Będziecie zaskoczeni, ile firm chce zwiększyć płace pracownikom. W 2016 r. będziemy zarabiać więcej?

Wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie 3,5 proc. będzie miał odzwierciedlenie w wyższych wynagrodzeniach - pisze portal Wynagrodzenia.pl. Jak wynika z raportu płacowego Sedlak & Sedlak, w nadchodzącym roku blisko 75 proc. badanych firm zamierza zwiększyć płace swoim pracownikom.
Najnowsze prognozy NBP pokazują, że w najbliższych latach możemy się spodziewać u nas powolnej poprawy koniunktury. Scenariusze przewidują, że w 2016 i 2017 roku wzrost PKB w Polsce wyniesie odpowiednio 3,3 proc. i 3,5 proc. To powinno pociągnąć za sobą wzrost płac. O ile?

Najwyżej obstawia NBP

Prognozy wynagrodzeń dla Polski prezentowane przez poszczególne instytucje różnią się między sobą. Na najwyższe podwyżki płac wskazuje Narodowy Bank Polski. Według szacunków zaprezentowanych w listopadowym raporcie o inflacji zarobki Polaków w 2016 roku wzrosną o 4,9 proc. Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów - 3,6 proc.

Większymi sceptykami są w tym względzie międzynarodowe firmy zajmujące się analizą wynagrodzeń. I tak firma ERI Economic Research Institute szacuje, że dynamika wzrostu nominalnych wynagrodzeń w naszym kraju wyniesie 3,1 proc. Z kolei zdaniem ekspertów z Korn Ferry pensje w Polsce wzrosną zaledwie o 2,6 proc.Co czwarta firma nie planuje podwyżek

Jak pokazują wyniki raportu płacowego Sedlak & Sedlak za ten rok, blisko 75 proc. firm zamierza podnieść poziom płac o średnio 3,4 proc. Najniższe podwyżki otrzymają osoby zasiadające w zarządzie oraz władze firmy. W 2016 roku ich płace wzrosną o 3 proc. Na pozostałych szczeblach zarządzania pracownicy mogą liczyć na podwyżki w wysokości 3,5 proc. Co ciekawe, blisko 25 proc. firm biorących udział w badaniu w ogóle nie planuje jakichkolwiek podwyżek płac.Jednak jak wynika z danych NBP, co czwarty pracodawca podniósł wynagrodzenia w ostatnich latach bez wcześniejszego planowania. Można więc przypuszczać, że odsetek firm, które podniosą pensje swoim pracownikom, będzie jeszcze większy.

Weź udział w badaniu wynagrodzeń tutaj.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas