Prawosławne święta sporo tańsze od katolickich? Na samych prezentach można zaoszczędzić niemal 200 zł

Jak co roku świąteczne wydatki pochłoną sporą część domowego budżetu. Ponad połowa Polaków uważa, że na organizację Bożego Narodzenia wydaje za dużo pieniędzy. Są jednak osoby, którym uda się na świętach sporo zaoszczędzić.
Jeszcze parę dni i rozpocznie się szał poświątecznych wyprzedaży. Tradycyjnie jak co roku ci, którym zostało w portfelu trochę grosza, ruszą do centrów handlowych, polując na cenowe okazje. Ale noworoczne obniżki cen to gratka nie tylko dla poszukiwaczy promocji, lecz również dla osób obchodzących Boże Narodzenie w terminie innym niż ponad 80 proc. Polaków.

Spłukany po świętach szuka promocji

Dlaczego sklepy organizują wyprzedaże od razu po Bożym Narodzeniu? Po niemałych świątecznych wydatkach trudno jest przekonać klientów do dużych zakupów. A jak wiadomo, najskuteczniejszym argumentem jest cena. W przypadku wielu wyprzedaży towar najpierw jest przeceniany o 30 proc., ale w styczniu obniżki dochodzą nawet do 70 proc.

Dlatego właśnie początek stycznia to dla wyznawców prawosławia najlepszy okres na zakup prezentów. Obchodzą oni Boże Narodzenie 7 stycznia, 13 dni później niż katolicy. Dzięki temu mogą przynajmniej w pewnym stopniu ominąć przedświąteczny szał i - co z tym związane - sporo zaoszczędzić.

Ile konkretnie? Ciężko oszacować, ale o ile nie należy się spodziewać dużych oszczędności na produktach spożywczych, o tyle zakup prezentów już po Nowym Roku może być całkiem dobrym pomysłem. Z Barometru Providenta wynika, że co piąty Polak chciałby pod choinką znaleźć odzież. To dobra wiadomość dla darczyńców, jak bowiem wiadomo, najkorzystniejsze poświąteczne promocje dotyczą właśnie ubrań.

Ankietowani przez Deloitte Polacy wyznali, że na prezenty zamierzają przeznaczyć 44 proc. swego świątecznego budżetu. Bazując na danych Providenta, który podał, że przeciętnie Boże Narodzenie będzie nas kosztowało w tym roku 820 zł, można łatwo wyliczyć sumę, którą planujemy przeznaczyć na podarunki dla bliskich - ok. 360 zł.

Oznacza to, że na prezentach kupionych na wyprzedaży "minus 50 proc." można zaoszczędzić aż 180 zł. Oczywiście to niejedyna korzyść z obchodzenia świąt w innym terminie. Co jeszcze uda się kupić taniej? Na pewno choinkę, której cena drastycznie spada już w wigilijny wieczór. Przy odrobinie szczęścia można ją zdobyć nawet za darmo, niektórzy sprzedawcy bowiem nie trudzą się uprzątaniem niesprzedanych drzewek z wynajętego miejsca.

Sporo zaoszczędzić można również na kosztach podróży - gdy już minie świąteczna gorączka, dużo łatwiej kupić bilety na pociąg czy samolot w korzystnej, promocyjnej cenie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (36)
Prawosławne święta sporo tańsze od katolickich? Na samych prezentach można zaoszczędzić niemal 200 zł
Zaloguj się
 • adampan12

  Oceniono 10 razy 6

  25 GRUDNIA OBCHODZIMY POGAŃSKIE ŚWIĘTO SOL INVICTUS
  Jak wiadomo Kościół Katolicki idąc w coraz większe odstępstwo
  przemianowywał pogańskie posągi i święta w "chrześcijańskie postacie i święta. Tak też było z "Świętami Bożego narodzenia" pierwsze źródła w jakich wspominano o 25 grudnia to manuskrypt kalendarza z 354 roku.
  W tym samym dniu w Cesarstwie Rzymskim świętowano synkretycznego bożka solarnego. Uroczystości ku czci Sol Invictus (Słońca Niezwyciężonego), kult upamiętniał "narodziny" nowego słońca. Nieco wcześniej Rzymianie obchodzili Saturnalia - święto równości i pojednania. Z kolei u Słowian było to tzw. święto godowe którego reliktem po dziś dzień jest pogański zwyczaj kolędowania. Kościół Powszechny po prostu przemianował stare daty na potrzeby kultu Jezusa który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju odstępczego chrześcijaństwa. Pytanie: czy w dniu waszych urodzin rodzice, znajomi lub przyjaciele też owijają was rok w rok w pieluchy i wsadzają do łóżeczka? Jakbyście się wtedy czuli kiedy wszyscy stanęli by przy łóżeczku i zaczęli wam śpiewać kołysanki? A jak musi czuć się Bóg który zasiada na wysokościach na tronie i obserwuje co ludzie próbują z nim wyprawiać na ziemi. Te święta są obchodzone, przez pogan, ateistów, a nawet satanistów, ponieważ taki jest ich niebiblijny charakter - "dobra nowina" (gr. euangélion) to święto wywodzące się także z tradycji babilońskiej. "Lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi" (Mt. 15;8-9). Gdyby data narodzin Zbawiciela miała by być ważna, na pewno Biblia by o tym wspominała, ale (niestety) nie wspomina ani jednym słowem. Ilu ludzi obchodząc te święta jest świadoma co tak naprawdę wydarzyło się na Golgocie, i jak był prawdziwy sens narodzin Jezusa? - A czy ty potrafisz odpowiedzieć?
  "Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom" (2Tym.4;3-4).

 • svetomir

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego artykuł wspominający polskich prawosławnych jest zilustrowany zdjęciem egipskich Koptów?

 • tempo401

  Oceniono 3 razy 3

  to tylko w gazecie mozna przeczytac o tak debilnych porównaniach

 • Ku Ba

  Oceniono 3 razy 3

  Prawosławne Boże Narodzenie w Egipcie?
  english.ahram.org.eg/News/119667.aspx
  Idioci.

 • szczupak444

  Oceniono 3 razy 3

  Święta świętami, ale zwróćcie uwagę na stroje prawosławnych biskupów! Czyż nie piękne? Wydaje mi się, ze nawet piękniejsze od szat biskupów katolickich!

 • berek-oberek

  Oceniono 2 razy 2

  A Buddyjskie święta są najtańsze.

 • Michal Xinski

  Oceniono 1 raz 1

  Zaproponujcie aby wszyscy przeszli na judaizm. Wtedy zaoszczędzimy 100% na wydatkach bożonarodzeniowych.

 • wuk4

  Oceniono 1 raz 1

  Jak będzie artykuł o tradycji Kościoła Koptyjskiego w Egipcie, to dajcie zdjęcia np. z cerkwi w Hajnówce.

 • ares75

  Oceniono 1 raz 1

  Prawoslawni z reguly daja sobie prezenty na Nowy Rok,wiec wydatki te same-rozlozone na raty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX