko - od płacenia za parking czy rozliczenia z urzędem podatkowym po głosowanie w wyborach parlamentarnych (taka możliwość istnieje już od 2007 r.). Do tego, choć gospodarczo Estonii bliżej do Polski, to pod względem rozwoju technologii informatycznych bliżej jej do Niemiec, które są od niej znacznie bogatsze.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (30)
Zamiast walki z Uberem - współpraca. Estonia rozpoczyna eksperyment podatkowy
Zaloguj się
 • mikroolbrzym

  Oceniono 14 razy 4

  Tekst dedykuję wszystkim zwolennikom prób zatrzymania postępu cywilizacyjnego. Może wreszcie dotrze, że tego nie da się zatrzymać.... Brawo Estonia! Estońska mentalność jest jednak inna od np. naszej.

 • addmeen

  Oceniono 3 razy 3

  W końcu jakieś zdrowe podejście

  it-fails.com/

 • super_smaczny

  Oceniono 9 razy 3

  Co więcej, sukces "estońskiego eksperymentu" i wprowadzenie takiego rozwiązania w innych państwach europejskich mogłoby wybić z rąk przeciwników tej aplikacji jeden z głównych argumentów za zakazaniem działalności, czyli właśnie nierozliczanie się z fiskusem przez kierowców.

  a moze odwrotnie ? placenie podatkow wyeliminuje Ubera ? te reklamowe teksty sa zenujace podobnie jak kneblowanie tematow zwiazanych z uchodzcami ... staczacie sie gryzipiorki, za pare lat zostanie po was tylko plotek :-)

 • rutylowy

  Oceniono 11 razy 3

  I eksperyment wykaże. Nikt z pracujących i uczciwe rozliczających się z urzędem skarbowym dla ubera jeździć nie będzie.

 • dupajasi0

  Oceniono 5 razy 1

  Co tam Estonia. Polska za to jest bliżej Iranu niż by się większości ludzi wydawało. ;-)

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 7 razy 1

  UBER będzie płacić podatki w Estoni ?
  Jego kierowcy będą płacić te same opłaty jak w przypadku kierowców taxi?
  (w Polsce to jest: ZUS, ubezpieczenie jak taksówka, opłaty za licencję)?

  Mądre Państwo dba o zdrową konkurencję i stosowne wpływy do budżetu z tytułu Podatków.
  Np. w Polsce międzynarodowe korporacje mogą unikać płacenia podatków i jak na razie nikt nic nie robi.
  A z Polaków ściąga się już od 3tys.zł - kwota wolna, bo trzeba wspierać zachodni kapitał.
  Do tego utrzymując najniższą krajową i umowy śmieciowe na poziomie wynagrodzenia niewolniczego- przeżyć się za to nie da, trzeba brać nadgodziny i dalej wspierać zagraniczny kapitał.

 • ssaassaa

  Oceniono 7 razy 1

  no i co, da się? Da się:) Trzymam kciuki.

 • grundol1

  Oceniono 9 razy 1

  To nadal nie zmienia sytuacji, że sam UBER nie będzie płacił w ogóle podatków w Estonii, pobierał wysoką prowizję i za nic nie odpowiadał. Czysty neokolonializm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX