1000 złotych za otwarcie konta, laptop za kartę. Gdzie opłaca się założyć rachunek? [PORADNIK]

Niewielka premia w PKO BP i Eurobanku, wyższa w Banku Millennium i zaskakująco cenne nagrody w Citi Handlowym i Credit Agricole - w taki sposób banki motywują nowych klientów do otwarcia konta lub zakupu karty.
Promocji w bankach jest w tym roku wyjątkowo dużo. Konsekwentnie korzystając ze wszystkich, można będzie zyskać nawet 6-7 tys. zł, licząc łącznie premie finansowe i wartość nagród rzeczowych - szacuje Michał Pałka, autor serwisu LiveSmarter.pl, poświęconego bankowym (i nie tylko bankowym) promocjom. Przykładów hojności banków nie trzeba daleko szukać. W Credit Agricole można obecnie zyskać 1000 zł za otwarcie konta, a w Citi Handlowym - dostać laptop w zamian za zakup karty kredytowej. Zdarza się nawet, że klient może wybierać spośród różnych promocji tego samego produktu, jak w Banku Millennium, nagradzającym za otwarcie Konta 360°.

Bank rozdaje laptopy

Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z najatrakcyjniejszych ofert? Promocja Citi Handlowego, w której nagrodą jest laptop o wartości 1279 zł, jest dostępna w serwisie Groupon. Na początek należy więc zainwestować 5 zł w kupon uprawniający do zakupu na specjalnych warunkach karty kredytowej Citibank World. Aby otrzymać nagrodę, należy przez trzy miesiące płacić kartą po 2500 zł miesięcznie i dodatkowo przynajmniej raz zalogować się do serwisu internetowego banku. Sama karta jest niestety dość droga, bo jej używanie kosztuje aż 18 zł miesięcznie, a z opłaty zwalniają dopiero obroty bezgotówkowe na poziomie 4000 zł/ mies.

Możesz dostać też nawet 1 tys. zł

Znacznie bardziej skomplikowana jest promocja Credit Agricole. Za otwarcie konta można otrzymać nawet 1000 zł, jednak wypłata tej premii będzie rozłożona aż na 18 miesięcy. 100 zł można zyskać za samo otwarcie rachunku, kolejne 100 zł - za zamknięcie konta w innym banku, na które obecnie wpływa wynagrodzenie i wydanie dyspozycji przelewania pensji do Credit Agricole. 300 zł bank wypłaca za opłacanie z konta rachunków za gaz, energię, wodę, telewizję, internet lub telefon, wreszcie 500 zł - za płatności kartą. W zamian za wysoką nagrodę bank wymaga więc, by nowe konto stało się naszym podstawowym.

150 zł od Banku Millennium

W Banku Millennium obowiązują obecnie dwie promocje dla otwierających Konto 360° (niestety, nie można ich łączyć). W prostszej z nich można otrzymać 150 zł w trzech miesięcznych transzach po 50 zł. Pierwszy bonus otrzymujemy za wykonanie transakcji bezgotówkowych kartą debetową o wartości minimum 360 zł, kolejne - gdy w grudniu i w styczniu wydamy kartą po 360 zł i dodatkowo zapewnimy wpływ pensji na konto. Warunki są więc bardzo proste do spełnienia. W innej promocji bank przez sześć miesięcy płaci nowym posiadaczom Konta 360° po 60 zł za transakcje bezgotówkowe kartą i płatności mobilne. Łącznie można więc zyskać 360 zł. Otwierając konto w jednej z tych promocji, można dodatkowo przez trzy miesiące korzystać z promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym (3,0 proc. dla kwot do 100 tys. zł, 2,6 proc. dla nadwyżki ponad tę kwotę).

Możliwości otrzymania premii w zamian za otwarcie konta na tym się nie kończą. W Eurobanku, podobnie jak w Millennium, trwają obecnie dwie akcje sprzedażowe. Nowy posiadacz konta może zyskać 50 zł, jeśli założy rachunek w promocji z serwisem Comperia.pl albo 100 zł, jeśli skorzysta z rekomendacji dotychczasowego klienta. W obu przypadkach warunki, jakie musi spełnić nowy klient, są niewygórowane, a dodatkowo na otwierających rachunki czeka bardzo atrakcyjna promocja lokat terminowych. Również 100 zł wynosi premia za otwarcie konta w PKO BP z polecenia innego posiadacza rachunku. By ją otrzymać, nowy klient musi zapłacić 200 zł kartą i 10 zł z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Kto nowy, kto stary?

Zdecydowana większość bankowych promocji jest kierowana tylko do nowych klientów. Jednak taki status mają nie tylko osoby, które nigdy nie korzystały z usług danej instytucji. Jak ocenia Michał Pałka z LiveSmarter.pl, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykluczanie z promocji na zasadzie okresu karencji. Bank określa wtedy w regulaminie graniczną datę i wyklucza z promocji osoby, które posiadały konto lub kartę po tym dniu.

- Okresy karencji są bardzo różne. Na przykład Citibank, który w tym roku kilka razy rozdawał nowym klientom prezenty o wartości nawet ponad tysiąca złotych, zwykle przyjmował, że nowym klientem jest osoba, która nie miała głównej karty kredytowej od początku 2013 roku. Również PKO BP stosuje podobny okres karencji w swoich programach poleceń - uznaje za nowych tylko tych klientów, którzy nie posiadali konta przez ostatnie trzy lata. Najczęściej jednak warunki są mniej restrykcyjne. Na przykład z najnowszej akcji Banku Millennium wyłączone są osoby, które miały tam konto po 1 kwietnia 2015 r. Osoby, które zamknęły rachunek najpóźniej w marcu, mogą więc w łatwy sposób zyskać 150 złotych. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że z promocji na start w danym banku da się skorzystać średnio raz w roku - wyjaśnia Michał Pałka.

W regulaminach zdarzają się też, choć na szczęście rzadko, bardziej restrykcyjne zapisy. Skorzystałeś z promocji? Nie masz szans, by zrobić to po raz kolejny, choćbyś dawno zamknął konto. - Przykładem może być aktualna promocja Smart Banku, z której wyłączone są wszystkie osoby posiadające kiedykolwiek konkretny typ rachunku w tym banku. Podobnie wygląda sytuacja z gigantyczną premią 1000 zł od Credit Agricole. Ta oferta jest niedostępna dla osób, które korzystały z poprzednich edycji promocji banku. Dopiero gdyby któryś z tych banków zaczął promować nowy typ rachunku, a stare konta wycofał z oferty, prawdopodobnie pozwoliłby po raz kolejny skorzystać z przywilejów dla nowych klientów - mówi Michał Pałka z LiveSmarter.pl.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas