Zaczynasz pracę za granicą? Oto siedem rad, które pomogą ci odnaleźć się w innym kraju

Szok kulturowy towarzyszy większości osób, które wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy. Jak się go wystrzegać? Co robić, żeby osiągnąć sukces poza Polską i nie zwariować? Oto siedem rad, które pomogą ci odnaleźć się w innym kraju.
Materiał powstał we współpracy z Magdaleną Łuźniak-Piechą, dr psychologii prowadzącą szkolenia z zakresu coachingu, negocjacji i zarządzania zespołami międzykulturowymi.

1. Czytaj! Najlepszym lekiem na szok kulturowy jest wiedza, więc zdobądź jak najwięcej informacji o danej kulturze jeszcze przed wyjazdem.

2. Pierwsze kroki po przybyciu warto skierować do stowarzyszeń polonijnych, które pomagają osobom szukającym pracy. Radzą, gdzie się udać i co załatwić, żeby zacząć pracę w danym kraju. To pomaga. Naprawdę.

3. Zacznij przynależeć do grupy, w której mieszkasz. Jeśli wyjeżdżasz do pracy np. do Chicago, poznaj to miasto, zacznij nim żyć, weź to, co ci oferuje. Chodź do galerii, do kin, poznawaj ludzi. Innymi słowy, stań się pełnoprawnym obywatelem miejsca, w którym mieszkasz. Zbudujesz dzięki temu swoją nową tożsamość, co pomoże ci lepiej odnaleźć się i w pracy, i w życiu prywatnym.

4. Tym samym postaraj się zamknąć za sobą wszystkie sprawy w kraju. Bagaż z Polski w niczym ci nie pomoże.

5. Pamiętaj, że oglądanie np. brytyjskich seriali nie oznacza, że znasz kulturę londyńskiego City! Uświadom sobie, że szok kulturowy jest całkiem normalną rzeczą. Może mieć on jednak sporo konsekwencji, także dla twojego zdrowia. Stres obniża twoją odporność.

6. Jeśli masz problem, proś o pomoc. Myślenie "ja sobie poradzę" w obcej kulturze nie działa. Musisz mieć osobę, która ci wytłumaczy zawiłości i reguły, którymi kieruje się nowy pracodawca lub dana kultura.

7. Nawiązuj kontakty z osobami z branży. Za granicą tzw. networking, czyli wymienianie się kontaktami między pracownikami z różnych firm, jest czymś zupełnie normalnym. Wymieniaj się więc wizytówkami, doświadczeniem itd. Mów, gdzie pracujesz i na co liczysz w przyszłości. Nigdy nie wiesz, kiedy może ci się to przydać albo kiedy dana osoba okaże się pomocna w szukaniu pracy. Networking działa!Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (16)
Zaczynasz pracę za granicą? Oto siedem rad, które pomogą ci odnaleźć się w innym kraju
Zaloguj się
 • emigrant38

  Oceniono 8 razy 6

  Ludzie, nie wyjeżdżajcie!!! W Polsce jest cudownie teraz! To wolny kraj, a od wyborów to będzie drugi Dubaj. Prezydent taki piękny i mądry człowiek, wykształcony, prawdomówny (już spełnia obietnice wyborcze), przychylny wszystkim. Wspaniale reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Zostańcie w Polsce, tam jest Wasze miejsce.

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 6

  omijaj rodaków

  a będzie git

 • jxl82

  Oceniono 5 razy 5

  Trzymaj się od Polaków z dala szczególnie tych "bardzo" pomocnych

 • boo-boo

  Oceniono 4 razy 4

  Punkt 2 odradzam - należy się trzymać od Polaków z daleka jak się tylko da.

 • szmatlawiecusuwakomentarze00

  Oceniono 4 razy 4

  Od rodaków jak najdalej, staraj się nie mówić w ojczystym języku (zwabisz rodaków).

 • arius9

  Oceniono 6 razy 4

  Takie te rady mgliste, ja mam bardziej przyziemne.
  Ucz sie jezyka.
  Nie sluchaj Polakow,ktorzy wszystko wiedza najlepiej, bo pracuja tam "juz 2 lata".
  Zapomnij, ze Polacy to najlepszy i najmadrzejszy narod w Europie. Gdyby tak bylo, to Niemcy i Angole szukaliby roboty w Polsce.
  Ucz sie miejscowej kultury i zasad, to nie bedziesz traktowany jak wiesniak od krow.

 • wujek_extrema

  Oceniono 1 raz 1

  rada #8) rwij z tego Polskiego raju gdzie sie da i jak najszybciej!

 • adam.2x

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej wyjeżdżaj na studia od razu po maturze albo później na doktoranckie. To najłatwiejszy sposób na aklimatyzację w nowym kraju i zabezpieczenie sobie przyszłości.

 • carolina_reaper

  Oceniono 1 raz 1

  Zgadzam sie z boo-boo - z dala od Polakow tudziez calej dziczy z demoludow ale zwlaszcza Polakow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX