Tak wygląda CAŁA wydrukowana Wikipedia. To nie są żarty. Można ją kupić. Znamy cenę

Nowojorski artysta Michael Mandiberg chciał w bardzo obrazowy sposób pokazać, jak wygląda przechowywanie danych. W tym celu wydrukował całą angielską Wikipedię. To dokładnie 11 594 743 artykułów. Jeśli chcecie ją kupić, musicie wygospodarować 500 tys. dol.
Pamiętacie żarty z drukowaniem internetu? Michael Mandiberg wziął sobie je najwyraźniej do serca i wydrukował wszystkie 11 594 743 artykuły, jakie były dostępne online na Wikipedii, segregując je w 7473 tomy.

Po co to zrobił? Artysta chciał w ten sposób pokazać, jak "wygląda" petabajt (milion gigabajtów) danych, bo tyle właśnie zajmuje Wikipedia.Część wydrukowanej Wikipedii można oglądać na wystawie w Denny Gallery na nowojorskim Manhattanie. Jeśli chcielibyście kupić cały zestaw, musielibyście wygospodarować 500 tys. dol. Jednak Mandiberg ma również ofertę dla mniej zamożnych. Jeden tom kosztuje 80 dol. Jesteście chętni?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (58)
Tak wygląda CAŁA wydrukowana Wikipedia. To nie są żarty. Można ją kupić. Znamy cenę
Zaloguj się
 • mamaady

  Oceniono 150 razy 140

  Ciekawe, czy ten artysta aktualizuje tę drukowaną wikipedię? wymienia pojedyńcze strony, czy dodrukowuje erratę?

 • xezaq

  Oceniono 138 razy 116

  W "nagrodę" kazałbym panu to wszystko przeczytać. Poważnie. Jeśli wydrukowane pismo nie zostanie ani razu przeczytane (przez nikogo) to jest ewidentnym, wyłącznym marnotrawieniem papieru.
  Poza tym wyszłoby mu to na dobre.

 • Olaf Matyja

  Oceniono 58 razy 54

  To nieprawda, że angielska wikipedia ma petabajt danych. Nie wiem co artysta chciał wyrazić, ale wszystkie jej dane razem z historią artykułów zajmują raptem kilka terabajtów, a bez historii 12,1GB.
  Baza jest do ściągnięcia tutaj, możecie sobie sami sprawdzić: dumps.wikimedia.org/enwiki/20150602/

 • tretone

  Oceniono 44 razy 44

  Ja widzę tylko kilkanaście okładek czegoś co wygląda jak książka (nie musi nią być) i dwie ściany zadrukowane wzorem przypominającym rzędy grzbietów książek. Bez przesady. Nie widzę nawet jednego zdania wydruku z wikipedii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX