Najlepiej i najgorzej opłacane branże. Gdzie warto pracować, skąd zwijać manatki?

W 2015 roku najlepiej opłacaną branżą w całej Polsce były technologie informatyczne. To właśnie w IT mediana wynagrodzeń wyniosła 5, 7 tys. zł brutto. Kolejne stopnie na podium zajęły: bankowość z okrągłą medianą 5 tys. zł i telekomunikacja - 4,8 tys. zł. Ale zarobki w branżach różnią się w zależności od województwa.
Z kolei najniższe wynagrodzenia odnotowano ex aequo w usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce, gdzie mediana zarobków wyniosła 2,9 tys. zł brutto, czyli była aż o 49 proc. niższa niż w najlepiej opłacanej branży. Na trzecim miejscu najniżej opłacanych branż znalazł się sektor publiczny z medianą płac na poziomie 3, 1 tys. zł.

Gdzie jechać po wyższe zarobki?Wśród najwyżej opłacanych branż w poszczególnych województwach znalazły się: IT (w jedenastu województwach), energetyka i ciepłownictwo (w dwóch województwach) oraz telekomunikacja, bankowość i przemysł ciężki (każda z wymienionych w jednym regionie). Najniżej opłacaną branżą są usługi dla ludności (w ośmiu województwach), następnie kultura i sztuka (siedmiokrotnie) oraz nauka i szkolnictwo (w jednym regionie).

Dyrektor zarobi dwa razy tyle co menedżer

Najwyżej opłacani dyrektorzy byli w IT i w bankowości, gdzie mediana wynagrodzeń wyniosła 15 000 PLN brutto miesięcznie. Zatrudnieni na najwyższym szczeblu zarządzania w kulturze i sztuce, aby zarobić pensję dyrektorów z bankowości lub IT, musieliby przepracować ponad 3 miesiące. Największe różnice były pomiędzy zarobkami kierowników i dyrektorów. W usługach dla ludności czy w bankowości dyrektorzy zarabiają dwa razy więcej niż menedżerowie.Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które co roku prowadzi firma Sedlak & Sedlak.Więcej o:
Komentarze (52)
Najlepiej i najgorzej opłacane branże. Gdzie warto pracować, skąd zwijać manatki?
Zaloguj się
 • iwanme

  Oceniono 6 razy 6

  Hmm, z moich obserwacji wynika, że raczej w IT dyrektorzy zarabiają trochę mniej, natomiast w górę ciągną branżę zarobki specjalistów właśnie, natomiast 15k u dyrektora w bankowości wydaje mi się grubo niedoszacowane, z kolei w bankowości szeregowi pracownicy zarabiają zwykle bez szału.

 • jt-w

  Oceniono 4 razy 4

  Najbardziej dziwne jest to, .że mimo, iż prawdopodobnie większość ludzi tak myśli, to nikt dotąd nie powiedział jasno o "procederze" pobierania tak wysokich, jak Morawiecki i inni zwierzchnicy banków. A powinno się mówić prawdę - że jest rabunek, okradanie klientów tych instytucji. Bo to z ich pieniędzy, czy to ze spłat kredytów czy też z oszczędności lokowanych w bankach biorą sobie swoje apanaże ci "geniusze" - ile chcą, a zdaje się, że coraz więcej. Jakież to nadzwyczajne kwalifikacje lub ciężka praca usprawiedliwiają pobieranie 10 tys. zł dziennie?! Moim zdaniem to jest nie tylko chore, to jest sankcjonowanie faktycznych przestępstw przez system państwa.

 • krwawyhegemon

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma w zestawieniu leśników? Już najniższy w hierarchii podleśniczy prawie osiąga rekordową medianę...

 • Black Swan

  Oceniono 10 razy 2

  o dochodach w bankowości to najlepiej pogadać z ludźmi, którzy pracują w oddziałach banków... Byłem zszokowany jak mnie taki "bankster" zapytał o pracę bo w trakcie tej rozmowy dowiedziałem ile oni tam zarabiają... Dwa koła to jest dobra pensja w oddziale ich banku... jak w biedronce na kasie tyle, ze w gajerku...

 • norman67

  Oceniono 6 razy 2

  44 mld według wyliczeń NBP - na tyle oszukali banksterzy Polaków na kredytach frankowych. I to tle w temacie zarobków w banksterkowości.

 • puch-atek

  Oceniono 5 razy 1

  czyli jest dokładnia tak jak chciał Hitler, tylko bez wojska i pieców gazowych. Rządzą matoły, zboczeńcy i bydlaki. Kultura i cywilizacja w niewoli i na marginesie.

 • total_immersion

  Oceniono 1 raz 1

  Znam jedna branze w uslugach dla ludnosci (plci meskiej) gdzie zarobki miesieczne grubo przekaczaja mediana dyrektorow IT .

 • rolnik43

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej zarabiającymi w Polsce są posłowie i senatorowie co podnosi średnią krajową.

 • mariuszdd

  Oceniono 2 razy 0

  Te pół lemingi ? Muszą obecnie pluć sobie w brodę,którzy skończywszy ekonomie jakis czas temu przekwalifikowali za propaganda GW na operatorów wózka widłowego ewentualnie operatora walca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX