Dziecko zostało porażone prądem. Ikea wycofuje niebezpieczną lampkę nocną

Ikea wzywa posiadaczy lampki nocnej Patrull, by natychmiast przestali jej używać i zwrócili ją w najbliższym sklepie. Jeden z egzemplarzy poraził dziecko prądem.
Ikea podaje w komunikacie, że została poinformowana o przypadku, gdy mały chłopiec podczas zabawy lampką nocną Patrull usiłował wyciągnąć ją z gniazdka elektrycznego. Z lampki odpadła plastikowa osłona, a dziecko zostało porażone prądem i zranione w dłoń.

Lampka została wycofana ze sprzedaży jeszcze tego samego dnia, kiedy firma otrzymała informację o wypadku. Niezwłocznie rozpoczęto wewnętrzne dochodzenie, w trakcie którego przetestowano ponad 600 egzemplarzy lampki nocnej Patrull i każdy z nich przeszedł próbę pomyślnie. Niemniej jednak firma podjęła decyzję o wycofaniu jej z oferty.

Lampka nocna Patrull została wprowadzona do sprzedaży w 2013 r. Ikea przypomina, że posiadanie paragonu nie jest niezbędne, aby otrzymać zwrot kosztów zakupu wycofanej lampki.

Wadliwe barierki

W maju Ikea przeprowadzała akcję naprawczą rozporowych barierek ochronnych Patrull Klamma oraz Patrull Smidig przeznaczonych do montażu w drzwiach pomiędzy pokojami lub u dołu schodów. Okazało się, że tarcie pomiędzy ścianą a barierką było niewystarczające, by utrzymać barierkę we właściwej pozycji.

W dodatku umieszczona przy podłodze metalowa poprzeczka mogła stwarzać ryzyko potknięcia się, co mogło być fatalne w skutkach, jeśli barierka była zamontowana na szczycie schodów. Ogłaszając akcję naprawczą, Ikea przyznała, że wie o trzech przypadkach upadku dzieci ze schodów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (49)
Dziecko zostało porażone prądem. Ikea wycofuje niebezpieczną lampkę nocną
Zaloguj się
 • IiiI IiiI

  Oceniono 186 razy 172

  Podoba mi się ich polityka. Wiem, że jest to podyktowane ryzykiem wysokich odszkodowań, ale i tak doceniam sprawność reakcji

 • krakow_biezanow_drozdzownia

  Oceniono 156 razy 116

  Nie widzę specjalnej winy IKEA, równie dobrze pozostawione bez opieki dziecko mogło wyjąć lampkę z gniazda i włożyć tam kawałek drutu lub coś podobnego.

 • ollele

  Oceniono 99 razy 99

  No proszę, IKEA wycofuje ze sklepów lampki, mimo iż po zgłoszonym wypadku przetestowała ich 600 egzemplarzy i prosi i zwrot lampek BEZ KONIECZNOŚCI POSIADANIA PARAGONU, a jeden z banków działających na terenie PL szarpie się z klientem o 40 zł (sprawa tableta).

 • tamerlan80

  Oceniono 74 razy 64

  Postawa Ikei jest mocno asekuracyjna, aż za mocno. Pamiętam jak dziecko zaplątało się w moskitierę ikeową, bo rodzice ją źle zamocowali. Ikea przeprosiła i wycofała produkt. Później zaplątało się w kabel z lampki bo rodzice idioci puścili go w zasięgu dziecka. Ikea przeprosiła i dodała dodatkowe zaczepy do kabla. Teraz jakieś dziecko grzebało w lampce pod prądem i je popieściło. Znowu panika. Jak ja byłem mały to były piece kaflowe, progi wysokie na 5 cm, żadnych bramek, zaślepek do gniazdek, ochraniaczy na narożniki. O dziwo przeżyłem!!! Parę guzów przez dzieciństwo się załapało ale żyję!!!

 • parampam2

  Oceniono 75 razy 41

  "W dodatku umieszczona przy podłodze metalowa poprzeczka mogła stwarzać ryzyko potknięcia się" Ja ..bie - zdemontować wszystkie progi, wszędzie!

 • vounsky

  Oceniono 43 razy 33

  Niby chwalebnie, ale dla mnie nawet "zbyt poprawnie". Jaka jest wina sklepu/producenta, że dzieciaka kopnął prąd jak się bawił lampką włączoną do gniazdka?
  Niedługo zaczną wycofywać żarówki, bo ktoś sie poparzył.

 • louisianne

  Oceniono 31 razy 25

  hmmm w dzisiejszych czasach rodzice nie pilnuja malego chlopca, pozwalaja mu sie bawic czyms, co jest pod napieciem, wlozone do kontaktu, dziecko ta rzecz rozwala, dochodzi do wypadku, a przeprasza producent. Mnie od dziecka uczyli, ze kontaktami sie nie bawi. I to samo mowie moim dzieciom.

 • tekameka

  Oceniono 26 razy 22

  "mały chłopiec podczas zabawy lampką nocną Patrull usiłował wyciągnąć ją z gniazdka elektrycznego. Z lampki odpadła plastikowa osłona, a dziecko zostało porażone prądem"
  Nie wiem skąd takie zdziwienie
  Mały chłopiec podczas zabawy czymkolwiek podłączonym do prądu może zostać porażony.
  Rodzice zostawili dziecko bez opieki i tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX