OFE umiera? Rząd zabrał nam składki na ratowanie budżetu, a już przejadł połowę pieniędzy

Na stu młodych Polaków, tylko jeden zapisuje się do OFE. Fundusze nie mają prawa reklamowania swoich produktów, a połowa zabranych im środków została już ?przejedzona?. - OFE muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości - mówi ekonomistka prof. Elżbieta Mączyńska.
OFE umiera i wszystko wskazuje na to, że ta śmierć pójdzie na marne. Rząd, reformując fundusze emerytalne, zabrał im ponad 153 mld zł, w wyniku tej operacji dług publiczny zmniejszył się o 130 mld zł (większość aktywów OFE stanowiły obligacje, których wartość liczona była bez odsetek). Po niecałym roku niemal połowa pieniędzy przejęta przez skarb państwa została skonsumowana przez wzrost długu publicznego. W 2014 roku wzrósł on o ponad 72 mld zł. Jednym słowem: Polacy zostali pozbawieni ponad połowy składek ulokowanych w II filarze, a uzyskane pieniądze lada chwila znikną w całości.

Brak chętnych do OFE

To niejedyne problemy funduszy emerytalnych. Reforma podkopała ich wiarygodność i drastycznie ograniczyła napływ nowych członków. Z najnowszych danych, które publikuje dzisiejsza "Rzeczpospolita", wynika, że z pół miliona młodych ludzi, którzy w zeszłym roku weszli na rynek pracy, do OFE zapisało się tylko 5 tys. z nich. Z jednej strony rządowe zmiany poprzedzała negatywna kampania, z drugiej strony wielu młodych ludzi nie ma pojęcia, że może wybrać oszczędzanie w II filarze, bo rządowi nie opłaca się o tym informować, a towarzystwa emerytalne mają zakaz reklamowania się.

Państwo nie tylko nie poprzestało na zabraniu Funduszom połowy aktywów, ale także wprowadziło tzw. mechanizm suwaka bezpieczeństwa. Na dziesięć lat przed przejściem na emeryturę składki stopniowo przenoszone są do ZUS. Pieniądze nie trafiają na żadne indywidualne konto, tylko niemal natychmiast wydawane są na świadczenia dla obecnych emerytów.

Osłabienie otwartych funduszy emerytalnych to także potężny cios w rynek kapitałowy. Mniej pieniędzy w OFE to znacznie mniej pieniędzy na giełdzie. Od momentu wejścia nowelizacji w życie, obroty na warszawskim parkiecie zmalały o niemal 1/3 - z miliarda do 700 mln zł.

Odzyskać zaufanie

Zdaniem profesor Elżbiety Mączyńskiej ze Szkoły Głównej Handlowej nie ma podstaw, aby wieszczyć rychłą śmierć OFE. Co prawda Fundusze straciły bardzo wiele ze swoich aktywów - co ograniczyło ich możliwości inwestycyjne - jednak ich przetrwanie leży tylko i wyłącznie w rękach samych funduszy.

- Kryzys w 2008 roku bardzo mocno podkopał zaufanie do rynków kapitałowych, swoje żniwo zebrała także dyskusje o OFE poprzedzające rządową nowelizację. A jak wiadomo, zaufanie traci się momentalnie, a odzyskuje latami. Tak więc jeśli fundusze nie chcą przejść do historii, muszą przekonać ludzi, że warto im powierzyć swoje pieniądze - mówi Mączyńska.

Jak podkreśla profesor, jedną z pozytywnych zmian w reformie OFE jest danie ludziom możliwości wyboru, gdzie mają trafić ich składki emerytalne. Dotąd fundusze nie musiały walczyć o klienta, ponieważ członkostwo było obowiązkowe. - Teraz tak dobrze nie ma i fundusz podlega mechanizmom wolnorynkowym. Musi jakoś przekonać potencjalnych klientów, że to właśnie ich "towar" jest najlepszy. Tym "towarem" jest umiejętne inwestowanie składek, by uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu. Kiedy klient zobaczy, że wybór OFE to więcej pieniędzy na emeryturze, nie będzie się wahał i wybierze oszczędzanie w funduszu - uspokaja Mączyńska.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (354)
OFE umiera? Rząd zabrał nam składki na ratowanie budżetu, a już przejadł połowę pieniędzy
Zaloguj się
 • Jacek Es

  Oceniono 528 razy 412

  szczerze mowiąc z tego artykułu najbardziej ruszyła mnie informacja, że połowa z 150 miliardów złotych jużwsiąkła. Brawo rząd, brawo politycy!
  Acha, akurat nad okienkiem komentarza wyświetla się link do artykułu, że Kambodża ma kwotę wolną od podatku w wysokości 8640 zł. Ciekawe ile oni musieli zabrać z OFE aby móc sobie na to pozwolić...
  ---
  jestesmyfajni.pl

 • wasyll11

  Oceniono 671 razy 347

  Gońcie się .
  1. jak pobieraliście prowizje od wpłaty - było OK
  2. jak pobieraliście prowizje za zarządzanie (przynosząc straty) - było OK
  3. jak OFE było przymusowe choć niby to moje prywatne składki - było OK
  4. jak przez 20 lat mieliście członków OFE w du..ie - było OK
  TERAZ JA MAM WAS I WASZE MARŻE , PROWIZJE ... I TO CZY BĘDZIE OFE CZY NIE NIC POLAKOM NIE DAJE ZA WYJĄTKIEM RAD NADZORCZYCH OFE - TEGO WAM SZKODA - KORYTA !!!!!!

 • bijelodugme

  Oceniono 292 razy 264

  Musimy odróżnić dwie rzeczy, pierwsza to sama zasada OFE, które dostawało pieniądze na zasadzie przymusu i ich zarobki nie zależały bynajmniej od operatywności tylko sztywno ustalone były jako procent od składki.

  Druga dotyczy samego przejęcia tych pieniędzy przez rząd, które nie wynikało wcale z troski o obywateli lecz po prostu było podyktowane burdelem finansowym, i dużym zadłużeniem.

 • zerozer52

  Oceniono 320 razy 184

  Rząd, w osobie Tuska, okradł dzieci z dzieciństwa, młodych z OFE a starszych z zasiłków, rent i emerytur. Sram na to państwo.

 • loppe

  Oceniono 222 razy 164

  Wykukano pokolenie które przez ostatnie 20 lat wpłacało do OFE (nie miało zresztą wyboru, OFE były obowiązkowe dla młodszych roczników, tylko stare miały wybór). Za nasze pieniądze przeprowadzono więc udane prywatyzacje takich pereł państwowych jak JSWęglowa, której kurs od momentu prywatyzacji spadł o ok. 80% Budżet zarobił. Zmiana reguł gry w jej trakcie spowodowała odcięcie dopływu kapitału z OFE na giełdę, giełda spada, a my dalej - to pokolenie - mamy na niej swoje akcje w OFE. Pięknie rządzie Tuska nas załatwiłeś!

 • sned

  Oceniono 244 razy 148

  Rządząca banda Tuska nam to zrobiła.
  Politycy, którzy są w Polsce u władzy to mafia.

 • saves

  Oceniono 195 razy 129

  Po GPW widać co dzieje z gospodarką po zabraniu kasy z OFE. Indeksy na świecie biją rekordy, a u nas kręci się jak goowno w przeręblu. Troszkę w górę i sruuuu w dół.

 • ateus77

  Oceniono 239 razy 123

  OFE to największy przekręt po 1989 r. Polacy zostali zmuszeni do płacenia setek miliardów złotych międzynarodowej finansjerze, żeby ta mogła pobierać wysokie prowizje i grać na giełdzie. Każda złotówka wędrująca do OFE to narastający deficyt, bo brakujące na emerytury części składek państwo musiało pokrywać.

 • gazeta.kr

  Oceniono 145 razy 115

  Wszyscy powinni oszczędzać w trzech filarach. Jeden z nich ukradnie prawica, drugi lewica a trzeci kościół.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX