Handel marihuaną to świetny interes. Rynek w Stanach już niedługo ma być wart 21 mld dol. rocznie

Amerykański rynek rekreacyjnej marihuany rośnie na potęgę. Już teraz wart jest połowie przychodów Narodowej Ligi Futbolu NFL.
Jak duży jest rynek legalnej marihuany w Stanach Zjednoczonych? Najnowszy raport ArcView Market Research - firmy badającej m.in. to zagadnienie - pokazuje, że w 2015 r. jej sprzedaż wzrosła aż o 17 proc. i osiągnęła poziom 5,4 mld dolarów, a w bieżącym roku ma urosnąć aż o 25 proc. i osiągnąć wartość 6,7 mld dol.

Jak pisze "The Fortune", liczby te są szokujące, biorąc pod uwagę, że Kolorado jako pierwszy stan zezwoliło na handel rekreacyjną marihuaną zaledwie dwa lata temu.

Z raportu wynika, że w 2020 r. rynek legalnej marihuany w Stanach Zjednoczonych będzie wart aż 21,8 mld dolarów. Dla porównania, w ubiegłym roku Narodowa Liga Futbolu NFL zanotowała przychód w wysokości 12 mld dol.

Rekreacyjna marihuana jest obecnie legalna w czterech stanach. Pierwszym, który zalegalizował handel trawką był Kolorado, gdzie zadecydowali o tym mieszkańcy, którzy przegłosowali "poprawkę 64". W referendum ustalili również, że od jej sprzedaży naliczane będą dwa podatki: 15-proc. przeznaczany na edukację i 10-proc. zasilający fundusz, z którego finansuje się egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany.

Od stycznia do listopada 2015 r. wartość sprzedaży legalnej marihuany w tym stanie wyniosła prawie 900 mln dol., a ponad 100 mln dol. stanowił zysk z podatków od sprzedaży.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (45)
Handel marihuaną to świetny interes. Rynek w Stanach już niedługo ma być wart 21 mld dol. rocznie
Zaloguj się
 • radek_sziwa

  Oceniono 19 razy 17

  No i proszę. Oni na tym trzepią miliardy i jakoś nikt nie umiera. U nas za grama gnojek w dresie pójdzie do pierdla. No ale Polska to Chrystus Narodów, nie będą nam zgniłe Stany stawać za przykład.

 • aktyntasza

  Oceniono 10 razy 8

  u nas na działkach konopie indyjskie są na topie i tytoń a z owoców dobry bimberek

 • realistas

  Oceniono 8 razy 6

  Polacy nie mają głowy i dlatego nie będzie legalna. Niech mafia zarabia.

 • blahblah69

  Oceniono 6 razy 4

  "Co do konopi no to na pewno trzeba walczyć z marihuaną. Ale czy marihuana jest z konopi? Chyba nie... ja nic na ten temat nie wiem... w każdym razie, nie wiem, jak pan łączy marihuanę z konopią, z konopiami, ale na pewno z narkomanią trzeba walczyć" Jarosław Kaczyński

 • siekier35

  Oceniono 6 razy 4

  ot i na dziecko te 500 pln by było jak znalazł...
  a ile oszczędności na dietach więziennych dla 'posiadaczy'....

 • polski_janusz

  Oceniono 4 razy 4

  Kolorado 5 mln obywateli

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 7 razy 3

  Wszystkie narkotyki powinny być zalegalizowane i opodatkowane.
  Wolni ludzie w wolnym kraju powinni sami decydować o swoim życiu, czy mają ochotę je sobie zrujnować czy nie. Jestem przeciwny, aby państwo wydawało chociażby złotówkę z naszych podatków na z góry przegraną walkę z narkobiznesem.
  Obecnie jest tak, że rosną gigantyczne fortuny gangów narkotykowych, skorumpowanych polityków i urzędników, którzy nie mają żadnego interesu w legalizacji narkotyków, gdyż urwałoby się im intratne źródło dochodów.
  Konsumenci (ćpuny) otrzymują towar bardzo drogi i paskudnej jakości, gdyż dealerzy w celu zwiększenia zysku mieszają czysty narkotyk z różnymi domieszkami, np. sproszkowane szkło.
  To jest jakiś absurd, świat oszalał. Na każdym rogu można kupić papierosy i gorzałę, a za amfetaminę czy kokainę idzie się siedzieć. Legalne czy nie - narkotyki i tak będą, czy się wam podoba czy nie, nasze dzieci będą narażone na kontakt z nimi. Koniec końców same będą musiały wybrać.
  Ci którzy wybiorą źle i się stoczą, będą stanowiły tragiczny przykład i ostrzeżenie dla innych. Jesteśmy wolnymi ludźmi w wolnym kraju.
  Nawet gdyby ktoś mi dopłacał za to, abym zażył heroinę, to bym tego nie zrobił, na mnie narkobiznes nigdy nie zarobi ani grosza. Czemu więc świat wydaje miliardy dolarów walcząc o to, abym nie miał do nich dostępu? Te pieniądze można lepiej spożytkować, ukrócić biznes bandytom, zwiększyć wpływy z podatków do budżetu (może na +1000 by starczyło?).

 • tommy180

  Oceniono 6 razy 2

  "Handel marihuaną to świetny interes."
  u nas tez będzie. Tylko służby we współpracy z garniturami przygotują sobie podłoże pod działanie i interes będzie się kręcił jak zawsze, Tylko legalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX