Minister finansów szykuje rewolucję. Zmiany odczują wszyscy podatnicy

Ministerstwo Finansów chce powołać Krajową Administrację Skarbową (KAS), która zacznie działać od 1 stycznia 2017 r. Na te zmiany warto zwrócić uwagę, bo odczują je zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorstwa.
- Projekt ustawy o KAS powinniśmy opublikować do końca marca - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

Następnie projekt wejdzie w etap konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Celem ministerstwa jest, aby Sejm zajął się projektem ustawy w II kwartale 2016 roku. Wdrożenie zmian w funkcjonowaniu urzędów powinno z kolei rozpocząć się w II połowie roku.

3 instytucje razem

Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej ma polegać na konsolidacji działań Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej. Zdaniem MF, działanie nowych urzędów będzie sprawniejsze i bardziej efektywne, a konsolidacja administracji będzie źródłem oszczędności dla budżetu państwa

Jedną z kluczowych propozycji resortu finansów dotyczących KAS jest kwestia odwołań podatnika od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej. Obecny system przewiduje dwie instancje administracyjne, a dopiero następnie dwie sądownicze. To ma się zmienić.

Tylko jedna instancja

Rząd zamierza także zastąpić system dwóch instancji postępowaniem jednoinstancyjnym zakończonym decyzją zaskarżalną do sądu administracyjnego. Oznacza to że decyzja już pierwszej instancji, czyli np. urzędu skarbowego, będzie wiążąca, a nie zgadzający się z nią podatnik będzie musiał dochodzić swoich praw przed sądem administracyjnym.

- Skróci to procedury, a prawa podatnika nadal będą chronione przez dwie instancje sądowe. Chcę poznać argumenty pracowników i pracodawców reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego i dlatego wystąpiłem z pismem do przewodniczącego RDS Piotra Dudy - mówi minister finansów Paweł Szałamacha.

Żeby przekonać urzędników do KAS minister - województwo po województwie - spotykać się będzie z pracownikami Izby Celnej, Izby Skarbowej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej.

Wyższa jakość decyzji

W ocenie MF jedna instancja może być bodźcem poprawiającym jakość decyzji administracyjnych, gdyż organ orzekający będzie miał świadomość, że decyzja od razu może być zaskarżona do sądu, ponadto podatnicy będą mieli więcej czasu na prowadzenie swoich interesów

- Podstawowym uzasadnieniem reformy jest skrócenie postępowań, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników wielokrotnie skarżących się na ich przewlekłość - wyjaśnia MF.

Przewlekłość postępowań rzeczywiście jest w Polsce problemem. Przykładowo NIK zbadał, że w Izbie Skarbowej w Rzeszowie średni czas rozpatrywania odwołań wynosił 77 dni, a w pozostałych skontrolowanych izbach skarbowych wynosił od 118 dni do 198 dni. Najdłużej na wynik postępowania odwoławczego oczekiwali podatnicy w Izbie Skarbowej w Gdańsku (średnio 198 dni w 2012 r. i 190 w I półroczu 2013 r.).

Jedna instancja jest już zasadą obowiązującą co do decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaskarżanych od razu do sądu.Więcej o:
Komentarze (93)
Minister finansów szykuje rewolucję. Zmiany odczują wszyscy podatnicy
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 92 razy 84

  Jak to możliwe,że PAD ps."maliniak" co drugi dzień jest na nartach??Czy na tym polega praca prezydenta naszego kraju??Poprzednika pisowcy krytykowali za żyrandol a ten wpada co popadnia podpisuje i znowu na wycieczkę.CYSORZ TO MA KLAWE ŻYCIE I WYŻYWIENIE KLAWE

  'maliniak"

 • egg69

  Oceniono 83 razy 65

  "Pod naszymi tekstami o wypadku prezydenta pojawiały się komentarze naruszające jego dobra imię. Z tego względu zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod niektórymi tekstami."
  Fala nienawistnych komentarzy może być inspirowana, aby dać amunicję władzy. To oczywiste. Pytam jednak, gdzie byliście, gdy podczas kampanii wyborczej, ale też i wcześniej, szkalowano urzędującego wówczas prezydenta Komorowskiego? Dlaczego wtedy Agora nie reagowała?

 • antytryzub

  Oceniono 69 razy 65

  ty się chłopie już dziś zacznij zastanawiać gdzie będziesz spie...ł na jesień
  jak wyjdzie na jaw wysokość deficytu budżetowego na 2017 rok

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 59 razy 55

  myślicie że chodzi o reformę?
  chodzi o stołki
  zostanie zlikwidowana jedna instytucja . trzeba będzie wypowiedzieć umowy o prace. Jedni dostaną umowy w nowej instytucji drudzy nie . PiS musi załatwić robote swoim.

  Nowa instytucja któa robi to samo co poprzednia tylko że gorzej bo z niewykalifikowanymi kadrami to jest dobra zmiana

 • parapsychopatolog

  Oceniono 54 razy 52

  Może lepiej od razu Narodową Armię Skarbową im. Żołnierzy Wyklętych?

 • savastano

  Oceniono 45 razy 43

  Kiedy ten Pan odda niesłusznie pobrane wynagrodzenie za czas wojaży zagranicznych?

 • kowalczyk.mateusz0

  Oceniono 42 razy 38

  hahaha. Nagle się okaże, że sądy będą zawalone odwołaniami a sądy jak sądy będą latami ciągnąć sprawy.... Ten nowy Urząd wydając decyzje przestanie się martwić, czy byłą zgodna czy nioezgodna z przepisami a przedstięborca będzie musiał toczyć w sądach boje..

 • jerzytop

  Oceniono 28 razy 28

  Urząd kontroli za urzędem ,agencja za agencja a skutki prawie żadne . Ten zapomniał to wpisać ktoś inny tamto ,ten nie wydaje paragonów a tamten nie osiągnął przychodów 35 tys rocznie chociaż za wizyte bierze 200-300 i 400 zł .Inna ma gabinet stomatologiczny w trójmieście i przez lata wykazuje straty chciaż ząbek to 200 i więcej zł .Najważniejsze ze pani kioskarka gdy nie wydała paragonu za usługę wartą 15 gr trafiła do sądu Czy tm razem będzie inaczej ?????????????

 • volkszorn

  Oceniono 27 razy 25

  przelewanie pustego w prozne

  rzad sie wyzywi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX