Suplementy diety to żyła złota. Polacy w 2014 r. wydali na nie ponad 11 mld zł. W tym będzie jeszcze więcej

Rosną wydatki Polaków na leki sprzedawane w aptekach bez recepty. Choć sama ich sprzedaż nie wzrosła znacząco, ceny poszybowały w górę. Widać to szczególnie w segmencie suplementów diety.
- Polacy spożywają bardzo dużo produktów bez recepty. Jesteśmy jednym z liderów pod tym względem. To nie oznacza jednak, że dużo więcej kupujemy, raczej dużo więcej wydajemy i wybieramy inne produkty - mówi Jarosław Frąckowiak, prezes PharmaExpert. - Rośnie asortyment, rośnie cena opakowania, są nowe produkty, do tego dochodzi reklama w telewizji, która jest bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku suplementów diety, a także dermokosmetyków i produktów OTC (bez recepty).

11,5 mld zostawiamy w aptekach

Z danych PharmaExpert wynika, że Polacy wydają coraz więcej pieniędzy w aptekach. W ubiegłym roku na produkty bez recepty przeznaczyli ponad 11,5 mld zł. W ciągu pięciu miesięcy tego roku wartość sprzedaży przekroczyła 5 mld zł (wzrost o blisko 4,5 proc.).

W ramach produktów sprzedawanych bez recepty największą popularnością cieszą się leki na przeziębienie, dermokosmetyki, leki trawienne i przeciwbólowe. Z kolei mniejszą dynamikę wzrostu odnotowała sprzedaż suplementów diety. Jednak eksperci szacują, że rynek ten w latach 2017-20 będzie rozwijać się w tempie ok. 8 proc. rocznie (sprzedaż apteczna i pozaapteczna).

Suplementy diety do niezły biznes

Ostatnie dane PharmaExpert pokazują, że rynek leków OTC spadł o 0,3 proc., a rynek suplementów o 4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Segmentem rynku aptecznego, który odnotował wyraźny wzrost, były kosmetyki - o 2,2 proc.

- Jest to rynek bardzo intratny - są na nim duże marże, a potrzeby klientów zostały umiejętnie rozbudzone, więc rzeczywiście tych produktów sprzedaje się coraz więcej - tłumaczy Jarosław Frąckowiak. - Rynek dermokosmetyków trochę się ekonomizuje. Ilościowo rośnie, ale wartościowo już nie aż tak mocno, dlatego że pojawia się coraz więcej marek w bardziej przystępnych cenach.

Wciąż jednak segment premium dobrze się rozwija. Na dermokosmetyki rocznie Polacy wydają około 1,4 mld zł. Z roku na rok sprzedaż rośnie o kilka procent.

Statystyki za pierwsze miesiące pozwalają prognozować ponad 5-proc. wzrost całego rynku farmaceutycznego. W 2015 roku - według ostatnich szacunków PharmaExpert - Polacy kupią w aptekach leki o wartości 30 mld zł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (11)
Suplementy diety to żyła złota. Polacy w 2014 r. wydali na nie ponad 11 mld zł. W tym będzie jeszcze więcej
Zaloguj się
 • kuserek

  Oceniono 18 razy 16

  Że to jest złoty biznes to widać dawno po ich ilości reklam, wszędzie pełno reklam tych dopalaczy zwanych suplementami diety.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 13 razy 11

  Stańcie kiedyś w kolejce w aptece razem z dziadkami.
  Oni to kupują jak kartofle na bazarku.

 • Joanna Zurek

  Oceniono 9 razy 9

  no niestety, beznadziejna dieta i potem człowiek odczuwa, że czegoś mu brakuje. A zasypywany reklamami tego badziewia z każdej strony, nie zastanowi się nad swoim postępowaniem, tylko goni do apteki.

 • witajtabloidzie

  Oceniono 8 razy 8

  Ze też nigdy nie umiałem dorobić się na idiotach.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 8 razy 4

  Że to "złoty interes" to widać po polskim kościele... "Wiara czyni czuba".

 • cheyenne20

  Oceniono 2 razy 2

  Jak się doliczy wydatki Polaków na suplementy diety sprzedawane w sklepach monopolowych, to wyłania się ciekawy obraz naszego społeczeństwa.

 • ginztonickiem

  Oceniono 6 razy 2

  Bo polaka myślenie boli, albo kościół albo reklama.

 • fakit.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Wszak każdy ekspert od diety Wam powie, że teraz żarcie jest tak liche w składniki odżywcze, że bez supli ani rusz. Nie powiem Wam tylko, że za głoszenie tak idiotycznych tez, kosi gruby hajs od producentów supli.

 • szkodnikpolski

  0

  Wprowadzic bezwzgledny zakaz reklamy suplementow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX