Droższy alkohol. Rząd chce wprowadzenia ceny minimalnej - 32 zł za pół litra

Minimalna cena alkoholu, dotąd coś nie do pomyślenia w Polsce, teraz może stać się rzeczywistością. Wprowadzenia takiego rozwiązania chce Unia Europejska. Butelka wódki miałaby kosztować przynajmniej 32 zł, a piwa - 4 zł. Propozycję popiera polski rząd.
Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", unijni ministrowie zdrowia przyjęli założenia projektu podczas trwającego właśnie spotkania w Rydze. Oprócz wprowadzenia ceny minimalnej ministrowie UE chcą także zakazania reklam oraz monitorowania transgranicznej sprzedaży alkoholu.

Alkohol będzie droższy i trudniej dostępny

Niezależnie od unijnych prac pomysł ceny minimalnej trafił również do projektu Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który miałby obowiązywać od przyszłego roku. Zakłada on, że 10 g czystego alkoholu kosztowałoby ok. 2 zł. A to oznacza, że cena najtańszej półlitrowej butelki wódki wynosiłaby ok. 32 zł (obecnie poniżej 20 zł), a piwa - ok. 4 zł (obecnie ok. 2 zł).

Oprócz tego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ograniczy także liczbę punktów sprzedaży alkoholu. Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia nie powinno ich być więcej niż jeden na tysiąc mieszkańców. Tymczasem w niektórych polskich miastach jeden taki punkt przypada na 300 mieszkańców.

Branża alarmuje

Pomysł wprowadzenia ceny minimalnej na alkohol krytykuje Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

- W piciu alkoholu oraz w prowadzeniu polityki podatkowej potrzebny jest umiar. Gdy zostaną wprowadzone zbyt restrykcyjne rozwiązania, to skutki społeczne i gospodarcze mogą być katastrofalne. Na cenie minimalnej skorzysta przede wszystkim szara strefa. Szczególnie w Polsce, gdzie wciąż istnieje duże przyzwolenie społeczne na nieoficjalny alkohol - komentują przedstawiciele związku.

Widać to zresztą na przykładzie zeszłorocznego 15-procentowego podniesienia akcyzy na wyroby spirytusowe przez Ministerstwo Finansów. W rezultacie 2014 rok był najgorszy w historii Polski pod względem sprzedaży wyrobów spirytusowych (spadek o ponad 20 proc.). Tamta podwyżka podniosła średnią cenę półlitrowej butelki wódki zaledwie o ok. 2 zł, dlatego aż strach pomyśleć, jaki efekt przyniesie podniesienie ceny o 12 zł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (454)
Droższy alkohol. Rząd chce wprowadzenia ceny minimalnej - 32 zł za pół litra
Zaloguj się
 • sjaw

  Oceniono 1441 razy 1379

  "Rząd i Unia chce wprowadzenia minimalnej ceny alkoholu" - może najpierw niech wprowadzą w Polsce wypłaty i zasiłki na poziomie minimalnym UE a dopiero mieszają z innymi średnimi.

 • panchuck

  Oceniono 843 razy 809

  stara prawda mowi o tym, ze gdy podnosci sie ceny uzywek to popyt na nie nie spada, a osoby uzależnione po prostu nie dadzą dziecku na zeszyt do szkoły.

 • pawlaka12

  Oceniono 817 razy 743

  Nie będę oryginalny - jestem za! Ale po wprowadzeniu jednolitej płacy minimalnej i jednolitych zasiłków dla bezrobotnych na terenie całej Unii.

 • mastertomster

  Oceniono 664 razy 574

  To ten sam rodzaj troski państwa o zdrowie obywateli co w przypadku dojenia kierowców wysokimi mandatami.
  Chodzi o kasę.

 • remo29

  Oceniono 474 razy 470

  A za pół roku Szczurek i inni wybitni specjaliści od "prostej Rostowskiego" będą zachodzić w głowę dlaczego wpływy z akcyzy poszły na pysk. I co wtedy? Ustalą minimalną stawkę za parkowanie 10 zeta za godzinę?
  --
  parada karzełków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX