Były minister gospodarki wyznacza poważne zadanie dla nowego rządu. "Bez likwidacji się nie obędzie"

- Ważnym zadaniem nowego rządu będzie uporządkowanie sytuacji w górnictwie - podkreśla Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Część nierentownych kopalni trzeba będzie zamknąć, część wystawić na sprzedaż, a pieniądze publiczne zamiast na ratowanie tych spółek przeznaczyć na programy dobrowolnych odejść.
- Nie widzę konkretnego, poważnego i skutecznego programu restrukturyzacji branży z jakiejkolwiek strony sceny politycznej. Ale rozumiem też, że kampania wyborcza nie jest czasem do wypracowywania rzetelnych programów - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

- Mam nadzieję, że po wyborach wszystkie partie bez jakiegokolwiek populizmu i nieodpowiedzialnie składanych obietnic zaczną się tym zajmować.

Dotychczasowy plan skazany na porażkę

Jak podkreśla, potrzebne są rozważne działania. W jego ocenie program, który próbował zrealizować obecny rząd, był od początku skazany na porażkę właśnie ze względu na okres przedwyborczy.

Rządowy projekt ratowania górnictwa zakładał przejęcie przez spółkę TF Silesia 11 kopalń Kompanii Węglowej. W ten sposób miał powstać silny koncern energetyczno-paliwowy, a po wprowadzeniu zewnętrznych inwestorów miała zostać utworzona Nowa Kompania Węglowa.

Nie obędzie się bez likwidacji

- Trzeba mieć świadomość, że nie da się utrzymać trwale nierentownych kopalń. One po prostu muszą zostać zlikwidowane - podkreśla Janusz Steinhoff. - Pieniądze polskiego podatnika powinny być wykorzystane do tego, by pomóc ludziom, którzy chcą dobrowolnie odejść z tej branży, czyli na uruchomienie programu dobrowolnych odejść.

Kopalni, które mają poważne problemy finansowe, nie jest dużo, ale nie mają one szans na przetrwanie w obecnych realiach rynkowych. Węgiel jest coraz tańszy. Jeszcze w 2011 r. za tonę węgla energetycznego trzeba było zapłacić 120 dol. Obecnie cena oscyluje w okolicach 50 dol.

Co powinien zrobić nowy rząd?

- Część kopalń węgla energetycznego powinna zostać sprywatyzowana, część, jeżeli znajdą się chętni, powinna zostać na warunkach rynkowych inkorporowana do spółek energetycznych, bo przecież kopalnie są zakładami nawęglania elektrowni - zaznacza ekspert.

- Ale jak w przypadku Enei i Bogdanki powinno się to odbyć na zasadach rynkowych. Nie rozumiem próby przerzucenia kosztów restrukturyzacji górnictwa na barki elektroenergetyki, która ma własne problemy do rozwiązania - mówi Steinhoff.

Plany, plany, plany

Łączenie sektora węglowego i energetycznego pojawiło się wśród opublikowanych właśnie priorytetów resortu skarbu państwa mających przyczynić się do poprawy sytuacji w branży.

Inne to: restrukturyzacja spółek węglowych, zwiększanie zapotrzebowania na węgiel, zmiany w przepisach, które mogłyby ustabilizować sektor, oraz program Śląsk 2.0, który pomoże rozwinąć inne branże w regionie i doprowadzi do zwiększenia w nich zatrudnienia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (13)
Były minister gospodarki wyznacza poważne zadanie dla nowego rządu. "Bez likwidacji się nie obędzie"
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 13 razy 11

  Pomoc publiczna na program dobrowolnych odejsć. A czemu takich programów nie robi się dla każdego zwalnianego z pracy panie Steinhoff. Kilofowe warchoły mają inne prawa niż reszta Polaków? Zresztą znając ich mentalnosć zaraz poleca kupować "Lanosy" i przejedzą tą "pomoc" dokładnie tak samo jak przejedli poprzednią. Potem wyleźli na ulicę i znów domagali sie zapomogi. Nie mówię juz o tym ze lanosowi króle zatrudnili sie znów w kopalniach jak tylko znalazło się miejsce dla nich. Granda, skandal i splunięcie w twarz podatnikowi.

 • stenrw

  Oceniono 4 razy 4

  Nowa Kompania, później Najnowsza Kompania, później Grecja Bis. A ja mam za to płacić...
  Głosuję na Petru!

 • polski_janusz

  Oceniono 2 razy 2

  A szara strefa w paliwach 20% rynku i rocznie 10 mld strat dla budżetu ?

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Gangsterzy z kilofami i aktyw partii politycznych stoją ponad prawem bo są finansowani z naszych podatków a gospodarce przynoszą same straty więc Polsce i naszemu narodowi są niepotrzebne.

 • runn-er

  Oceniono 3 razy 1

  AWS to historia, może już trafić do Jurraisic Park, Wałęsa, Rokita, Piskorski, Kurski, Buzek, trójka z Madrytu, Pawlak, Miller, Geniusz Bałtyku, Jan dwojga imion Bielecki......itd

 • enochnuckythompson

  Oceniono 3 razy 1

  zastanawia mnie co robil ten były minister jak był ministrem. Rad teraz udziela.

  Okulary zalozy, zacytuje piekna słowa i frazesy i już na 1 stronie gazety.

  A co robil jak był ministrem? Co reformowal? Co zmienial? Co polepszyl - chyba tylko stan posiadania swojej własnej rodziny.

  Każda swinia co była u zlobu teraz jest madra.

 • milu100

  Oceniono 3 razy 1

  Jak to część sprzedać? Żaden kupiec nie jest samobójcą, kupując kopalnię będzie chciał na tym zarabiać. I zarobi. W tym momencie surowce są tanie ale są tanie bo spekulanci tak chcieli, teraz jest czas na przejmowanie słabszych, za 2-4 lata sytuacja się odwróci i przyjdzie pora na realizowanie zysków. Tak jest z akcjami, tak jest z ropą. Kto kupi ten zarobi.

 • needmoney

  Oceniono 7 razy 1

  Gdzie ten Pan zimował 8 lat ? Minister z najbardziej "nieudacznego" rządu od 1989 roku ... no może obecny go przebił ...
  Przeciętny obywatel nie odczuje żadnej zmiany a "tragedie" partycypujących w podziale "fruktów" są dla niego komedią ...

 • a.k.traper

  0

  Pan Steinhoff nic nowego nie mówi, to już wiadomo od 20 lat a jakby tak sięgnąć pamięcią jeszcze 20 lat to tez podobne głosy były ale wtedy "wungiel" był jeszcze bardziej polityczny i upartyjniony.
  Za pomysł robienia PGR z kopalni i elektrowni ktoś powinien dostać zakaz dożywotniego pełnienia funkcji publicznych, nawet parkingowego przed gminą. Pamiętam, że za Jaruzelskiego podobne pomysły mieli w niektórych branżach.
  Niestety ale górnictwo już w latach 80-ych przejadało pieniądze na inwestycje w innych branżach co się odbiło na nich po roku 1990, dzisiaj tych zakładów nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX