Akcyza na alkohol i papierosy w 2015 r. bez podwyżki. I tak przez kolejne dwa lata. Niższy VAT? Dopiero w 2017 r.

Ministerstwo Finansów przez najbliższe trzy lata nie zamierza podnosić akcyzy na alkohol i papierosy. Obniżka VAT najprawdopodobniej dopiero w 2017 r. - informuje ?Puls Biznesu?.
W ostatnich latach akcyza na wyroby tytoniowe rosła co roku. Wynikało to z obowiązku osiągnięcia wymaganego przez Unię Europejską minimum akcyzowego. Od momentu wstąpienia w struktury UE akcyza na papierosy wzrosła w Polsce o ponad 220 procent. Teraz, gdy osiągnęliśmy już wymagane minimum, resort finansów postanowił nieco ulżyć palaczom. Urzędnicy zapowiedzieli, że do 2018 r. nie będzie zwiększane obciążenie akcyzą wyrobów tytoniowych.

Podobnie będzie z akcyzą na alkohol. Jak przypomina "Puls Biznesu", w 2014 r. wzrosła ona o 15 proc., co zamiast spodziewanych 780 mln zł dodatkowych dochodów przyniosło budżetowi stratę niemal takiej samej kwoty. W związku z tym minister finansów zapowiedział przerwę w podnoszeniu obciążeń podatkowych na alkohol.

Obniżka VAT dopiero w 2017 r.?

Niestety, resort zakłada również, że na razie nie mamy co liczyć na obniżkę podniesionej w 2011 r. stawki podatku VAT. Przedłużenie obowiązywania 23-procentowej stawki do końca 2016 r. przewidziała ustawa z listopada 2013 r. Coraz częściej jednak pojawiały się oczekiwania, że podatek powinien zostać obniżony we wcześniejszym terminie.

Zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu rząd nie może obniżać podatków, dopóki nałożone są na nas ograniczenia wynikające z unijnych traktów. Jednak w piątek minister finansów powiedział, że spróbuje przekonać Brukselę do uchylenia procedury już w tym roku, wówczas obniżka VAT byłaby możliwa już w 2016 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (23)
Akcyza na alkohol i papierosy w 2015 r. bez podwyżki. I tak przez kolejne dwa lata. Niższy VAT? Dopiero w 2017 r.
Zaloguj się
 • fakit.pl

  Oceniono 41 razy 37

  No tak, to wszystko wina UNIJNYCH TRAKTATÓW... Szczurek to by chętnie obniżył do 10% ten przeklęty vat, ale te UNIJNE TRAKTATY!

 • baca124

  Oceniono 31 razy 31

  Dobrze że mi przypomniał bo muszę kupić 1 kg tytoniu za 85 zeta.To starczy mi na miechy palenia.Paczka wychodzi mi 3 zł

 • his_dudeness

  Oceniono 28 razy 28

  Podwyżka VAT miała być tylko na dwa lata.
  A teraz mówią, że obniżą za dwa lata.
  Coś jednak czuję, że przez te dwa lata dużo wydarzeń nastąpi, które w 2017 roku posłużą za alibi.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 16 razy 16

  Gdyby jeszcze była podwyżka akcyzy fajek, to wzrosłyby wpływy ze sprzedaży dronów ;-)

 • von_rosen

  Oceniono 12 razy 12

  W 2016 usłyszymy, że dobry rząd nie podniesie nam vatu do 25% i że to jest powód do zadowolenia.

 • jarekkoniobijca

  Oceniono 11 razy 11

  Co za bzdury piszecie!ten zachłanny rząd minimum akcyzowe przekroczyl juz chyba z rok temu! wiec ta bajka juz nie przejdzie ale ludzi mozecie dalej omamiac durnymi artykulami bo oni od dawna maja was gleboko w ciemnej....dziurze))ostatnie fajki w sklepie kupilem ze trzy lata temu hehe

 • gontgont

  Oceniono 9 razy 9

  VAT 5 lat temu podniesiony na rok ma obowiązywać jeszcze w 2017 r.

  Texas ma 8% VAT. No ale u nas są wielkie potrzeby, które trzeba zaspokoić za pośrednictwem urzędników. A nie pozostawić w biedzie jak w Texasie. Np. w Huston.

 • pinup

  Oceniono 12 razy 8

  Nie pije, nie pale, nie obchodzi mnie to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX