Ceny żywności są najniższe od siedmiu lat. Ekspert: "Dwa produkty jednak zdrożeją na pewno"

W styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe od tych z początku ubiegłego roku o 0,1 proc. Nie należy się jednak spodziewać wyraźnego odbicia cen żywności, która na całym świecie jest najtańsza od niemal siedmiu lat. Dopiero czwarty kwartał przyniesie zwyżkę cen mleka i mięsa.
- Patrząc na globalne tendencje na rynku żywności, jak również na czynniki krajowe, oczekujemy, że inflacja cen żywności w I poł. roku będzie kształtowała się nieznacznie powyżej zera - mówi Jakub Olipra, ekonomista banku Crédit Agricole. - W IV kwartale nastąpi znaczący wzrost dynamiki, do ok. 1,5 proc. pod koniec roku. Niemniej jednak ceny żywności pozostaną niskie.

Wieprzowina i mleko w górę

Głównym czynnikiem oddziałującym na przyspieszenie inflacji będzie według ekonomisty ożywienie na rynku mleka, które podbije jego ceny oraz wzrost cen mięsa drobiowego i wołowego. W mniejszym stopniu podrożeje wieprzowina.

Ale to wszystko dopiero w ostatnim kwartale roku. Dodatkowo do dynamiki dołoży się tzw. niska baza, czyli to, że bieżące ceny porównywane będą z ich niskim poziomem z ubiegłego roku. W ciągu dwunastu miesięcy 2015 roku ceny żywności spadły o 1,8 proc., wskaźnik ogólny - o połowę mniej.

Kupujmy owoce i warzywa

Ceny w dół ciągnąć mogą w tym roku owoce i warzywa. Rok temu były drogie ze względu na suszę.

- W miesiącach letnich, w zależności od tego, jak będą kształtowały się zbiory owoców i warzyw, oczekujemy spadku cen w skali roku z uwagi na efekt wysokiej bazy z 2015 roku - prognozuje Olipra. - W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z suszą rolniczą na znacznym terenie kraju, co doprowadziło do znacznych podwyżek cen, zwłaszcza warzyw kapustnych i korzeniowych. Zakładając, że tegoroczne zbiory ukształtują się na średnim poziomie dla poprzednich lat, czyli wyższym niż w 2015 roku, to będzie to czynnik oddziałujący w kierunku spadku ich cen w ujęciu rocznym, czyli obniżenia inflacji żywności w Polsce.

Żywność od dawna nie była tak tania

Wzrostowi cen w Polsce nie sprzyja sytuacja globalna. Jak podała FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), obliczany przez nią indeks cen żywności miał w styczniu poziom najniższy od niemal siedmiu lat, od kwietnia 2009 roku.

Potaniały wszystkie składowe indeksu, czyli mięso, nabiał, zboża, olej roślinny, a nawet cukier, który wcześniej wyraźnie drożał.

Co ma wspólnego żywność z ropą naftową?

- Ceny żywności są bardzo silnie skorelowane z cenami ropy naftowej - tłumaczy zjawisko ekonomista Crédit Agricole. - Wynika to z trzech czynników: po pierwsze, znaczną część kosztów produkcji rolniczej stanowią właśnie ceny ropy, ceny paliw. Drugim czynnikiem jest szerokie zastosowanie produktów rolnych w produkcji biopaliw. Trzecim wreszcie są instrumenty Commodity Index Swap, które zawierają w sobie ceny różnych surowców: rolnych, metalicznych i energetycznych. Handel nimi odbywa się przez inwestorów instytucjonalnych i w sytuacji, gdy spada cena jednego z surowców, automatycznie, by zrównoważyć strukturę indeksu, wyprzedawany jest inny surowiec, co powoduje spadek jego ceny.

Ropa naftowa tanieje niemal nieprzerwanie od połowy 2014 roku. Jej cena w tym czasie spadła z około 100 dolarów za baryłkę do ok. 30 dolarów.

Coś niedobrego może dziać się z cukrem

Według prognoz jedynym produktem spośród podstawowych grup, który może w tym roku podrożeć, jest cukier. Jak szacuje centrum analityczne Platts Kingsman, jego deficyt na światowym rynku ma sięgnąć 7 mln ton w sezonie 2016/2017. To zwiększa prawdopodobieństwo wzrostu cen.

- Równowaga na rynku cukru zostanie zakłócona - popyt będzie przewyższał podaż. Przyczynia się do tego zjawisko El Nino, które oddziałuje w kierunku obniżonych zbiorów trzciny cukrowej i produkcji cukru w Brazylii, będącej największym producentem trzciny cukrowej. Zmniejszone opady w Indiach i Tajlandii także będzie wpływać na niższą produkcję - przewiduje Olipra.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (34)
Ceny żywności są najniższe od siedmiu lat. Ekspert: "Dwa produkty jednak zdrożeją na pewno"
Zaloguj się
 • sztucznamgla

  Oceniono 19 razy 15

  dwa artykuły???

  a ja mogę się założyć że WSZYSTKO podrozeje - po tym jak PISlamiści ponakładali rózne dziwne podatki

  prosze o miano supereksperta

 • guru133

  Oceniono 14 razy 12

  Panie ekspert, jak pieniądze z pińćset plus trafią na rynek, to rzeczywiście, wzrośnie cena mleka, ale tego od wściekłej krowy, bo jak wiadomo cenę kształtuje popyt.:))

 • lob1

  Oceniono 18 razy 4

  Jakie droższe?????wszystko drożeje jak na drożdżach.Komu Wy chcecie wmawiam takie głupstwa.Np.2 lata temu za torebkę płatków górskich płaciłam 1,70 zł teraz 2,4o zł.I tak ze wszystkim,a czynsze to drożeją 2 razy do roku.Kogo Wy chcecie pocieszać?chyba Rząd.

 • rezimthuska

  Oceniono 2 razy 2

  – IPN chroni zbrodniarzy komunistycznych i cały układ Okrągłego Stołu. Widać było przerażenie Kamińskiego, który musiał dziś to powiedzieć i ostrzec ludzi, o których informacje mogą być w dokumentach – wskazywał. – Wyobrażam sobie, co się dzieje teraz u Michnika i mu podobnych, którzy pewnie trzęsą się teraz z przerażenia, że co ten "głupi Kiszczak tam przechował" – mówił.

 • wg70

  Oceniono 1 raz 1

  Ziemniaki rok temu 0,40 zł za kg., dzisiaj 1,19 zł. Faktycznie, bardzo tanio

 • n29a

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to które? Szlugi i dżuma, 500+ w drodze, trzeba odzyskać, co się rozdało :)

 • normalny1977

  0

  Takiej nadwyżki żywności nie było nigdy. Wszystko tanieje wszystkiego jest za dużo. Pokłóciliśmy się ze wschodnim bratem i on przestał zamiatać do siebie wszystko co się do jedzenia nadawało. Oczywiście można znaleść wyjątki, ziemniaki są drogie, kasza gryczana czy kapusta kiszona, ale generalnie wszystko jest tanie, albo ceny nawet nie pokrywają kosztów produkcji tak jak w przypadku mleka czy wieprzowiny.

 • realistas

  0

  Skoro jest tak tania to oznacza, że producenci tracą, a jak stracą za dużo i padną to wzrośnie wielokrotnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX