Johnson & Johnson zapłaci za zgon związany ze stosowaniem talku w miejscach intymnych 72 mln dol.

Sąd w Missouri nakazał amerykańskiemu koncernowi Johnson & Johnson zapłacić 72 mln dol. odszkodowania rodzinie kobiety, która zmarła na raka jajnika. Kobieta przez kilkadziesiąt lat używała talku kosmetycznego firmy.
Jak donosi Reuters, na kwotę składa się 10 mln dol. za rzeczywiste szkody oraz 62 mln dol. za straty moralne dla rodziny Jacqueline Fox. Kobieta zmarła w październiku 2015 r., trzy lata po wykryciu nowotworu.

1,2 tys. postępowań sądowych przeciwko Johnson & Johnson

Jak zauważył prawnik Fox, wydany po pięciu godzinach narady werdykt, który zakończył trzytygodniowy proces, był pierwszym spośród ponad tysiąca, na mocy którego spółka Johnson & Johnson będzie musiała wypłacić odszkodowanie. Przeciwko firmie toczy się jeszcze około 1,2 tys. postępowań sądowych.

Rzecznik Johnson & Johnson Carol Goodrich zapowiedziała reakcję spółki na werdykt sądu. W pisemnym oświadczeniu pisze m.in., że wyrok jest sprzeczny z latami doświadczeń dowodzącymi, że talk jest bezpiecznym składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Johnson & Johnson nie jest bez szans przy odwołaniu - zdaniem prawników w kolejnej instancji może obniżyć wysokość odszkodowania.

Rakotwórcze 1,4-dioksan i formaldehyd

Firma Johnson & Johnson już wcześniej była nakłaniana przez grupy konsumenckie do wycofania potencjalnie szkodliwych składników ze swych produktów. W 2009 roku koalicja grup prokonsumenckich o nazwie Campaign for Safe zaczęła naciskać na koncern, by wyeliminował ze swoich produktów potencjalnie rakotwórczy 1,4-dioksan. Udało się to dopiero po trzech latach słania petycji oraz groźbach bojkotu produktów Johnson & Johnson.

W 2014 roku pod wpływem presji firma wycofała z jednego ze swoich flagowych produktów, szamponu No More Tears, rakotwórczą substancję - formaldehyd.

Zdania na temat szkodliwości talku kosmetycznego są podzielone. Od końca lat 70. do połowy lat 90. ubiegłego wieku opublikowano wyniki wielu badań dowodzących, że stosowanie talku w miejscach intymnych jest powiązane z występowaniem u kobiet raka jajnika. Z drugiej strony, część naukowców podważa wyniki tych badań uważając, że używanie talku jest bezpieczne. Powołują się przy tym na badania amerykańskiej Agencji Żywności i Leków oraz National Cancer Institute.

Komentarze (31)
Johnson & Johnson zapłaci za zgon związany ze stosowaniem talku w miejscach intymnych 72 mln dol.
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 23 razy 13

  "Kobieta przez kilkadziesiąt lat używała talku kosmetycznego firmy." Kiedyś musiała.
  100 % Europejczyków, którzy w 1900 roku zjedli ogórka konserwowego, później zmarło. To były wyjątkowo zabójcze ogórki

 • jm131

  Oceniono 15 razy 11

  Nie chcę stawać po żadnej stronie, ale czy ta kobieta była jedyną na świecie używającą tego talku, że tylko ona zachorowała?

  I czy wysokość odszkodowania to nie "lekka" przesada?

 • ladne_sny

  Oceniono 9 razy 7

  jesli kiedys umrę na raka mózgu to z pewnością od oglądania tvp. muszę poinstruowac przyszlych spadkobiercow i zostawic liste nazwisk, od kogo mają żądać milionów za straty moralne.

 • kuranieptak

  Oceniono 6 razy 6

  Od dawna używam Jasia Wędrowniczka. Raz, że przez to ja zdecydowanie mniej wędruję, dwa - jest czarny i to chyba podpada pod rasizm. Jako biały mam szanse na jakieś odszkodowanie?

 • mietekkowalski

  Oceniono 7 razy 5

  Moja matka zmarła na raka płuc - głowy nie dam, ale chyba jak byłem mały to powąchała w drogerii jeden z produktów tej firmy:)... a tak na serio, niech najpierw naukowo rodzina udowodni, że jedno ma związek z drugim, zanim dostanie choćby 1$.

 • ugrydul

  Oceniono 6 razy 4

  Sam talk jest bezpieczny ale jeśli dodają do niego rakotwórczych "polepszaczy" to faktycznie kicha i odszkodowanie się należy. Ale czy aż tak wysokie???

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 3

  A Nivea też ma coś rakotwórczego? Mnie za młodu osobista matka moja tym smarowała w częściach intymnych.

 • kolumb24.only

  Oceniono 6 razy 2

  Wycofac zhandlu i to natychmiast talk i stosowac w zamian make pszenna tortowa bio lub eco.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX