IKEA unikała płacenia podatków w Europie? "Nawet miliard euro"

W ciągu sześciu ostatnich lat IKEA unikała płacenia podatków w Europie. Tak wynika z raportu przygotowanego dla frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim. Według Zielonych chodzi o około miliard euro. Deputowani oczekują reakcji Komisji Europejskiej.
W raporcie opisano sposoby wykorzystywania przez meblowego giganta ze Szwecji luk prawnych. Jak wskazują autorzy, w wyniku strategii tej firmy tylko w 2014 roku Niemcy straciły 35 mln euro, Francja - 24 mln, a Wielka Brytania - ponad 11,5 mln euro. Europosłowie Zielonych napisali list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelowali o zbadanie, czy nie doszło do naruszenia unijnego prawa.

Od czasu afery "Luxleaks", kiedy ujawniono, że ponad 300 międzynarodowych koncernów podpisywało z administracją Luksemburga tajne układy podatkowe, Bruksela zaostrzyła walkę z oszustwami w tym zakresie. W zeszłym roku przyjęto zasadę automatycznej wymiany informacji o porozumieniach podatkowych w 28 krajach członkowskich.

IKEA na razie nie zabrała głosu w sprawie. W oświadczeniu władze firmy napisały, że nie widziały raportu i dlatego nie mogą skomentować zawartych w nim rewelacji.

Więcej o:
Komentarze (17)
IKEA unikała płacenia podatków w Europie? "Nawet miliard euro"
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 7 razy 3

  Rząd Luksemburga okazał się zwykłym oszustem, ale nie przeszkadza to zajmować im wysokich stanowisk w UE. Dlaczego? Bo inni politycy UE również wchodzą w dupę wielkim koncernom i bankom i dzięki temu dostają milionowe łapówki. Korupcja na wysokich stanowiskach unijnych nie jest dużo mniejsza niż w Polsce.
  A tak przy okazji szwedzka firma miała być nieskazitelna. Okazuje się, że Szwedzi również są złodziejami.

 • antek_k12

  Oceniono 2 razy 2

  Kurczę - pisałem o tym kilka miesięcy temu. Zwracałem uwagę na hipokryzję IKEI, która mieni się być super prospołeczną i porekoligiczną firmą, a są taki samymi hipokrytami jak wszyscy inny. Może nawet bardziej, bo wyjątkowo podkreślają swoją "poboczną" aktywność. To rzeczywiście sprytne - szkolimy personel, sadzimy drzewa, przechodzimy na energię odnawialną i inne pierdoły - to się tak dobrze sprzedaje, ale żeby uczciwie płącić podatki to już nie. Co ciekawe IKEA ze swojego funpage'u usuwała moje komentarze kiedy grzecznie prosiłem, zeby podali ile zapłacili podatku CIT w PL. Jakoś nie chcieli powiedzieć mimo, że stawiają na przejrzystość swojej działalności. Powiedzieli, że jak opracują to pokażą. Niestety nie mogę teraz o nic zapytać, bo zostałem za takie pytania oraz za narzekanie na zbyt głośną fabrykę IKEA koło Łodzi zbanowany.
  PS.
  Fabryka, mimo licznych obietnic i rzekomo prowadzonych prac wyciszeniowych, nadal hałasuje. Jeżeli lubisz dźwięk odkurzacza (tak to brzmi w nocy) przeprowadź się na osiedle Złotno w Łodzi. IKEA zapewni Ci całonocne darmowe dudnienie.

 • newlookmedia

  Oceniono 6 razy 2

  Do tego dziś fabryka IKEA w Goleniowie ma wręczyć wypowiedzenia 135 pracownikom. I nie wiadomo dlaczego, moim zdaniem pójdą w automatyzację i zamienią ludzi na roboty.
  Ciekawe czy ktoś się zastanowił nad tym, że ludzie bez pracy nie mają zdolności nabywczych i nie będą kupować tych taniej wyprodukowanych produktów?

 • elbertson

  Oceniono 4 razy 2

  i tu jest problem - Jean-Claude Juncker (ur. 9 grudnia 1954 w Redange) – luksemburski polityk i prawnik, nieprzerwanie od 1995 do 2013 premier Luksemburga, a od 1984 do 2013 członek rządu luksemburskiego. Od 1 listopada 2014 przewodniczący Komisji Europejskiej.
  Niestety obecna polityka Polski może troche okroić wielkość podatków wpływajacych do kasy Luksemburga , baa istnieje niebezpieczeństwo że inni też upomną sie o w sumie ukradzione im pieniądze .

 • polsilver99

  Oceniono 1 raz 1

  Niepöacenie podatków to taki sam bandytyzm i kryminał jak złodziejstwo i kurestwo

 • mocno_kwasny

  Oceniono 1 raz 1

  heh niech zgadne kase przytulil niejaki Juncker aktualnie pierwszy prosiak UE ? kazdy lubi pieniazki ale ten koles zamiast odsiadywac wieloletni wyrok pozuje na swietego i zbawce ludzkosci .... oczywiscie aby nam zylo sie lepiej :-)

 • wolfspider

  Oceniono 3 razy 1

  Odkryli Amerykę...

 • maxthebrindle

  0

  'IKEA na razie nie zabrała głosu w sprawie. W oświadczeniu władze firmy napisały, że nie widziały raportu i dlatego nie mogą skomentować zawartych w nim rewelacji.'

  Drogie pismaki - wydanie oświadczenia JEST zabraniem glosu w sprawie, aczkolwiek w tym przypadku ow głos nie wnosi niczego. Logika się kłania...

 • marne

  Oceniono 4 razy 0

  IKEA TO NAZISTOWSKA MARKA kupujac w ikei wspierasz emerytowanego SSmana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX