Bogaty Polak je wołowinę, biedny - ziemniaki. Zarabiamy coraz więcej, ale coraz mniej kupujemy. Nie tylko żywności [4 PUNKTY]

Zamożni Polacy jedzą pięć razy więcej wołowiny niż najbiedniejsi. Oni z kolei jedzą dużo więcej chleba i ziemniaków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ponad połowa najuboższych ma jednak w domu telewizor plazmowy, a niemal sześciu na dziesięciu - własny samochód.
Kupujemy coraz mniej jedzenia - jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku Polacy zjedli aż o 19 proc. mniej ryb, 12,6 proc. mniej serów i 11,6 proc. mniej wędlin i przetworów mięsnych w porównaniu z 2012. To, ile jedzenia kupujemy, zależy oczywiście od tego, ile zarabiamy.

1. Jedzenie

W 2013 r. w gospodarstwach domowych z najwyższymi dochodami (2728 zł na osobę miesięcznie) zjadano ponadpięciokrotnie więcej mięsa wołowego, dwaipółkrotnie więcej jogurtów, owoców i ryb oraz dwa razy więcej serów niż w gospodarstwach osiągających najniższe dochody (404 zł na osobę miesięcznie). Najubożsi jedli za to więcej pieczywa, ziemniaków i margaryny.

Ciekawie prezentują się dane dotyczące spożycia podstawowych produktów w zależności od miejsca zamieszkania. Okazuje się, że mieszkańcy miast zjedli w ubiegłym roku więcej owoców, serów i jogurtów od mieszkańców wsi. Ci drudzy natomiast, statystycznie, spożywali więcej warzyw, mięsa, pieczywa i cukru.

2. Kto wydaje najwięcej?

GUS policzył również, które grupy społeczne wydają najwięcej w stosunku do osiąganych dochodów. Okazuje się, że są to renciści, którzy na bieżące wydatki przeznaczają niemal 94 proc. swojego dochodu. Najmniej (67,9 proc.) wydają rolnicy. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wysokość osiąganego dochodu. Renciści mieli w ubiegłym roku do dyspozycji średnio 1913 zł miesięcznie na gospodarstwo, a rolnicy - już ponad 5040 zł.Statystycznie nasze zarobki wciąż rosną. Świadczy o tym również to, że spada udział wydatków w naszych dochodach - teoretycznie więc coraz więcej oszczędzamy. W 2003 r. wydawaliśmy średnio 95 proc. naszego dochodu rozporządzalnego, podczas gdy w 2013 r. - niecałe 82 proc.

3. Gdzie mieszkają bogaci?

W 2013 r. w gospodarstwach domowych przeciętny miesięczny dochód na osobę ukształtował się na poziomie 1299 zł. Wyższy był jedynie w województwach: mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim i śląskim. W rankingu wygrywa Mazowsze - tutaj gospodarstwa domowe dysponowały kwotą 1690 zł na osobę, zamyka go natomiast Podkarpacie z kwotą ok. 998 zł.

4. Zarabiamy więcej - mieszkamy nowocześniej?

Czy wysokie dochody przekładają się na lepsze wyposażenie gospodarstw domowych w nowoczesny sprzęt? Okazuje się, że niekoniecznie, bowiem różnice nie są aż tak duże. Komputer z dostępem do internetu posiada 77,9 proc. najbogatszych gospodarstw i 68,5 proc. najuboższych. Niemal 75 proc. najlepiej zarabiających ma do dyspozycji telewizor plazmowy/LCD (55,7 proc. najbiedniejszych), a 69,6 proc. samochód osobowy (57,6 proc. najuboższych).

Z danych GUS wynika też, że gospodarstwa domowe w miastach są wyposażone bardziej nowocześnie od gospodarstw wiejskich. Komputer z dostępem do internetu posiada 71,8 proc. gospodarstw miejskich (wieś - 62,7 proc.), telewizor plazmowy lub LCD - 68,1 proc. (wieś - 63,1 proc.), zmywarkę do naczyń - 23,2 proc. (wieś - 20,4 proc.). Z kolei mieszkańcy terenów wiejskich wygrywają z mieszczuchami pod względem liczby posiadanych samochodów - własne auto ma aż 15 proc. więcej mieszkańców wsi niż miast.

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS