Dostałeś od Kruka wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV? Uważaj, to oszustwo

Uwaga na kolejnych wyłudzaczy powołujących się na rzekome zadłużenie. Tym razem, podszywając się pod firmę windykacyjną Kruk, wysyłają wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Wezwanie wysyłane jest pocztą tradycyjną. Widzimy na nim przerobione logo Kruka, kwotę zadłużenia, szereg pouczeń o skutkach nieuregulowania należności oraz numer rachunku, na który należy wpłacić rzekome zobowiązanie. Jednak, jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym Grupy Kruk, firma nie obsługuje należności z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV, adres jej siedziby jest zupełnie inny od podanego w piśmie, fikcyjny jest również Marek Kruk, który podpisuje się pod wezwaniem.

Zobacz, jak wygląda pismo wysyłane przez oszustów >>>

- Łącznie otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń o fałszywych wezwaniach do zapłaty z całej Polski. Ze względu na skalę tego procederu apelujemy, by nie przelewać pieniędzy na wskazane w piśmie konto, ponieważ mamy w tym przypadku do czynienia z oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy - przestrzega Karolina Barańska z Grupy Kruk.

Firma podjęła już odpowiednie kroki i osoby, które dały się nabrać, odzyskają pieniądze wpłacone na konto oszustów. - Podane w piśmie konto do wpłat praktycznie natychmiast zostało zablokowane przez bank. Zatem osoby, które dokonały przelewu, będą automatycznie otrzymywać zwrot przelanej kwoty na swój rachunek. Odbywa się to tak szybko, jak pozwalają na to procedury bankowe, czyli zwykle w ciągu paru dni - uspokaja Karolina Barańska.

Uwaga na fałszywe e-maile

Oszuści wysyłają również e-maile z informacją o rzekomym zadłużeniu i skierowaniu sprawy do komornika sądowego. Wiadomości zawierają załącznik z wirusem i są wysyłane z adresów: damian.kaszuba@lpkruk.eu, andrzej.kowalik@kruka.pl, j.kuszyba@pl.kruk.eu, tadeusz.krostka@eu.kruk.pl oraz krzysztof.r@kruksas.pl. Przykładowa treść wiadomości wygląda następująco:

fot. Grupa Kruk

To nie pierwszy raz, kiedy naciągacze próbują wyłudzić pieniądze od posiadaczy telewizorów i radioodbiorników. Rok temu pisaliśmy o podszywających się pod Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oszustach wzywających do uiszczenia nieistniejącej opłaty audiowizualnej.

Więcej o:
Komentarze (99)
Dostałeś od Kruka wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV? Uważaj, to oszustwo
Zaloguj się
 • kannissa

  Oceniono 13 razy 13

  Na "wezwaniu" nr rachunku w mBanku. Próba wyłudzenia oczywista, a więc umowa rachunku powinna być już wypowiedziana, inaczej bank może ułatwiać wprowadzanie do obrotu środków pochodzących z przestępstwa, co jest przestępstwem...

 • nostalgiczna.emigrantka

  Oceniono 14 razy 10

  Niech mi ktos uprzejmie wytlumaczy, dlaczego w Polsce sie placi "abonament". Abonament sie placilo za PRLu, kiedy ani w radiu, ani w telewizji reklam nie bylo. Bo ktos za te wszystkie programy zaplacic musial.
  Wielka Gro, gdzie jestes?
  Teraz i w radiu i w telewizji natretnych reklam niesamowicie duzo. Ci, co te reklamy produkuja, placa za czas wyswietlania. Niemalo. To dlaczego jeszcze abonament?
  Swoja droga, wracajac do artykulu, to zabawna nazwe sobie wzieli dla tej wymyslonej firmy windykacyjnej. Kruk. Crook. Prawdziwa firme serdecznie przepraszam, ale trudno bylo nie skojarzyc.

 • acototak

  Oceniono 8 razy 8

  Wszystkie takie pisma, które przychodzą zwykłym listem, przepuszczamy przez niszczarkę.

 • joankb

  Oceniono 9 razy 7

  Naciągactwo ro jest też wina legalnie działających firm. Mają dziesiątki podwykonawców, podwykonawców podwykonawców, zleceniobiorców, kancelarii, spamerów, dodatkowych stron internetowych.
  Ostatnio Play rozsyłał zawiadomienia o "nowej fakturze" z idiotycznych adresów. Bez kontaktu, bez numeru telefonu. Hodowcy oszustów.

 • alex2222

  Oceniono 17 razy 5

  W Lublinie jedynką na liście PiS do parlamentu też jest Kruk.
  Jeszcze lepsza oszustka i do tego pijaczka.
  Ale przed nią media jakoś nie ostrzegają...

 • sirseb

  Oceniono 10 razy 4

  to firma tej pisówy?

 • ergosumek

  Oceniono 7 razy 3

  Bezradna policja ostrzega, zamiast wziąć za dupę oszustów?
  Banki nie blokują konta?
  W jakim kraju żyjemy?

 • nino.rota

  Oceniono 9 razy 3

  a co z tym oszustem, który kazał nie płacić abonamentu, a POtem dotkliwie ścigał niepłacących...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX