Grill na balkonie? Przepisy tego nie zabraniają. Zobacz, gdzie możesz spokojnie grillować

Grill na balkonie, w parku i w lesie. Co na to obowiązujące przepisy? Obejrzyj nasz wideoporadnik, w którym wyjaśniamy, gdzie można grillować, a gdzie jest to zakazane.
Obowiązujące obecnie przepisy nie zabraniają grillowania jako formy spędzania czasu wolnego. Nie oznacza to oczywiście, że grill możemy rozstawić w dowolnym miejscu, które przyjdzie nam do głowy. Przy jego wyborze kierujmy się zdrowym rozsądkiem, ale też kulturą osobistą.

Abyśmy mogli spokojnie rozpalić grilla na wolnej przestrzeni, musimy mieć pewność, że zarządca danego terenu nie ma nic przeciwko.

Grill w parku

Jeśli nie dysponujemy własną działką lub ogródkiem, z grillem chętnie wybieramy się do miejskiego parku. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym z nich grillowanie jest dozwolone. Dlatego zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie biesiady, dokładnie zapoznajmy się z regulaminem parku. W niektórych grillowanie będzie całkowicie zakazane, w innych - dozwolone jedynie w wyznaczonych miejscach.

Grill w lesie

Przepisy zabraniają rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu na terenie lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości do 100 metrów od nich. Wprawdzie straż pożarna nie utożsamia użytkowania grilla z rozniecaniem ognisk lub używaniem otwartego ognia, jednak organizując grilla, ograniczajmy się do miejsc wyznaczonych przez nadleśniczego lub właściciela lasu.

Grill na balkonie

Przepisy przeciwpożarowe nie zawierają jednoznacznych regulacji dotyczących zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków. Jednak spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą w swoich regulaminach wprowadzić zakazy pewnych zachowań, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców, w tym również zakaz grillowania na terenie osiedla. Istnienie tych zakazów nie oznacza jednak, że za ich złamanie grożą nam sankcje wynikające z kodeksu wykroczeń lub innych ustaw. To czy będą egzekwowane, zależy bowiem wyłącznie od administracji.

Bezpieczeństwo podczas grilla

Organizując grilla, zadbajmy o bezpieczeństwo. Pod ręką powinniśmy mieć coś, co pomoże nam okiełznać niesforne płomienie w awaryjnej sytuacji - najlepiej, aby była to gaśnica, wiadro z wodą lub worek z piaskiem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (55)
Grill na balkonie? Przepisy tego nie zabraniają. Zobacz, gdzie możesz spokojnie grillować
Zaloguj się
 • nienietak6

  Oceniono 131 razy 85

  Owszem, przepisy zabraniają smażenia na balkonach, bo są np. przepisy spółdzielni czy właścicieli budynków, do czego również należy się stosować. Co oznacza, że w większości z nich grilla na balkonie ustawiać nie można.

  Nie wiem, po co wprowadzacie w błąd ludzi, potem tylko wybuchają awantury. Już nie wspominam o kulturze. Media raczej na to powinny zwracać uwagę, że smażenie kiełbachy na balkonie to szczyt chamstwa, więc należy to tępić również przez propagowanie odpowiedniego zachowania. Jak widać, w Polsce robi się ukłony wobec chamstwa, dziczy i tym podobnym elementom. Kulturalny człowiek nawet tu jest spychany na margines.

 • mirekmm

  Oceniono 82 razy 58

  Grill na balkonie, worek śmieci przed drzwiami, wystawa obuwia na wycieraczce, parkowanie swojego cuda TDI LLU* na chodniku bezpośrednio pod klatką - wszystko to da się skorygować odpowiednią tresurą.
  *przykład stoleczny

 • el.pistolero

  Oceniono 100 razy 58

  Dalej podpuszczajcie buractwo do grilla na balkonie, a niedługo, dzień bez smrodu grillowanej padliny, będzie dla nich dniem straconym.

 • mariusz-bykowski

  Oceniono 50 razy 38

  P: A co mowia przepisy na temat bycia niekulturalnym czlowiekiem?
  O: Nie zabraniaja.
  P: A jak tak, to spier.....

  Dzieki Ci Gazeto za propagowanie zachowan niekulturalnych. (ironia)

  Dobrego dnia Wszystkim.

  P.S. Przepraszam za brak polskich liter.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 54 razy 34

  Tiaaa, przepisy nie zabraniają grilowania na balkonie. Owszem. Teraz redaktorzyno sprawdź znaczenie zwrotu "dzialanie immisyjne". Poza tym cały ten artykuł to zachęta dla buractwa do bycia burakami.

 • nino.rota

  Oceniono 34 razy 24

  dlaczego w Wybiórczej promujecie grillowe balkonowe buractwo, chamstwo i prostactwo?

  Ponieważ nie ma dymu bez ognia, zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, każdy:
  "Kto zauważy pożar (...) lub inne miejscowe zagrożenie, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz jednostkę ochrony przeciwpożarowej bądź policję lub wójta albo sołtysa".

  Radzę korzystać z tego przepisu, a kosztami interwencji straży pożarnej obarczać beztroskich balkonowych grillowiczów!

 • kiloamper

  Oceniono 36 razy 22

  Do balkonów nie zapomnijcie dodać domków szeregowych. Tam grill tuż pod oknami to prawdziwa plaga. Kuchnie polowe 24/7/30 w sezonie tuż pod oknami, bo jak cham poczuł trochę kasy, a w akcie notarialnym wpisali mu "ogródek", to wydaje mu się, że może to samo, co na 50-arowej działce.

  Dzięki gazeto za utwierdzanie chamstwa, przed którym normalni ludzie bronic się nie mogą, bo nawet postępowanie z paragrafu o szkodliwe immisje (obojętne, czy smród, czy hałas) jest fikcją ze względu na czas trwania spraw i brak możliwości zakazu recydywy.

  A odwoływanie się do kultury osobistej w tym kraju jest i żałosne, i śmieszne. Tutaj albo bat na tyłek i horrendalne kary finansowe, albo zapomnij sąsiedzie o ludzkich warunkach życia w swoim własnym domu.

 • parowka_z_puszki

  Oceniono 80 razy 20

  Rozpal mi ktory grilla na balkonie to ci sie na niego wysikam. To ze wyszliscie ze wsi jeden z drugim to nie oznacza ze mi bedziecie wies do miasta wprowadzac

 • ergiel

  Oceniono 21 razy 17

  CO za głupi artykuł. Przepisy mówią jasno nt. rozpalania ognia w budynkach (balkon jest częścią budynku). Dodatkowo, jest jeszcze przepis o immisji, czyli smrodzeniu ludziom do mieszkania. Skasujcie ten kretynizm dla Januszy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX