Rząd skusi się na zakaz handlu w niedzielę? "Nie opłaca się?, "To sprawa wspierania życia rodzinnego"

Czy galerie i sklepy rzeczywiście będą zamknięte w niedzielę, tak jak na zachodzie Europy? Rząd może się skusić na takie rozwiązanie, tym bardziej, że zakaz obowiązuje w Niemczech, na Węgrzech, we Francji i w Wielkiej Brytanii. Branża jest w tej sprawie podzielona. Duże sklepy są "przeciw", a małe, którym raczej sprzyjać będzie rząd - są "za", twierdząc także, że koszty nie pokrywają zysków z handlu w niedzielę.
Gdy tylko zakończą się prace nad podatkiem obrotowym, handel może czekać kolejna istotna zmiana. Rząd może poważnie rozważyć wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę.

- Przedstawiliśmy już taką propozycję pani premier. Polskie firmy są zdecydowanie za. Przygotowujemy projekt - zapowiedział Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności. - To sprawa wspierania życia rodzinnego - dopowiedziała posłanka PiS Ewa Tomaszewska.

Przypomnijmy, że już dwa lata temu Solidarność zebrała 120 tys. podpisów pod obywatelskim projektem zmian w prawie, który uregulowałby kwestię handlu w niedzielę. Ostatecznie projekt został jednak odrzucony przez Sejm poprzedniej kadencji.

To się nie opłaca!

Rzeczowego argumentu na rzecz zakazu dostarczyła właśnie Eugenia Rębacz, prezes PSS Społem w Słupsku. - Obecnie byłabym nawet za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Personel, który pracuje w niedzielę, musi mieć za ten dzień dodatkowe wynagrodzenie. W wielu przypadkach te koszty nie pokrywają zysków z handlu w ten dzień - tłumaczyła we wtorek na łamach "Głosu Pomorza".

Zakazu handlu w niedzielę chce też Polska Grupa Supermarketów (PGS). Sieć skupia m.in. polskie sklepy Top Market, Delica i Minuta 8.

Nie tylko sklepy, ale i stacje paliw

Zdaniem PGS, wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę i święta znacznie poprawi kondycję firmy: ograniczy koszty pracy, polepszy jej warunki i - co najważniejsze - pracownicy poświęcą więcej czasu rodzinie. Jest jeden warunek: zakaz ma dotyczyć wszystkich sklepów, by uniknąć procederu handlu, np. na stacjach benzynowych. Wiele sieci zagranicznych, by ominąć sposób zakazu pracy w dni wolne, otwiera swoje sklepy właśnie na stacjach benzynowych.



Do pracy w niedzielę i święta - według PGS - zmusiły Polaków zagraniczne firmy. - Polski przedsiębiorca musi dostosować się, jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarczą na dokonanie zakupów, a wszyscy pracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę - podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Zakaz handlu uderzy w pensje

Krytyczna wobec pomysłu Solidarności jest Polskia Organizacja Handlu i Dystrybucji, skupiająca handlowych potentatów takich jak: Auchan, Carrefour, Tesco Jeronimo Martins Polska, Lidl czy Kaufland.

Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji wprost wypowiedział się, że zakaz handlu w niedzielę to populistyczny pomysł i na pewno uderzy to w wynagrodzenia, premie i elementy niepłacowe wynagrodzenia.

Więcej o:
Komentarze (159)
Rząd skusi się na zakaz handlu w niedzielę? "Nie opłaca się?, "To sprawa wspierania życia rodzinnego"
Zaloguj się
 • david321

  Oceniono 27 razy 21

  Karzełek nie pracuje od 8 do 18 wiec ma czas isc po bulki w tygodniu, normalni ludzie czasu na zakupy w tygodniu nie maja.

 • bbastek13

  Oceniono 28 razy 20

  jeśli małe sklepy są za bo im się nie opłaca działać w niedzielę to niech się same zamykają, po co im do tego ustawa ???

 • y0rg

  Oceniono 24 razy 18

  To całe zamieszanie jest zainicjowane przez kościół, który od lat boleje nad tym ,że potencjalna kasa z tacy, ląduje w sklepie.

 • lob1

  Oceniono 19 razy 17

  Do czego jeszcze Rząd będzie się wtrącał.Całę rodziny idą do marketów imają w tym wielką frajdę,a kto chce iść do kościoła i tak pójdzie.

 • guru133

  Oceniono 23 razy 17

  Zakaz handlu w niedzielę to postulat Kościoła Polsko Pedofilskiego, którego urzędnicy myślą że ten zakaz zwiększy frekwencję na odprawianych w kościołach gusłach a pislam będzie chciał się za poparcie w wyborach sejmowych katabasom odwdzięczyć.

 • lob1

  Oceniono 20 razy 16

  Panowie z PIS dajcie wreszcie nam Polakom spokój wtrącać się i wchodzić z buciorami pod pierzynę.

 • wlazl-kotek-na-plotek

  Oceniono 22 razy 16

  Jeśli wprowadza taki zakaz, to proponuję sklepikarzom i hipermarketom zwolnić nawet więcej ludzi niż wynika z rachunku ekonomicznego. W niedziele sprzedaje się ok. 20%-30% obrotów więc celowałbym w 40% redukcję zatrudnienia. Zwolnieni nagle przestaną głosowac na PiS i zamiast tego wyjdą na ulicę tę socjalistyczną bandę obalić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX