Szwajcarski bank ukrywał ponad 38 tys. kont należących do Francuzów

Francuski fiskus odkrył 38 tys. tajnych kont w banku UBS. Na rachunkach należących do obywateli tego kraju zdeponowanych było ponad 12 mld euro.
Informację o tajnych kontach francuskie organa podatkowe otrzymały od swoich odpowiedników z Niemiec, którzy na listę rachunków należących do obywateli Francji wpadli przypadkiem podczas śledztwa prowadzonego przeciwko szwajcarskiemu bankowi na terenie Niemiec.

Od 1 tys. do 1 mld euro

Na 38 tys. kont znajduje się ponad 12 mld euro, jednak rachunki znacznie różnią się wielkością - na sporej części z nich znajduje się mniej niż tysiąc euro, jednak rekordzista zgromadził na swoim koncie ponad miliard euro. Najstarsze konta zostały założone w 2008 r.

UBS będzie współpracował

Szwajcarski bank już zapowiedział, że będzie współpracował z francuskimi śledczymi, aby jak najszybciej doprowadzić tę sprawę do końca.

"Jeśli popełniliśmy jakieś błędy, przyznamy się do nich i zapłacimy za nie. W naszym interesie leży rozwiązanie sprawy i jak najszybsze zamknięcie jej" - napisali przedstawiciele banku w oświadczeniu.

Rekordowa kara

To nie są pierwsze problemy tego banku we Francji - UBS znajduje się pod lupą śledczych od 2012 r. i grozi mu rekordowa kara ponad 4,8 mld euro z powodu pomocy przy unikaniu płacenia podatków przez francuskich obywateli i prania pieniędzy. W 2014 r. szwajcarski bank musiał także zapłacić 1,1 mld euro kaucji, aby móc dalej prowadzić swoją działalność nad Sekwaną.