Tankujesz 20 l, do baku trafia 18,5. Co szósty odmierzacz paliwa oszukuje

Inspekcja Handlowa skontrolowała stacje benzynowe. A konkretnie odmierzacze paliw. I ma dobrą wiadomość dla kierowców - większość z tych urządzeń spełnia wymagania. Jednak spośród sprawdzonych 243 aż 40 nieprawidłowo wskazywało ilość tankowanego paliwa.
Inspekcja Handlowa w II i III kwartale 2015 r. sprawdziła 243 odmierzacze paliw na 80 stacjach. Kontrola została przeprowadzona na terenie całego kraju, a przedsiębiorcy zostali wytypowani losowo. Łącznie zastrzeżenia wzbudziło 57 odmierzaczy ze względu na: błędne wskazanie ilości tankowanego paliwa (40 urządzeń, 16,4 proc.) i nieprawidłową instrukcję użytkowania (32 urządzenia, 13,2 proc.).Badania wykazały, że nieprawidłowe wskazania wahały się od +0,14 proc. do +7,2 proc. na niekorzyść klientów. Oznacza to, że kierowcy tankowali mniej paliwa, niż wynikałoby ze wskazań urządzenia.

W raporcie z kontroli Inspekcja Handlowa zauważa, że nawet przekroczenie dopuszczalnego błędu granicznego o +7 proc. nie jest łatwo zauważalne dla przeciętnego konsumenta z uwagi na to, że konsumenci rzadko tankują pusty bak do pełna, a tylko wtedy najłatwiej jest zauważyć różnicę pomiędzy ilością zatankowanego paliwa a maksymalną pojemnością baku.

IH informuje, że wszystkie zakwestionowane nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Po kontroli urządzenia, które błędnie odmierzały ilość paliwa, zostały wymienione lub po naprawie ponownie zalegalizowane przez organy administracji miar, a instrukcje obsługi poprawione.

Inspekcja Handlowa nie podaje adresów stacji, na których wykryła nieprawidłowości.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (129)
Tankujesz 20 l, do baku trafia 18,5. Co szósty odmierzacz paliwa oszukuje
Zaloguj się
 • Oceniono 33 razy 33

  ,,Inspekcja Handlowa nie podaje adresów stacji"
  A właśnie powinno się piętnowac oszustów..Najlepsze lekarstwo na takich.

 • Andrzej Siuda

  Oceniono 28 razy 28

  Nie trzeba nikogo karać wystarczy podać tylko adresy....

 • evo911

  Oceniono 30 razy 28

  No i co wynika z kontroli dla nas kierowców? A no to że inspekcja handlowa ma nas w dupie i nie poda adresów stacji, a ja żądam adresów bo to ja sponsoruje urzędnika który sprawdza w moim imieniu i z moich podatków stacje benzynowe.

 • travell

  Oceniono 27 razy 27

  A to dziwne, że nie było takiego który mylił się w drugą stronę i lał za dużo.
  Jakie kary dostali za takie numery?

 • y.woodoo

  Oceniono 29 razy 25

  To po co mi Inspekcja ktora chroni oszustow. Dobra zmiana. Wygasic taka inspekcje.

 • hiszpan25

  Oceniono 21 razy 21

  no tak - stacja oszukuje Kowalskiego a inspekcja oplacana takze przez Kowalskiego nie poinformuje Kowalskiego kto go oszukuje a jedynie ukarze stacje tak ze kwota kary trafi do skarbu panstwa... czy tym samym skarb panstwa nie uczestniczy w oszustwie czerpiac z tego korzysc? uczciwosc wymagala by takiego nakladania kary na oszusta aby oszukana osoba dostawala rekompensate prawda? a przynajmniej kontrole powinny zapobiegac dalszemu oszukiwaniu Kowalskiego. ale w RP stacja oszukuje Kowalskich. Urzednik pobiera dole od tego oszustwa a Kowalski nadal jest oszukiwany... Bo nawet nie wie kto go oszukuje bo urzad zataja takie informacje przed Kowalskim...

 • dooj_ci_w_hoope

  Oceniono 21 razy 21

  Kur... w BRD od razu podano by ktore to stacje jakiego koncernu i adres oraz jaki będzie termin ponownej kontroli do wersyfikacji (uniknięcia Kary) = czyli wszystko jawnie, a sami czytelnicy by podjeli decyzję czy tam zaglądac czy nie? Jawnie po to, iż kżady zarzad firmy celowo by robił wszystko żeby nie wyszlo na jaw (czyli kontrolerzy narażeni byliby na ogromne łapówki, tak chroni się pracowników ). A czy w końcu wiadomo która firma była od tej soli drogowej w RP? ujawniono? czy jest raport? po co taka kontrola? Czy RP ma sens?
  Czy w PL rzecznik konsumenta może np. wytoczyć proces Inspekcji Handlowej z racji działania na niekorzyść konsumenta obywatela oraz prawa jego do informacji??

 • wrb.gazeta

  Oceniono 20 razy 20

  7%, nawet na średniej wielkości stacji która sprzedaje po 10k litrów paliwa dziennie to są setki tysięcy zysku miesięcznie gratis
  To są pieniądze oszukanych ludzi, coś takiego powinno być scigane jako przestepstwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX