Myślisz, że bierzesz udział w rekrutacji, a małym druczkiem: Subskrypcja SMS. Za 70 zł miesięcznie

Oszuści mają coraz nowsze metody na wyłudzanie pieniędzy od osób poszukujących pracy. O tej napisał w serwisie Wykop.pl pan Arkadiusz. - Zamiast pobrać z serwera dokumenty rekrutacyjne, zamawiasz usługę subskrypcji płatnych SMS-ów.
Internetowi naciągacze stają się coraz bardziej bezczelni. Od pewnego czasu głośno o jednej z metod wyłudzania pieniędzy od osób poszukujących pracy. Mechanizm jest prosty - oszuści podczas rekrutacji proszą o podanie danych osobowych oraz o przelanie złotówki na podany przez nich numer rachunku. Ten symboliczny przelew uaktywnia następnie konto założone przez oszustów na dane osoby poszukującej pracy. Co dzieje się dalej, można się domyślić - osoba biorąca udział w rekrutacji pracy nie dostaje, za to na jej rachunek zaciągane są kredyty w firmach pożyczkowych.

Stara metoda wciąż działa?

Naciągacze wciąż jednak stosują inną, znaną już metodę na wyłudzenie pieniędzy od poszukujących pracy. Ich zarobki są w tym przypadku niższe, ale też ryzyko dużo mniejsze. Na czym dokładnie polega działalność oszustów? Mechanizm poznał pan Arkadiusz, który odpowiedział na znalezioną w sieci ofertę pracy dla kierowcy i swoją historię opisał w serwisie Wykop.pl. Dostaliśmy od niego zgodę na wykorzystanie zdjęć i opisanie sprawy.

Na wysłane zgłoszenie po trzech dniach otrzymał odpowiedź od kobiety, która poinformowała go o zaakceptowaniu przez firmę jego kandydatury. W e-mailu podała link do informacji związanych z pracą, dalszych instrukcji oraz dokumentów rekrutacyjnych. Następnym etapem miało być wypełnienie testu i odpowiedź na pytania zamieszczone pod podanym linkiem.Ściągnij plik

Po kliknięciu w link z wiadomości pan Arkadiusz został przekierowany na jedną ze stron do hostingu plików. Aby ściągnąć archiwum opisane jako "Test oraz pytania do zakończenia procesu rekrutacji", musiał podać swój numer telefonu. Jednak na dole strony, małym drukiem przeczytał: "To usługa na zasadzie subskrypcji. Cena to 6,15 zł za otrzymanego SMS-a, otrzymasz 3 SMS-y tygodniowo". Przesłanie numeru telefonu oznacza więc zawarcie umowy na usługę subskrypcyjną, która będzie kosztować ponad 70 zł miesięcznie.Mechanizm przekrętu przypomina ten stosowany na Facebooku w szokujących informacjach, m.in. na temat śmierci znanych osób. W tamtym przypadku również nakłania się użytkownika do podania numeru telefonu i w ten sposób wciska mu się usługę odbierania płatnych SMS-ów. "Naganiacze" zarabiają zazwyczaj kilka złotych za każdą namówioną osobę, reszta pieniędzy trafia do kieszeni firmy oferującej subskrypcję i operatorów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (45)
Myślisz, że bierzesz udział w rekrutacji, a małym druczkiem: Subskrypcja SMS. Za 70 zł miesięcznie
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 340 razy 328

  Bananas Republic of Bolanda.

  Jeżeli wystarczy "przelew" by zostać klientem firmy pożyczkowej to nie dziwne, że w tym kraju najlepiej mają ku..., politycy, złodzieje i komornicy*.

  * nie jest wykluczona przynależność do kilku grup jednocześnie.

 • allegropajew

  Oceniono 260 razy 252

  Płatne subskrypcje powinny być zablokowane ustawowo i odblokowywane TYLKO w wyniku osobistej wizyty w punkcie obsługi klienta.

  I tyle w temacie

  Gościula

 • bella96

  Oceniono 161 razy 151

  A nie można po prostu zablokować tego typu usług odgórnie? Po prostu je zlikwidować. Zaraz - zaraz - chyba że opiekuńcze Państwo oraz firmy telekomunikacyjne pełniące funkcje społeczne to organizacje, których głównym założeniem jest wydymanie obywateli? Nie-na 100% tak nie jest. Nie ma żadnych układów, to jest zwykły przypadek...

 • noel24

  Oceniono 122 razy 114

  Hahahahaha... wybiórcza ostrzega przed naciągaczami a w okienku obok Reklama: "znana wokalistka sprowadzała tajemnicze tabletki" i zdjęcie jakiś otłuszczonych kobiecych kopyt. Kliknij to się przekonasz. Co za czasy. Cenisz dobre dziennikarstwo?

 • unhappy

  Oceniono 55 razy 55

  Dodajmy, że oszuści organizujący przekręty na SMS Premium MT ponoszą ZEROWE ryzyko. Bo to co robią jest legalne i Pan Prokurator nie musi odrywać się od porannej kawki.

 • year68

  Oceniono 41 razy 39

  Kiedy to się w końcu skończy do ku... nędzy i zacznie działać prawo eliminujące oszustów?

 • niewymierny

  Oceniono 35 razy 33

  Najpierw oszuści zaciągną kredyt pod pozorem rozmowy o pracę, później list z sądu o egzekucji długu gdzieś zaginie, a następnie komornik przyjdzie i zlicytuje samochód sąsiada oszukanego, bo może.

 • a.ba

  Oceniono 39 razy 33

  Cześć bystrzaki (100% tu piszących) - nie bierzecie pod uwagę - że statystyczny iloraz inteligencji to mniej niż 100%, nie wszyscy zdaja maturę i nie wszyscy umierają młodo ale coraz więcej osób dożywa starości i sklerozy).
  To przecież na takich ludziach żerują te 'firmy" i dlatego wszystkie takie szwindle powinny być prawnie zakazane / karalne.

  p.s.
  Każdy to tu dumnie informował, że nie dał się oszukać to jest jednak ********

 • Piotr Wiszowaty

  Oceniono 32 razy 28

  Brolanda Rulez!

  Każdy kto dopuszcza się takiego działania, żerując na osobach poszukujących pracy, powinien odpowiadać karnie. Kara jak w Singapurze - za każdą oszukaną osobę, bat do pękającej na dupie skóry. Jedną serią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX