Zrobili transakcję roku i nie zapłacili podatku. Potentat z Lublina ma poważny problem z fiskusem

Badanie ksiąg wykazało, że Emperia, znana firma z branży spożywczej, właściciel marki Stokrotka, może mieć duże zaległości podatkowe. Mogą one sięgać nawet 182 mln zł plus odsetki.
Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie twierdzi, że Emperia ma zaległoścć podatkową w wysokości 182 mln zł. UKS uznał w pokontrolnym protokole, że spółka osiągnęła dodatkowy dochód podatkowy ze zbycia segmentu dystrybucyjnego w 2011 roku w kwocie ponad 959 mln zł.

Postępowanie od 2011 r.

Postępowanie prowadzone jest w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 rok.

- Protokół jest dokumentem urzędowym, który nie rozstrzyga sprawy. Niemniej jednak w przypadku przyjęcia ustaleń protokołu w decyzji dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie, a następnie utrzymania tej decyzji przez organ odwoławczy (Dyrektora Izby Skarbowej), powyższe może skutkować obowiązkiem uiszczenia przez spółkę zaległości podatkowej w wysokości 182 268 537 zł wraz z odsetkami za zwłokę od dnia 1 kwietnia 2012 roku - czytamy w komunikacie Emperii.

Gigantyczna transakcja

Dokładnie chodzi o transakcję którą w 2011 r. z Emperią zawarł Eurocash. Eurocash przejął wówczas od holdingu Grupę Tradis. Dzięki połączeniu Eurocashu i Tradisu powstał największy w Polsce dystrybutor markowych artykułów spożywczych, a fuzję okrzyknięto wydarzeniem roku w branży.

Obecnie Emperii przysługuje prawo do wniesienia zastrzeżeń do protokołu skrabówki. Spółka nie zgadza się z ustaleniami i podała, że podejmie wszystkie możliwe kroki prawne mające na celu wykazanie braku podstaw do przyjęcia opisanych ustaleń.

Co dalej z Emperią?

Czy 182 mln zł plus odsetki może pogrążyć potentata? Raczej nie, ta suma nie jest dla Emperii z kosmosu. Z drugiej strony na pewno nie pozostanie bez znaczenia, co zdążyli już potwierdzić inwestorzy handlujący akcjami spółki na giełdzie w Warszawie. Tuż po ujawnieniu informacji o protokole z niekorzystnej kontroli UKS kurs Emperii spadł o prawie 10 proc. do 62,3 zł za akcję.

Grupa kapitałowa Emperia to firma skoncentrowana na segmencie detalicznym w branży FMCG (zajmuje się także nieruchomościami i informatyką). Firma jest na polskim rynku od 1990 roku. Segment detaliczny tworzy sieć ponad 320 supermarketów i marketów Stokrotka zlokalizowanych na osiedlach, w mini-centrach i galeriach handlowych.

W 2015 roku Emperia miała 2,1 mld zł przychodów, 48,3 mln zł zysku netto oraz aktywa na poziomie 1 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (20)
Zrobili transakcję roku i nie zapłacili podatku. Potentat z Lublina ma poważny problem z fiskusem
Zaloguj się
 • micro5

  Oceniono 5 razy 3

  Dlatego że ma 5 lat na sprawdzenie, ale podatki trzeba płacić jak Kraj ma się rozwijać

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 2

  Kościelne przekręty nie są kontrolowane.

 • rozpromieniona

  Oceniono 2 razy 2

  Czy naprawdę menedżersko-handlowa nowomowa tak się rozpanoszyła, że przeciętny czytelnik powinien wiedzieć, co to jest branża FMCG? Może od razu ISIC 5211, przynajmniej dokładniej określa główną działalność Emperii.

 • tom_39

  Oceniono 1 raz 1

  Kluczem do zrozumienia dlaczego tak późno jest słowo : ODSETKI.

 • normalny1977

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tam ekonomistą nie jestem. Jestem po studiach ekonomicznych prowadzę firmę i robię doktorat z finansów. I do prawdy nie rozumiem dlaczego mają zapłacić VAT od sprzedaży kawałka swojej firmy. Co to k.....ma być. VAT to się płaci od sprzedaży cukierków. A takie transakcje nie są objęte VAT. To tak jakby płacić VAT od handlu akcjami.

 • dyzio-badyzio

  0

  Informacja z d..py. Jak już piszecie takie info, należy przedstawić całą sprawę dla czego Emperia twierdzi, że podatek był nienależny...

 • tableslaw

  Oceniono 2 razy 0

  Dziwna filozofia Gazety. Zmienić dwie litery w tytule i puścić artykuł sprzed kilku dni jako nowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX