Opodatkowanie e-sklepów. Szefowa Frisco.pl nie zostawia na pomysłach rządu suchej nitki

- Obłożenie podatkiem obrotowym e-sklepów w Polsce może zachwiać rynkiem e-commerce w naszym kraju, łącznie z upadkiem wielu polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez internet - mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Katarzyna Kazior, prezes zarządu Frisco.pl.
Nic dziwnego, że pomysły rządu nie znajdują uznania wśród najbardziej zainteresowanych nowym podatkiem, czyli branży e-commerce. Warto się jednak pochylić nad kilkoma argumentami handlowców w sieci. Katarzyna Kazior, prezeska Frisco.pl, w wywiadzie dla portaluspozywczego.pl wymienia kilka z nich:

1. Podatek obrotowy od e-sklepów otworzy przestrzeń polskiego internetu dla podmiotów zagranicznych lub podmiotów prowadzących sprzedaż z zagranicy. Dlaczego?

2. Bo dla klienta w sieci liczy się przede wszystkim cena. A ta, by była najniższa, zmusza e-sklepy do działania na minimalnej marży.

3. Przygniecione dodatkowym podatkiem staną się mniej konkurencyjne, a przez to ustąpią miejsca większym podmiotom zagranicznym, które będzie stać na zapłacenie nowej daniny.

4. Jeszcze gorzej może być w przypadku działającej w sieci branży spożywczej. - W przypadku sprzedaży produktów spożywczych w sieci wprowadzenie podatku od obrotu ma jeszcze dodatkowy negatywny aspekt. W tej branży bowiem koszty operacyjne są wyższe niż w tradycyjnych sklepach, stąd też działalność jest na dużo niższej marży. Dalsze jej obniżanie poprzez podatek obrotowy tym samym może okazać się zabójcze - mówiła kilka dni temu Kazior dla portaluspozywczego.pl.

Warto dodać, że ostra konkurencja w internecie sprawia, że wiele e-sklepów tonie w długach. Jak pisała pod koniec listopada 2015 r. "Rzeczpospolita", zaległości wobec partnerów ma 2,5 tys. sklepów internetowych na 15 tys. istniejących. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległości firm handlujących głównie przez serwis Allegro wynoszą 102 mln zł, a 14 mln - prowadzące samodzielnie sprzedaż.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (154)
Opodatkowanie e-sklepów. Szefowa Frisco.pl nie zostawia na pomysłach rządu suchej nitki
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 54 razy 50

  No, banki już podnoszą klientom opłaty, supermarkety się do tego przygotowują, to co by tu PiS mogło zrobić, żeby Polacy musieli więcej płacić? A prawda, jeszcze może dołożyć dodatkowy podatek sklepom internetowym!

 • takaprawda2014

  Oceniono 53 razy 49

  Jak nie widzę problemu z przeniesieniem działalności do CZECH, albo wejście w szarą strefę.

 • obserwator_65

  Oceniono 46 razy 40

  Zakup w e sklepach to nie tylko cena produktu , do tego trzeba zawsze dodać cenę usługi kurierskiej. Zatem pojedyńczy produkt aby był konkurencyjny to musi jeszcze uwzględniać te koszty. To bardzo dobra wiadomość dla krajów ościennych , tam zarejestrują sobie działalność np. w takim Czeskim cieszynnie, zgorzelcu po niemieckiej stronie i po prostu bez problemu będą wysyłac towary polskim kurierem tyle że sami dostarczą towar na polską stronę . Przy braku granic to problem nie istnieje. Przy okazji "fachowcy" z pis za jednym zamachem pozbędą się podatków z tych firm spływających . Zlikwidują trochę miejsc pracy i w ten sposób ponownie potwierdż jak "dobrą zmianę" wprowadzili.

 • gosc6789

  Oceniono 38 razy 38

  Rozumiem że ebay, amazon etc oczywiście przestraszy się Wielkiej Bojowej Kaczki i będzie płacił ten podatek w Polsce.

 • tumaxer

  Oceniono 37 razy 37

  Spoko, zaraz PiS wprowadzi PEWEXy z odgórnie ustalonymi cenami i będzie "po problemie".

 • kalasanty18

  Oceniono 38 razy 36

  Nic z tego nie rozumiem.Przecież w 1993 roku podatek obrotowy został zastąpiony przez VAT.Czy to oznacza,że VAT-u już nie będzie i wracamy do podatku obrotowego???

 • massmess

  Oceniono 27 razy 27

  Ale taki podatek nie do końca jest rozwiązaniem, bo zapewne firmy się zaczną przenosić do Czech, na Litwe czy też na inne Malty. Zamiast wprowadzać ograniczenia dla jednych powinni wprowadzić uproszczenia dla drugich i pilnować by nie wyprowadzano zysków z kraju bo w tym przypadku jak to z reguły bywa po dupie dostaną najbiedniejsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX