Rosja jest już tak zdesperowana, że pozbywa się klejnotów koronnych swojej gospodarki. Do wzięcia Rosnieft, Transnieft i Aerofłot

Sytuacja finansowa Rosji jest już na tyle poważna, że władze pracują nad listą państwowych spółek do częściowej prywatyzacji. Wśród nich znajdują się takie klejnoty koronne jak największy rosyjski koncern paliwowy czy monopolista odpowiedzialny za sieć ropociągów.
Rosyjska gospodarka coraz mocniej się chwieje - sankcje nałożone przez zachód, a przede wszystkim tania ropa naftowa, bardzo poważnie uderzyły w sytuację finansową kraju. Aby zaradzić tym problemom i załatać dziurę w budżecie państwa, rosyjski rząd pracuje nad listą siedmiu strategicznych spółek, które mają zostać częściowo sprywatyzowane.

Giganci i monopoliści

Według doniesień rosyjskich mediów na liście miałyby się znaleźć:

- Rosnieft - największy rosyjski koncern paliwowy

- Transnieft, czyli monopolista odpowiedzialny za sieć ropociągów

- Alrosa - największy producent diamentów na świecie (do firmy należy ok. 40 proc. światowego rynku)

- Aerofłot - największy rosyjski przewoźnik lotniczy

- Sovcomfłot, czyli największy rosyjski armator

- Koleje Rosyjskie - operator sieci kolejowej, do którego należy 80 proc. przewozów na terenie Rosji.

Lista do końca tygodnia?

Głównym orędownikiem sprywatyzowania tych przedsiębiorstw jest minister finansów Rosji Anton Siłuanow, który naciska na prezydenta Władimira Putina, aby ten zatwierdził listę do końca tego tygodnia.

2016 r. może być dla Rosji bardzo trudny, według prognoz wiceministra finansów Maksima Oreszkina deficyt w tym roku wyniesie 21,7 mld dol. i to przy założeniu, że cena baryłki ropy będzie wynosić 40 dol., czyli o mniej więcej o 10 dol. więcej niż teraz. Zresztą ceny tego surowca znajdują się poniżej 40 dol. od początku grudnia i na razie nie zapowiada się, aby ropa zaczęła odrabiać starty.

Prywatyzacja raczej dla "swoich"

Częściowa prywatyzacja państwowych gigantów nie będzie jednak dla wszystkich. Trudno liczyć na to, aby rosyjskie władze pozwoliły na przejęcie udziałów w tak ważnych firmach "byle komu" czy też po prostu firmom spoza kraju. Wprawdzie rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uljukajew zaprosił ostatnio firmy z Austrii do udziału w prywatyzacji, jednak trudno stwierdzić czy to coś więcej niż tylko kurtuazja.

Innym potencjalnym nabywcą mogłyby być firmy z Chin, jednak kiepska sytuacja gospodarcza tego kraju raczej nie sprzyja tego typu zakupom.

Więcej o:
Komentarze (26)
Rosja jest już tak zdesperowana, że pozbywa się klejnotów koronnych swojej gospodarki. Do wzięcia Rosnieft, Transnieft i Aerofłot
Zaloguj się
 • pas964

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko idiota kupuje w rosji. sprzedadzą, wezmą pieniądze a potem odbiorą.

 • 10danek

  Oceniono 12 razy 6

  Rossja została znokautowana na własne życzenie i żeby było śmiesznie przez sama siebie. Russki czieławiek nie pozwoli żeby ta nieprzyjemna i ośmieszająca prawda dotarła do szerokiego ogółu. A wiec co nakazał towarzysz Putin? Ściemniać, rozmydlać, kłamać i udawać ze się nic nie stało. Jednym z przejawów tych zachowań są ataki propagandowe. Bandy russkich trolli rzygajacych tą swoją sowiecka propaganda, stosujące każde możliwe triki ( podszywanie się pod Polaków, troskliwe teksty o naszych polskich niedoskonałościach, " historycznie motywowane" próby tłumaczenia, to tylko te najcześciej stosowane) próbują siać wsród Polaków zamieszanie. Na szczęście świadomość tego stanu rzeczy jest wsród Polaków coraz większa. Nie pozwalajmy russkim trollom mieszać sie do naszego życia

 • cucabura

  Oceniono 10 razy 6

  Sprzedawać, gdy jest tanie.
  Rosja to nie kraj, to stan umysłu.

 • guru133

  Oceniono 10 razy 6

  Związek Radziecki został uduszony wyścigiem zbrojeń, Rosję udusi spadek cen surowców a zwłaszcza ropy naftowej.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Tę decyzje Kremla można chyba wlaściwie uznać za przygotowanie do złożenia bezwarunkowej kapitulacji.

  W geście dobrej woli można by wyciągnąć z szafy profesora Balcerowicza, niech Rosję w prywatyzacji wspomoże. Ale to już opcjonalnie.

 • rossja_to_bandycki_kraj_o1

  Oceniono 6 razy 4

  wrak tupolewa mogą jeszcze wystawić na sprzedaż.
  u nas w budżecie kasy wPiSdu a Krótki przecież da za ten złom wszystkie pieniądze.

 • rossja_to_bandycki_kraj_o1

  Oceniono 4 razy 4

  no tak.
  obcym sprzedać nie można bo jak roSSja będzie chciała spółki odzyskać to jeszcze obcy pójdzie do obcego sądu i wygra a jak swojak kupi i nie będzie chciał potem oddać to go się postawi przed sądem.
  swoim sądem ma się rozumieć.

 • ampolion

  Oceniono 6 razy 4

  A kiedy sprywatyzują Wolodiacar?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX