Podatki coraz wyższe. Co zrobią biznesmeni? Część ucieknie i to bardzo niedaleko

Nowy podatek bankowy już wprowadzony, wkrótce pojawi się kolejny od sklepów i jeszcze jeden, który zapłacą firmy ubezpieczeniowe na leczenie ofiar wypadków - polski fiskus coraz głębiej sięga do portfeli przedsiębiorców. Rząd nie może jednak przykręcić za bardzo śruby biznesmenom - mogą przenieść biznes choćby na Słowację.
Otwarcie firmy u naszego południowego sąsiada to już nie żart. Robi tak coraz więcej polskich małych i średnich firm. Ile już tak zrobiło, tego dokładnie nie wiemy, ale wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej np. hasło "polskie firmy na Słowacji", by zauważyć, że procedur kwitnie. Jest bardzo dużo firm doradczych, które pomogą zainteresowanym zarejestrować za naszą południową granicą nową działalność gospodarczą lub ułatwią kupienie już zarejestrowanej spółki.

Niższe podatków, fiskus mniej dolegliwy

Na Słowacji jest niższy VAT - 20 proc., zamiast naszych 23 proc. I, co jeszcze ważniejsze dla wielu małych firm, wyższy jest też tam limit obrotu zwalniający z obowiązku jego płacenia -prawie 50 tys. euro w stosunku do naszych 150 tys. zł. To szczególnie ważne dla osób, którym ze względu na specyfikę działalności nie opłaca się zostać VAT-owcem. To np. firmy, które sprzedają głównie klientom indywidualnym. A takich jest sporo.

Mniejsze są też stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Na Słowacji wynoszą one 19 i 25 proc., co w porównaniu z naszymi 18 proc. i 32 proc. wygląda nieźle. Słowacki fiskus bardziej liberalnie też patrzy na to, co biznesmen wpisze jako koszt uzyskania przychodu. - W konsekwencji tego mimo, iż stawka CIT na Słowacji jest wyższa od naszej i wynosi 22 proc. w stosunku do 19 proc., w ostatecznym rozrachunku nie oznacza to, że firma zapłaci tam wyższy podatek. Realne bowiem obciążenia spółki u naszego sąsiada będą niższe, niż w Polsce ze względu na możliwość odliczenia przez przedsiębiorcę większej ilości kosztów - tłumaczy Jakub Chabin, doradca podatkowy z firmy doradczej WFY Group.

Samochód osobowy do firmy? Nie ma problemu

Polskim przedsiębiorcom, którzy już przynieśli działalność na Słowację podoba się również to, że w przypadku kupna samochodu osobowego mogą tam w całości odliczyć VAT od jego zakupu. W Polsce co prawda jest to możliwe, ale wiąże się to z koniecznością spełnienia rygorystycznych wymogów - w rodzaju prowadzenia uciążliwej ewidencji przebiegu pojazdu czy wykorzystywania auta wyłącznie dla celów prowadzenia działalności. Na Słowacji nie ma mowy o takich obostrzeniach, a funkcję samochodu służbowego można swobodnie łączyć z wykorzystywaniem go do celów prywatnych.

Niższe są też składki na odpowiednik naszego ZUS - mniej więcej o połowę.

Będą większe przenosiny?

Cudów nie ma. Rząd nie domknie budżetu państwa w 2017 roku bez znacznego uszczelnienia systemu podatkowego. Jeżeli będzie chciał wprowadzić też dodatkowe kosztowne programy, o których mówił PiS w kampanii wyborczej, np. w postaci podniesienia kwoty wolnej od podatku lub obniżenia wieku emerytalnego, będzie musiał poszukać nowych dochodów. A one nie spadną z nieba, znakomita większość pochodzi z podatków. Może więc podniesie VAT - to najprostsze. Może wpadnie na pomysł, by opodatkować spółki telekomunikacyjne Niemal wszystko jest możliwe.

Jednak być może fakt, że bardzo blisko znajduje się państwo oferujące naszym przedsiębiorcom lepsze warunki prowadzenia biznesu, będzie działał na ministra Szałamachę i jego kolegów dyscyplinująco. Nie przesadzą z podatkami, bo inaczej z nad Wisły nad Poprad wyprowadzi się jeszcze więcej przedsiębiorców.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce".

Więcej o:
Komentarze (43)
Podatki coraz wyższe. Co zrobią biznesmeni? Część ucieknie i to bardzo niedaleko
Zaloguj się
 • szlachcic

  Oceniono 27 razy 17

  koszty rzadow idiotow będą potężne
  ale glupi plebs jest zachwycony 500+

 • felucjan

  Oceniono 23 razy 15

  Na Cyprze (członek Unii Europejskiej) znacjonalizowano lokaty bankowe obywateli. Jeżeli ktoś myśli, że PiS nie odważy się podnieść ręki na oszczędności Polaków, żeby tylko móc dociągnąć do następnych wyborów, to się grubo myli. Cała Polska będzie się składać na elektorat PiS-u.

 • wunderwaffen

  Oceniono 15 razy 11

  Poszukajcie sobie w Google, im PISlamista mocniej mordę wyciera patriotyzmem, tym więcej podatków płaci w rajach podatkowych. To prawie reguła.

  Warto spytać Kaczyńskiego ile pieniędzy trzyma w Szwajcarii a przed prymitywnymi wyborcami udaje dziada. (ile kasy Martusia wywiozła tuż po katastrofie Smoleńskiej?)

 • swinton

  Oceniono 9 razy 7

  Podatki coraz wyższe?
  Zachodnie korporacje mogą się tylko ucieszyć że konkurencja padnie.

 • elsu

  Oceniono 8 razy 6

  W tym kraju nic się nie zmieni na plus póki będzie można bez ograniczeń ściągać kasę z podatników i tak łatać brak kompetencji ludzi u władzy.

  W końcu wszystko pierdo*!@&#nie - czego dowodem jest branża węglowa, która pasła się suto na budżetowej kroplówce, tak że dziś nie jest nawet w stanie sama się utrzymać.

  To samo już dzieje się z ZUSem.
  NFZ jak działa każdy widzi.

 • tomek.54321

  Oceniono 8 razy 6

  Chciałbym aby mi ktos obliczył tak powieszmy za rok, ile zostaje netto z tego 500 zł na dzieci. Po podniesieniu oplat bankowych, cen w sklepach i obniżeniu dochodu polskich producentów w wyniku ostrzejszej negocjacji warunkow przez sklepy. Bo nie oszukumy sie - wszystkie te obciazenia koniec koncow zaplaci szary Kowalski.

 • wunderwaffen

  Oceniono 9 razy 5

  "Podatki coraz wyższe. Co zrobią biznesmeni? Część ucieknie i to bardzo niedaleko"

  Zabrać Polakom paszporty!
  Niech wpłacą wielkie kaucje, gdy nie uciekną to kaucje dostaną po 10 latach.

  Tylko SKOKi mogą nadal płacić podatki w Luksemburgu i oczywiście posłanki oraz posłowie PIS mogą nadal płacić podatki w rajach podatkowych.

 • wunderwaffen

  Oceniono 12 razy 4

  Identycznie było w Rosji, kilka lat po Rewolucji Październikowej. Dopóki było złoto i majątki zagrabione klasie średniej i wyższej, dopóty kwitła "równość społeczna" (ta o której pierd... semicki karzeł z przegniłym oddechem). Gdy skończyły się ukradzione pieniądze a nikomu nie opłacało się pracować, to bolszewicy musieli zrobić z całego kraju obóz koncentracyjny, aby zmuszać do pracy i zapobiegać ucieczkom. Semiccy kato-bolszewicy, którzy teraz rządzą w NASZYM kraju, doprowadzą do podobnej "równości społecznej" i z kraju zrobią gułag. Jedynymi klasami uprzywilejowanymi będzie partia (PIS) i zwyrodniały moralnie kościół.

  Gdy tylko będzie okazja wesprzyjcie skrajną prawicę (antyklerykalną) w Polsce, lub gdziekolwiek w Europie a lewackie i kato-bolszewickie g... zostanie zneutralizowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX