Ministerstwo Finansów chce ulżyć małym przedsiębiorcom i obniżyć im podatki

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o obniżce stawki CIT dla małych przedsiębiorców. - Dzięki niemu, ok. 90 proc. podatników CIT będzie mogło skorzystać z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych - podaje resort.
- Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami niższa stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także podatników rozpoczynających działalność - czytamy w komunikacie.

Wsparcie dla podatników

Zmiany mają być wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa.

- Wpisuje się to w strategię Ministerstwa Finansów budowania warunków dla wzrostu firm. W perspektywie długookresowej działanie to powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych - czytamy dalej.

Koniec ze sztucznym generowaniem strat

W projekcie zaproponowano także wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych mogących skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Chodzi m.in. o zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.

- Uproszczenie i uszczelnienie to zasady, którymi będziemy się kierować tworząc prawo podatkowe. Dlatego obniżamy stawki dla rozpoczynających działalność, jednocześnie zamykamy luki podatkowe, którymi wyciekały pieniądze - skomentował minister finansów Paweł Szałamacha.

Projekt został skierowany do konsultacji. Przewiduje on, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.Więcej o:
Komentarze (2)
Ministerstwo Finansów chce ulżyć małym przedsiębiorcom i obniżyć im podatki
Zaloguj się
  • 0

    Nie rozumiem - po co pomagać małym ( od 9 do 50 pracownikom ) firmom , które mają `obrót miesięczny około 400 000 zł , czyli de facto ich właściciele nie są osobami ubogimi ( 50 wypłacanych pensji ) , A NIE INTERESOWAĆ SIĘ FIREMKAMI JEDNOOSOBOWYMI , BIEDAFIRMAMI , KTÓRE ZOSTAŁY WYRUGOWANE Z OBROTU GOSPODARCZEGO POPRZEZ MONOPOLIZACJĘ POLSKIEGO HANDLU OBCYMI HIPERMARKETAMI HIPERBIEDY ?! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )

  • pieczarek

    0

    To nie będzie istotna ulga. Jeśli ktoś ma obroty do 1,2 mln euro (czyli powiedzmy do 5 mln zł) nie prowadzi działalności jako osoba prawna (spółka z o.o., spółka akcyjna). Bo raz zapłaci podatek CIT od firmy, nawet te obniżone 15%. A później zapłaci co najmniej 18% od otrzymanej dywidendy. Razem będzie 33%. To już lepiej prowadzić działalność na własne nazwisko lub spółkę cywilną i płacić 19% podatku liniowego. Oczywiście nie wykluczam, że trafią się przypadki małych spółek z o.o. lub akcyjnych, które się ucieszą. Ale nie będzie tej radości dużo, bo mało jest takich firm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX