Kwota wolna od podatku na Cyprze jest 26 razy wyższa niż w Polsce. Na tle świata wypadamy słabo [WYKRES]

Kwota wolna od podatku w Polsce nie zmieniła się od sześciu lat. Jest ponad 26 razy niższa od cypryjskiej i prawie trzy razy niższa od obowiązującej w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata.
W ubiegłym miesiącu Sejm odrzucił projekt ustawy podwyższającej próg dochodu wolnego od podatku. Według obecnych przepisów nie musimy płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu roku zarobiliśmy mniej niż 3091 zł. Jeśli nasz dochód jest wyższy choćby o złotówkę, musimy już zapłacić podatek.

Miesiąc temu pisaliśmy o podniesieniu kwoty wolnej od podatku w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata. Dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 r. wyniósł tam ok. 3,9 tys. zł. W Polsce PKB per capita jest niemal 14 razy większe (wynosi 53,8 tys. zł). Mimo to rząd Kambodży zdecydował o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, która jest teraz niemal trzy razy wyższa niż w Polsce.

kwota wolna od podatku i pkb per capita | Create infographics


Polska kwota wolna od podatku nie uległa zmianie od 2009 r. W tym czasie inne kraje nawet kilkakrotnie ją zwiększały. Na przykład w Wielkiej Brytanii z 5,2 tys. funtów w 2007 r. wzrosła do 10,5 tys. funtów w roku bieżącym. Ostatnio decyzję o podwyższeniu limitu zwolnienia od podatku podjęły m.in. Jamajka i Brazylia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS
Więcej o:
Komentarze (120)
Kwota wolna od podatku na Cyprze jest 26 razy wyższa niż w Polsce. Na tle świata wypadamy słabo [WYKRES]
Zaloguj się
 • robi_99

  Oceniono 186 razy 166

  Wiedza Pani poseł Kazan ( z PO - przewodnicząca komisji finansów publicznych), która często wypowiada się na ten temat tłumacząc, że Państwa nie stać na podwyższenie tej kwoty jest porażająca !!!. To co niby człowiek zarabiający 1500zł netto zrobi jak dostanie 100zł miesięcznie więcej - odpowiadam Pani "poseł" : wyda na usługi i towary w stawce 23% vat zamiast tego co płaci jako podatek 19%. Nie rozumie ...... to nawet więcej wpłaci do budżetu.

 • mb_rszy

  Oceniono 155 razy 151

  Po prostu te skurczybyki przy korycie nie mają sumienia.

 • zbirone

  Oceniono 135 razy 121

  W Polsce najwyższe w stosunku do osiąganych dochodów podatki płacą niziny społeczne i jest to niejako zgodne z tradycją dziejową, po prostu kontynuuje się dzieło I Rzeczpospolitej gdzie szlachta rządziła masami rozmodlonych biedaków.

 • pszczy2000

  Oceniono 115 razy 101

  Polska to porabany kraj,mamy tez chyba najwyzszy w Europie VAT.No,ale tak to jest,kiedy trzeba finansowac przywileje roznych grupa spoleczno-zawodowych takich jak:rolnicy (KRUS,zwrot akcyzy od paliwa),sedziowie,prokuratorzy,policjanci,gornicy - wczesne emerytury,stan spoczynku) no i najwiekszego,czarnego pasozyta - Kosciol katolicki.

 • adam_l27

  Oceniono 90 razy 88

  Sejm odrzucił projekt ustawy podwyższającej próg dochodu wolnego od podatku

  Sejm czy koalicja PO+PSL ??

 • jonaszewski

  Oceniono 74 razy 68

  Wstęp do artykułu gotowy, ale zgubiliście dalszy ciąg. Jakieś pogłębienie, rozmowa z prof. Balcerowiczem, kontra ministra Szczurka, może jakiś wywiad z tzw. człowiekiem z ludu, najlepiej samotną babcią z niską rentą... Na to czekamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX