Holandia będzie wolna od kurczaków z ferm przemysłowych? Sklepy mówią: "Koniec z tym"

Trzy największe sieci sklepów w Holandii - Lidl, Jumbo oraz Albert Heijn - mówią "dość" i rezygnują ze sprzedaży kurczaków pochodzących z ferm przemysłowych - pisze portal Nltimes.nl.
Organizacje zrzeszające obrońców praw zwierząt szacują, że dzięki tej decyzji ponad połowa wszystkich kurczaków sprzedawanych w Holandii będzie hodowana w znacznie lepszych warunkach.

To wynik apelów społecznych i organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim coraz lepszej świadomości przeciętnego konsumenta. Sieci musiały się w końcu ugiąć.

Zdrowszy kurczak to lepszy kurczak

- Kurczaki hodowane w inny sposób niż w fermach przemysłowych rosną w zdrowszym tempie, są mniej narażone na ból, mniej chorują i nie są faszerowane antybiotykami, czego zresztą i tak zakazuje Unia Europejska - pisze portal Nltimes.nl.

Ale to nie koniec pozytywnych wiadomości. W ślad za trzema gigantami chcą podążać także mniejsi detaliści, m.in. MCD czy Boon's Markt.

Jak wygląda ferma przemysłowa? Portal Ekologia.pl przytacza kilka przykładów traktowania zwierząt w takich miejscach. "Kurczaki żyją przeciętnie 5-6 miesięcy w ciasnej zagrodzie wraz z 50 tys. innych osobników. Zwierzęta karmione są wysokoenergetyczną paszą, żeby jak najszybciej przybrały na wadze. Mięśnie rosną tak szybko, że inne części ciała nie nadążają z rozwojem - ich serca nie wytrzymują i wiele kurcząt umiera, a ich nogi załamują się pod ciężarem przerośniętych ciał".

Może kiedyś i w Polsce detaliści odważą się na taki krok.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (43)
Holandia będzie wolna od kurczaków z ferm przemysłowych? Sklepy mówią: "Koniec z tym"
Zaloguj się
 • wrb.gazeta

  Oceniono 10 razy 2

  Tu już nie chodzi tak bardzo o prawa zwierząt, tylko prawa ludzi do zdrowej żywności. Fermy kurczaków czy chlewnie świń to fabryki mięsa, wszytko podporządkowane jest zasadzie jak najmniej kosztów, jak najwiecej zysku. Te kurczaki i prosiaki nafaszerowane są antybiotykami, hormonami, pasza jest jak najtańsza, wykorzystuje się odpadki, w tym po prostu toksyczne śmieci jak szambo czy olej silnikowy (sprawy ujawnione). Mięso silnie skażone jest dioksynami, Jest rakotwórcze. Zwierzęta ponadto żyjąi umieraja w stresie, a to znaczy że te hormony zawarte są w mięsie i też sądość trujące, ogranizm wyczerpany produkuje skażone hormonami stresu mieso.

  Wszysto jest tam zautomatyzowane, do obslugi wystarczy jeden człowiek, w fabrykach hoduje sie tysiace swin i dziesiatki tysiecy kurczakow

  Nie dośc tego, sama produkcja jest dość niebezpieczna i toksyczna, w Danii zabroniono przemysłowego chowu świń, to Duńczycy z chlewniami, przeniesli się do Polski, i skażają nasze środowisko przy przyzwoleniu naszych władz od lat, miejmy nadzieje ze to się wkrótce zmieni.
  Podobnie bedzie wkrotce pewnie z fabrykami kurczaków, bedą truly nasze srodowisko. A po wstrzym,aniu sprzedazy w krajach UE trafią promocyjnie do "naszych" hipermarketów w promocji.

  Jest w tym też sporo hipokryzji, ponieważ nasza zdrowa zywnośc, owoce, warzywa, wolowina trafiaja na zachód. Chemizowane, uprawiane w przemyslowy sposob w kadziach z chemią rosliny z holandi któe nigdy nie mialy normalnej ziemi, trafiają do polski, podobnie mięso. Holendrzy tego nie tkną, ale my sie tym zajadamy, zielona przez 3 tygodnie sałata, i pomidory wielkie jak arbuzy na GMO.

  Wracając do GMO, kiedy i kto wprowadził GMO do Polski? Do niedawna Polska byłą krajem wolnym od G|MO jednym z nielicznych na swiecie.
  To PO-PSL wespól z Komorowskim wprowadziły GMO do POlski, gdzie były wtedy artykuły Gazety? Sprawa przemilczana, a ciezko sie z tego wycofac, jest tez bardzo niebezpieczna.

  Hipokryzja Gazety w najlepszym wydaniu.

 • Lara Krik

  Oceniono 6 razy 2

  Dobra wiadomość. Malutki kroczek w kierunku normalności. Ludzie zapominają, że im więcej możliwości - tym więcej odpowiedzialności. Odpowiedzialności, w tym przypadku, przed braćmi naszymi mniejszymi, którzy tak samo jak my odczuwają cierpienie i ból, tylko mają mniejsze możliwości, aby to zamanifestować..Obecne technologie pozwalają w ogóle zrezygnować z męczenia i zabijania zwierząt, cały świat mógłby zostać vege, gdyby ludzie do tego dorośli. Albo - KIEDY do tego dorosną. Brawo, Holandia!

 • aibo

  Oceniono 10 razy 2

  brawo! oby u nas jak najszybciej. powinni tez zakazać chowu zwierząt na futra...

 • j.a.nowakowski

  Oceniono 1 raz 1

  Czytając ostatnie newsy i oglądając programy o "fermach zagłady" zastanawiam się jaka grupa ma na celu obrzydzenie przeciętnemu kowalskiemu mięsa? Polskiego, zdrowego, świeżego, wolnego od antybiotyków (okres karencji coś Wam mówi?) i co najważniejsze smacznego kurczaka przedstawia się jako zło wcielone. Chcecie jeść trawę i popijać wodą, bo przecież mleko też jest pozyskiwane z przemęczonych, wyeksploatowanych krów?

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Mają rację ale ja przewiduję wynik, że w Polsce kurczaki będą jeszcze tańsze.

 • jagi.pk

  Oceniono 5 razy 1

  Hallo, tu Polska! U nas mięsa musi być dużo i tanio!!! Precz z obrońcami zwierząt! My katolicy wiemy, że Bóg dał nam prawo do wykorzystywania natury wg własnego widzi mi się, więc żaden Holender nie będzie nas pouczał jak hodować kurczaki:)))

 • Aneta Staciwa

  Oceniono 1 raz 1

  Nie 5-6 miesięcy, tylko ok. 6 tygodni. Polecam Farmageddon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa.

 • Goliath Gargulec

  Oceniono 3 razy 1

  Kurczaki rosną 5-6 miesięcy????? Chyba coś wam się pomyliło, mój wujek ma kurnik i hoduje kurczęta na mięso od ponad 30 lat ... dzisiejsze kurczaki rosną od malutkiego kurczaczka w ciągu 4 tygodni do docelowej wielkości, bez faszerowania jakimikolwiek antybiotykami. Takie są te kurczaki już genetycznie przystosowane. Dawne odmiany (tak w latach 80-tych, 90-tych) pamiętam jak rosły około 7-8 tygodni.

 • voooo

  Oceniono 7 razy 1

  Ostatno u nas w lidlu znacznie pogorszyła sie jakośc i już nie kupję.
  Kupuję z małej polskiej firmy i są znacznie lepsze.
  Może 1zł droższe ale zupełnie inne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX