Biliony dolarów krążą wokół ziemi i Luksemburg zamierza na tym zarobić

Górnictwo kosmiczne już niedługo może stać się rzeczywistością. Luksemburg planuje rozpocząć wydobywanie cennych i rzadkich minerałów z asteroid. Póki co księstwo szuka inwestorów, ponieważ koszty idą w miliardy dolarów, jednak potencjalny zysk liczony może być w bilionach.
Przemysł kosmiczny ma w Luksemburgu już długą tradycję - księstwo odegrało znaczącą rolę w powstaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w kraju tym działa też kilka ośrodków badawczych oraz kilkadziesiąt przedsiębiorstw związanych podbojem i eksploatacją kosmosu. Teraz jednak Luksemburg chce pójść o krok dalej i rozpocząć wydobywanie cennych pierwiastków w kosmosie, a dokładnie z asteroid.

Potrzebny inwestor

Jak donosi gazeta Luxemburger Wort, wicepremier i minister gospodarki Etienne Schneider zapowiedział, że rząd tego kraju będzie przy tym przedsięwzięciu pracował z Europejską Agencją Kosmiczną i dwiema firmami prywatnymi z USA: założoną przez współtwórcę Google Larry'ego Page'a - Planetary Resources oraz Deep Space Industries, która pracuje nad komercyjnym wysyłaniem ludzi w kosmos.

"To możliwe"

Pomysł Luksemburga przypadł bardzo do gustu byłemu szefowi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jean-Jacques Dordain stwierdził w rozmowie z Financial Times, że "jest przekonany, że wizja Luksemburga ma olbrzymi potencjał zarówno naukowy, jak i ekonomiczny". Dordain dodał, że choć może to brzmieć futurystycznie, technologia do tego potrzebna już istnieje: "Wiemy jak dotrzeć do asteroid, wiemy jak w nich wiercić i wiemy jak wrócić z próbkami na ziemię".

Wielkie koszty, ale jeszcze większe zyski

Kolejnym problemem są gigantyczne koszty takiej operacji, idące nawet w dziesiątki miliardów dolarów. Jednak zdaniem Dordaina: "Potencjalny zyski sa o wiele wyższe i mogą być warte biliony". Dzieje się tak, ponieważ asteroidy są pełne rzadkich i bardzo kosztownych minerałów, których na ziemi jest po prostu niewiele. Dla przykładu na asteroidzie, która znalazła się blisko naszej planety w lipcu ubiegłego roku, znajdowały się olbrzymie pokłady platyny i innych pierwiastków, o szacowanej wartości od 300 mld do nawet 5,4 bln dol.

Kosmiczne górnictwo

Eksploatacja asteroid ma potencjalnie 2 kategorie - po pierwsze cenne i rzadkie minerały jak np. platyna, po wstępnej obróbce w kosmosie, miałyby wracać na ziemię, z kolei pierwiastki takie jak żelazo, nikiel czy wolfram, również miałyby być obrabiane w kosmosie, a następnie wykorzystywane do uzupełniania i naprawy statków kosmicznych służących do podróży w najdalsze zakątki naszego układu słonecznego.

Podwaliny pod kosmiczne górnictwo już istnieją, zarówno firma Deep Space Industries, jak i Planetary Resources od dłuższego czasu pracują nad pojazdem kosmicznym zdolnym do dotarcia i wylądowania na asteroidzie. Z kolei NASA zamierza do 2025 r. stworzyć technologie pozwalającą na przechwycenie asteroidy i umieszczenie jej na orbicie księżyca, aby później wysłać na nią astronautów w celach badawczych.

Więcej o:
Komentarze (74)
Biliony dolarów krążą wokół ziemi i Luksemburg zamierza na tym zarobić
Zaloguj się
 • prezes_513

  Oceniono 31 razy 23

  Są już związki zawodowe/13stki/14stki/ barbórka i co tam jeszcze musi być do funkcjonowania górnictwa?

 • yosemitesam

  Oceniono 17 razy 15

  Zaraz zaraz koledzy Luksemburczycy - nasz Prezes był pierwszy! Już dobry rok temu mlaskał coś o bilionach na inwestycje. Wtedy wszyscy kpiąc pytali: a skąd on to weźmie, z kosmosu?
  Ano właśnie...

 • legia3355

  Oceniono 19 razy 11

  Wyślijmy tam naszych górników razem z ich szefem Dudą i psem Kacperkiem. Gdyby w tej ekipie było jeszcze miejsce dla Prezesa to sukces gwarantowany.

 • neokles

  Oceniono 11 razy 9

  Uważam, że Luksemburg powinien płacić Polsce podatek z tych inwestycji. Jak powszechnie wiadomo stwórcą a więc i prawnym właścicielem planetoid jest Bóg a Matka Boska jako królowa Polski ma prawa do udziału w zysku, kolejne udziały ma Jezus - jego się koronuje na króla Polski i już mamy na program: Milion w sobotę dla każdego obywatela :D

 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 12 razy 6

  To jest bardzo słuszna ta koncepcja. Złoża platyny o wartości 5 bilionów dolarów w końcu zbilansują górniczych związkowców, barbórki, deputaty, piórnikowe, czternastki i wcześniejsze emerytury.

 • astronombosy

  Oceniono 9 razy 5

  Dzis w nocy PiS ma zacząć nad tym debatowac. Do konca tyg. wymyslą jak to zrobic, a do konca marca powstanie pierwsza sonda załogowa do ściągania na Ziemie asteroid. Znana jest już nazwa sondy - PiSdolot.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 11 razy 5

  Jak już opustoszeja szyby, można by tam wysłać pis , po i KRK i zamknąć na wieki , ale byłby spokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX