Włoska policja finansowa ujawnia gigantyczne defraudacje i marnotrawstwo pieniędzy w sektorze publicznym

Po sprawdzeniu kontraktów publicznych wartych 4,6 mld dol. okazało się, że ponad 4 mld dol. z tych środków zostało zmarnowanych albo ukradzionych - donosi Associated Press.
Włoska policja finansowa opublikowała szokujące dane dotyczące defraudacji i korupcji w tamtejszym sektorze publicznym. Po sprawdzeniu zeszłorocznych kontraktów w tym sektorze wartych 4,6 mld, okazało się, że 1,5 mld dol. zostało zdefraudowane, a kolejne 2,6 mld dol. zostało zmarnowane. W raporcie podsumowującym 2014 r. funkcjonariusze poinformowali również, że zgłoszono możliwość popełnienia przestępstw dotyczących administracji publicznej przez 3,7 tys. osób.

Korupcja jest olbrzymim problemem w tym kraju, z którym od początków swoich rządów próbuje walczyć rząd premiera Mateo Renziego. Tydzień temu włoski senat przyjął nową antykorupcyjną ustawę, która zaostrza kary za oszustwa w państwowych i prywatnych firmach. Teraz ustawą zajmie się parlament.

Włochy mafią stoją

Nie jest żadną tajemnicą, że włoska mafia szczególnie upodobała sobie kontrakty publiczne jako idealne pole do oszustw finansowych. W związku z tym kraj ten co roku zajmuje bardzo wysokie pozycje w rankingu najbardziej skorumpowanych państw, przygotowywanym przez Transparency International. Włochy plasują się w nim obok takich państw jak Suazi, Bułgaria, Rumunia i Senegal.

Ostatnio głośnym echem odbiło się kilka skandali korupcyjnych dotyczących m.in. kontraktów na targach Expo w Mediolanie, podwodnej bariery chroniącej Wenecję oraz odbudowy miasteczka L'Aquila, zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2009 r.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (37)
Włoska policja finansowa ujawnia gigantyczne defraudacje i marnotrawstwo pieniędzy w sektorze publicznym
Zaloguj się
 • japiota

  Oceniono 107 razy 63

  Jakie to szczęście że dzięki mądrym politykom, jasnemu prawu i skutecznym organom ścigania problem korupcji i marnotrawstwa w naszej umiłowanej Ojczyźnie nie istnieje.

 • stupid_writer

  Oceniono 69 razy 49

  A nasze eminencje ukradly narodowi dziesiatki miliardow w Komisji Majatkowej i dalej "doją" budzet na kilka miliardow rocznie! Daleko wam do nas!

 • dorsz_pitery

  Oceniono 63 razy 49

  a u nas 460 złodziei przez 25 lat nie jest w stanie stworzyć cywilizowanego prawa spółdzielczego regulującego nie tylko SKOKI, ale co ważniejsze (i ukrywane: mawi może ze 2 razy coś tam o tym napisał przez te lata) życie 12 milionów Polaków oddanych na pastwę mafii prezesów spółdzielni mieszkaniowych:
  temidacontrasm.info/lawina-upadlosci-sm/
  temidacontrasm.info/spoldzielcy-w-potrzasku/
  temidacontrasm.info/lista-politykow-przeciwnych-nam-w-parlamencie/
  temidacontrasm.info/czerwona-hydra-znowu-atakuje/
  temidacontrasm.info/prawo-wlasnosci/

 • tinley

  Oceniono 73 razy 35

  Nic dziwnego.. W Polsce to myślicie inaczej jest? Kasa na autostrady się rozplynęła, stadionów nabudowali za bajeczne pieniądze a teraz transferuje się kase do firm zewnętrznych zarządzajacych tymi stadionami potrzebnymi jak dziura w portfelu. Tak się włąśnie kradnie kasę - w majestacie prawa wydaje się ją na pierdoły z ktrych podatnik nie ma żadnego pożytku. Pożytek mają ci co maja takowy mieć. Koledzy, koleżanki i firmy zwiazane z ludźmi którzy zawiadują tym burdelem zwanym polityką.

 • panibiedroniowa

  Oceniono 35 razy 29

  Cudze chwalicie,swego nie znacie!

 • plastikpiokio

  Oceniono 39 razy 19

  u nas jest podobnie --nawet skala ta sama tylko złodzieje mowią po polsku.

 • ncs299

  Oceniono 45 razy 17

  W tych zawodach Włosi są z nami bez szans.

 • mg_40

  Oceniono 16 razy 16

  U mnie za pieniądze unijne oferowano kurs malowania na szkle oraz uwaga, hit... kurs tworzenia bombek choinkowych ze wstążek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX