Polska może uzyskać dostęp do nowego źródła ropy naftowej z Białorusi. Bez udziału Rosji

Białoruś rozpoczęła realizację budowy rurociągu Mozyrz - Brześć, który umożliwi tani przesył produktów ropopochodnych do Polski - donosi portal Defence24.pl.
Spółka Gomeltransneft, która odpowiada za zarządzanie białoruską częścią ropociągu Przyjaźń, pod koniec ubiegłego roku wróciła do projektu budowy rurociągu Mozyrz - Brześć. Powstanie tej linii przesyłowej dawałoby Polsce dostęp do produktów ropopochodnych z rafinerii mozyrskiej, która najprawdopodobniej wytwarzałaby ją z kaspijskiej ropy sprowadzanej przez ropociąg Odessa - Brody.

Projekt sprzed ponad dekady

Do pierwszych ustaleń dotyczących projektu budowy rurociągu Mozyrz - Brześć, doszło między Warszawą a Mińskiem już w 2004 r. Ostatecznie jednak nie doszło do jego realizacji. Białorusini nie byli w stanie zagwarantować stałych dostaw ropy do Polski z powodu uzależnienia od dostaw z Rosji. Według obecnych planów ropa miałaby być sprowadzana do rafinerii w Mozyrzu z Morza Kaspijskiego, nie ma więc problemu z Rosją.

Energetyczny zwrot Białorusi

Według portalu Defence24.pl powrót Gomeltransneftu do projektu jest związany z energetycznym zwrotem, który zamierza wykonać Białoruś. Dzięki wykorzystaniu ropociągu Odessa - Brody do importu ropy naftowej z kierunku czarnomorskiego, Białoruś zyskała dostęp do surowca niezależnego od Rosji, który byłby przerabiany przez rafinerię w Mozyrzu i dzięki nowej magistrali Mozyrz - Brześć trafiałby do Polski. Byłaby to także atrakcyjna finansowo alternatywa dla białoruskich petrochemii, które z powodu niskich notowań rubla przestały wysyłać swoje produkty do Rosji.

POLUB NAS


Więcej o:
Komentarze (24)
Polska może uzyskać dostęp do nowego źródła ropy naftowej z Białorusi. Bez udziału Rosji
Zaloguj się
 • Oceniono 52 razy 38

  Takie źródło ropy bez udziału Rosji można kupić w każdym sklepie ze źródłami ropy bez udziału Rosji.....

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 22 razy 16

  I nowszej mapki nie mieli w Orlenie!

 • migucisko

  Oceniono 15 razy 11

  Taka samowola Łukaszenki? Przecież Putin na to nie pozwoli

 • swiniak666

  Oceniono 11 razy 9

  "Polska może uzyskać dostęp do nowego źródła ropy naftowej z Białorusi"

  "Białoruś rozpoczęła realizację budowy rurociągu Mozyrz - Brześć, który umożliwi tani przesył produktów ropopochodnych do Polski"

  To wkoncu chodzi o rope czy produkty ropopochodne? Bo z tego co wiem nasza fantastyczna inwestycja w mozejkach nie pracuje pelna para wiec po co sprowadzac gotowe produkty? Poludniowe rafinerie czyli Jaslo, Jedlicze, Trzebinia, Gorlice, Czechowice-Dziedzice sa cieniami duzych zakladow z przed lat ale czesc z nich przetrwala bo specjalizuje sie w konkretnych produktach (np Jedlicze regeneruje przepracowane oleje).

  Generalnie polska posiada technologie i ludzi, kierunki petrochemiczne wiec po co sprowadzac gotowe produkty ropopochodne z bialorusi ? Czy chodzi o rope bo redaktor sam nie wie o czym pisze...

 • stach_79

  Oceniono 25 razy 5

  Cena paliw będzie już rosła - wszystko przez PiS, ich demostracje i tupanie spowodowały, że Ziemia zaczęła się zapadać na istniejące pokłady. Jeżeli będą więcej tupać, krzyczeć, przychodzić z flagami pod pałac cena wzrośnie do 8 zł za litr.... Borze coś Polskię!

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 3 razy 3

  już to widzę, jak baćka sprzedaje surowce wbrew kacapom. Jeżeli nawet, to za chwilę usłyszymy, że biołorusini i rosjanie to jeden naród i że na białorusi nie ma wojsk rosyjskich, a jak nawet, to żołnierzy rosyjskich można sobie kupić w każdym sklepie z żołnierzami ...

 • krasnoludek524

  Oceniono 2 razy 2

  Dobry tytuł
  Polska może uzyskać dostęp do nowego źródła ropy naftowej z Białorusi. Bez udziału Rosji

  Tylko niech propagandzista napisze gdzie są złoża ropy naftowej na Białorusi w ilości potrzebnej Orlenowi.
  Zlituj się Gazeto.
  Za dużo już tej propagandy.
  Napiszcie co tam z gazoportem w Świnoujściu.
  Ile lat opóźnienia i dlaczego nikt jeszcze nie poniósł za to konsekwencji?
  Napiszcie ile straciliśmy w Możejkach i ile jeszcze stracimy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX