Banki w Polsce mają problemy z powodu z podatku bankowego? Szykują się spore zwolnienia

Postępująca rewolucja technologiczna i wprowadzony 1 lutego podatek bankowy to najważniejsze powody zwolnień w bankach. Planuje je m.in. Getin Noble, PKO BP, BGŻ BNP Paribas czy Raiffeisen.
Getin Bank, BPH, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Bank Polska, Zwolnienia

Kilka dni temu o planowanych zwolnieniach poinformował Getin Noble Bank, który planuje ograniczenie kosztów operacyjnych. Bank znanego polskiego miliardera Leszka Czarneckiego do końca tego roku chce w ramach zwolnień grupowych ograniczyć zatrudnienie o maksymalnie 15 proc. Dziś zatrudnia 5,6 tys. osób, pracę może więc stracić nawet 840 z nich.

Wiadomo, że zwolnienia w Getin Noble Bank mają związek ze wzrostem wymogów kapitałowych i wprowadzeniem podatku bankowego, a także nałożonymi nań nowymi obciążeniami. Chodzi m.in. o niemały wzrost składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, utworzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz wypłatę środków z tytułu upadku SK Banku.

Spór zbiorowy w BPH

Getin Noble Bank nie jest jedynym, który w ostatnim czasie zapowiedział redukcję zatrudnienia. W grudniu ub. r. o planowanych w 2016 roku zwolnieniach grupowych informował PKO BP. Z największego banku w Polsce odejść może nawet 836 osób spośród 26 tys. zatrudnionych. Na ich miejsce będą przyjmowani nowi pracownicy, ale na gorszych warunkach.

Z utratą posad musi się liczyć także część pracowników Banku BPH, który dwa miesiące temu przedstawił plan transformacji biznesowej na lata 2015-2020. Zakłada ona m.in. ograniczenie zatrudnienia o maksymalnie 1706 osób. Część z nich ma znaleźć pracę w placówkach partnerskich banku.

Zwolnienia w Banku BPH są powodem sporu zbiorowego, w jaki weszły z nim trzy organizacje związkowe. NSZZ Pracowników Bankowości "Bankowiec" Międzyzakładowa Organizacja Związkowa, NSZZ "Solidarność" Organizacja Zakładowa w Banku BPH SA i Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Bankowości i Usług "Dialog 2005" żądają dodatkowych odszkodowań dla pracowników, którzy stracą posady w związku ze zwolnieniami grupowymi planowanymi do 2020 roku.

Zwolnienia w dużej części banków

W 2016 roku zwolnienia będą trwały także w banku BGŻ BNP Paribas, który rok temu zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie, na mocy którego w ciągu dwóch lat odejdzie niemal 1800 osób. W tym przypadku, poza podatkiem bankowym, jako powód zwolnień podaje się rozpoczętą w kwietniu 2015 r. fuzję BNP Paribas Banku Polska i BGŻ.

Zwalniać chce także Raiffeisen Bank Polska, który planuje 300 wypowiedzeń definitywnych oraz wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy, a także Idea Bank, skąd odejść mają 73 osoby.

W środowisku bankowym mówi się, że na tym nie koniec. Może powtórzyć się sytuacja sprzed trzech lat, kiedy zatrudnienie redukowały niemal wszystkie banki, m.in. Raiffeisen, Citi Handlowy, Nordea, BPH, BNP Paribas czy BGŻ.

Co więcej, podatek bankowy nie jest jedynym zagrożeniem dla banków w Polsce. W perspektywie jest jeszcze ewentualna ustawa antyfrankowa, według wyliczeń Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ma ona kosztować 13,6 mld zł.

Komentarze (77)
Banki w Polsce mają problemy z powodu z podatku bankowego? Szykują się spore zwolnienia
Zaloguj się
 • vetcomsoy

  Oceniono 20 razy 14

  A polecą głównie ci, którzy i tak pracują na samym dole drabinki, zarabiają marnie, są przeważnie młodymi, niedoświadczonymi jeszcze migrantami ekonomicznymi z małych miejscowości. Niemała ich część głosowała na KuPiS'15.

 • elsu

  Oceniono 17 razy 13

  Ciemny lud ma swoje igrzyska.
  Nie zdaje sobie tylko sprawy, że tak samo 1 głupią ustawią można rozsadzić każda branżę - również w jakiej sami pracują.

  Ale co tam, ważne że się dopier*@&#! większemu - rodacy jacy stracą przez to pracę są nie istotni.

  Samolubny i cyniczny naród.

 • fanbeat

  Oceniono 16 razy 12

  Wszyscy zwalniani będą mogli podziękować Dobrej zmianie za danie szansy na nową lepszą pracę.

 • mg_40

  Oceniono 15 razy 9

  PiS rozwali co sie da po czym odda władzę i będzie gardłował z ław opozycji, że neoliberałowie mordują naród.
  Ciemny lud to kupi jak zawsze, a Kościół pomoże z ambony

 • face42

  Oceniono 10 razy 6

  nie dość, że "dobra zmiana" wyciągnęła nam pieniądze z kieszeni kasując banki, to do tego wyśle jeszcze kupę ludzi na bezrobocie, brawo ciemna maso głosująca na nygusów

 • Stanislaw Marzec

  Oceniono 3 razy 3

  PKO to nie pracodawca tylko wyzyskujący obóz pracy jeszcze tylko pasiaków brakuje, dziewczyny przychodzą do pracy na środkach uspakajających żeby przeżyć te 8 godzin, bo ten BANK za nadgodziny nie płaci a Pan Maciej L... to specjalista od zarządzania przez zastraszanie !!! zobaczcie co zrobili z dziewczynami z krakowa na gwiazdkę wypowidzenia, a ten bank hipoteczny w gdańsku to bank hipotetyczny ludzie tam pracuje do 19 a pękaO płaci tylko za 8 godz, są panie które dzięki co poniektórym kierownikom którzy tylko widzą słupki statystyk, a nie ludzi w pracy system wartosciowania pracy jest tak opracowany aby pracownik w 8 godzin nie wyrobił dziennej normy, a żeby dzienną normę osiągnąć należy zaostać po godzinach , aby otrzymać wynagrodzenie za te godziny należy wykazać 120% normy tym samym siedzieć do 19 żaby dali kasę za prace do 17 bo norma to od 8 do 16, i tak grosz do grosz i bedzie dywidenda!!! kosztem niewynagradzania pracowników za prace w nadgodzinach

 • jdkonrad

  Oceniono 3 razy 3

  światowa finansjera może nie interesować się gwałtem na demokracji w bantustanie nad Wisłą, ale zamach na ich banki konus z pewnością okupi ciężkimi stratami...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 5 razy 3

  "Postępująca rewolucja technologiczna i wprowadzony 1 lutego podatek bankowy to najważniejsze powody zwolnień w bankach. "

  To zdanie pokazuje jak mozna manipulowac "spleczenstwem" podane sa 2 powody zwolnien technologiczny podejrzewam ze glowny i na "doczepke" ze podatek bankowy i caly artykul utrzymany w tonie ze wszystkiemu winien podatek bankowy.

 • Oceniono 3 razy 3

  POLECA ROWNIEZ CALE PIONY BANKOWOSCI INWESTYCYJNEJ NIKT W NIC NIE INWESTUJE BO PANUJE NIEPEWNOSC RYNEK SPODZIEWA SIE SPOWOLNIENIA W 2017 A UNIA BANKOWA W EUROPIE TO POLITICAL FICTION

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX