Piknik pod wiszącym bankructwem. Czy turyści z Polski powinni się obawiać Grexitu?

Zamknięte banki i ograniczenia w pobieraniu pieniędzy z bankomatu. Grecja znalazła się o krok od przepaści i w każdej chwili może zbankrutować. Jednocześnie kraj ten jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez turystów z Polski. Czy wyjazd do Grecji to obecnie dobry pomysł? Czy zamiast wymarzonego urlopu grozi nam wakacyjny horror?
Grecja jest już o krok od bankructwa, dziś minął termin spłaty 1,6 mld euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Ryzyko wyjścia tego kraju ze strefy euro i powrotu do drachmy jest coraz większe. W obawie przed paniką wśród Greków i opróżnianiem przez nich kont zamknięto banki i ograniczono ilość pieniędzy, które można wyciągnąć z bankomatu. Jednak to nie przeraża polskich wczasowiczów.

- Polacy dalej chętnie wybierają Grecję na letnie wakacje, nie widzimy zmniejszenia zainteresowania tym kierunkiem, a nawet wręcz przeciwnie. Zamknęliśmy wszystkie nasze oferty wyjazdów do Tunezji, w związku z tym część klientów, którzy wcześniej kupili wyjazdy do tego kraju, wybrała właśnie Grecję. Obok Turcji jest to wciąż najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków - tłumaczy rzecznik prasowy biura podróży TUI Polska.

MSZ daje zielone światło

Na swojej stronie internetowej MSZ publikuje ostrzeżenia dla podróżujących. Resort ostrzega np. przed wyjazdami do Tunezji, w której w zeszłym tygodniu doszło do ataku na turystów. W przypadku Grecji jest jednak inaczej, MSZ zaleca "zachowanie zwykłej ostrożności" i uzbrojenie się w zapas gotówki na wypadek ewentualnych problemów.

Czytaj też: MSZ od dawna ostrzegało przed zagrożeniem w Tunezji. Gdzie jeszcze nie jeździć lub uważać? [MAPA] >>>

"W związku z obecną sytuacją sektora bankowego i finansów publicznych w Grecji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim udającym się lub planującym podróż do tego kraju śledzenie bieżących komunikatów publikowanych na stronach MSZ oraz aktualnych doniesień prasowych. Z uwagi na możliwość występowania czasowych ograniczeń w wypłacaniu waluty w bankomatach oraz bankach osobom udającym się do Grecji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również zaopatrzenie się w dodatkowe środki płatnicze w postaci gotówki" - czytamy w komunikacie na stronie resortu.

Podobnego zdania są przedstawiciele biura podróży TUI. - Większość greckiej turystyki to wyspy, które są oddalone od stolicy o setki, a nawet tysiące kilometrów. Tam życie toczy się po prostu własnym torem. Do tego większość klientów wybiera ofertę all inclusive - mniej więcej 80 proc. osób - dlatego ewentualne problemy z bankomatami mogą doskwierać tylko niedużej grupie naszych klientów. Do tego na greckich wyspach nie ma jak dotąd problemów z pobieraniem pieniędzy - mówi Artur Rezner.

I dodaje: - Z doświadczenia wiem także, że Polacy, nawet gdy jadą na all inclusive, zabierają ze sobą również gotówkę, zwykle ok. 100-200 euro, i to im całkowicie wystarczy.

Strzeżonego...

Jednak aby zdecydować się na odpowiednią sumę, trzeba przede wszystkim się zastanowić, na co będą nam potrzebne pieniądze.

- Ile gotówki powinniśmy zabrać ze sobą do Grecji, zależy od wykupionej wycieczki. Turyście na wycieczce all inclusive, który zamierza przede wszystkim wypoczywać na plaży i nie planuje żadnych dodatkowych wycieczek, spokojnie wystarczy 100 euro na tydzień. Jednak jeśli zamierza jeździć na wycieczki fakultatywne, to musi się liczyć z kosztem 60-100 euro na osobę za każdy taki wyjazd. Dlatego warto sprawdzić wcześniej oferty i ich koszty. Tak więc nie trzeba ze sobą brać worka pieniędzy. Zresztą operacje dokonywane kartami kredytowymi wciąż działają - mówi Rezner.

Z trochę większymi kosztami muszą się liczyć osoby, które nie zdecydowały się na all inclusive: - Zazwyczaj w cenie hotelu jest wtedy śniadanie, więc turyści muszą zadbać o obiad i kolację. Generalnie ok. 50 euro dziennie powinno całkowicie wystarczyć, a nawet jest to zanadto. Myślę, że trzeba liczyć ok. 300-400 euro na tydzień.

Wyjście ze strefy euro

Ewentualne odłączenie się Aten od eurolandu spowoduje wiele problemów gospodarczych. - Początki Grecji po wyjściu ze strefy euro na pewno będą bardzo ciężkie. Jeśli drachma zostanie zdewaluowana o połowę, to wszystkie kupowane z zewnątrz towary mogą się stać dwa razy droższe. W tym momencie większość rzeczy robi się potwornie droga, a więc jest i inflacja, i recesja. Wtedy jest tylko pytanie, jak bardzo trzeba będzie Grekom pomagać, i mam tu na myśli pomoc nie tylko finansową, ale wręcz humanitarną - mówi główny analityk DM Xelion Piotr Kuczyński.

Do tego wprowadzenie nowej waluty spowoduje dodatkowe problemy.

- To nie jest taki prosty proces. Prawdopodobnie przez jakiś czas będą funkcjonowały dwie waluty. Do tego trzeba się bardzo dokładnie przygotować. To będzie bardzo silna destabilizacja i pewnie bardzo silne kolejne tąpnięcie w gospodarce greckiej - oceniła w rozmowie z PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Mimo to TUI Polska nie spodziewa się i nie obawia żadnych większych problemów po ewentualnym Grexicie. Klienci nie zostaną wyrzuceni z hotelu ani nie powinni mieć problemów z wyżywieniem.

- Zarówno my, jak i hotelarze mamy długoterminowe kontrakty, również z poddostawcami. Mogą być jakieś przejściowe problemy, np. w sklepie - może nie być tam jakiegoś towaru - jednak nie spodziewamy się większych problemów. Myślę, że to będzie wyglądało raczej jak dewaluacja w Polsce w latach 90. albo przechodzenie na euro przez naszych sąsiadów: było niewielkie zamieszanie i jakieś mniejsze problemy, jednak nic wielkiego się nie stało. Do tego transakcje międzybankowe nie są zawieszone, a zamawianie np. produktów spożywczych do hoteli odbywa się właśnie w ten sposób - bezgotówkowo - tłumaczy rzecznik biura.

"Może być taniej"

Bankructwo Grecji i wyjście ze strefy euro może być paradoksalnie dobrą wiadomością dla turystów wybierających się w te rejony - ceny niektórych usług i towarów w tym kraju mogą spaść nawet o połowę.

- Przyjęcie drachmy będzie korzystne dla turystów, ponieważ grecka waluta będzie musiała być zdewaluowana mniej więcej o połowę, a więc spadną też ceny np. pobytu w hotelu czy jedzenia w restauracji. Poza tym wszyscy staraliby się podawać jak najniższe ceny, aby w ogóle przyciągnąć turystów. Należy przypuszczać, że po takim spadku cen turyści zaczęliby masowo wyjeżdżać do Grecji. Na pewno turystyka byłaby główną gałęzią napędzającą gospodarkę, i do tego błyskawicznie się rozwijającą - tłumaczy Piotr Kuczyński.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (83)
Piknik pod wiszącym bankructwem. Czy turyści z Polski powinni się obawiać Grexitu?
Zaloguj się
 • Oceniono 148 razy 142

  Ja pier .. od 3 dni pod KAZDYM newsem z Grecja w tytule ten sam, samoodpalający się filmik z tą babką gadającą same banały o Grecji. Dajcie ludziom żyć...

 • adolfiutin11

  Oceniono 88 razy 82

  a kto mówi o wyjściu Grecji z Unii ?? halooo! Jeżeli już , to o opuszczeniu strefy euro!

 • boguslawbch6808

  Oceniono 55 razy 49

  Tak oto redaktor Miecugow tworzy historię. Wyprasza Grecję z UE.
  Rzetelne dziadostwo za 99 groszy.

 • sselrats

  Oceniono 38 razy 36

  Poczekac w Polsce. Jak Grecja wyjdzie z UE to moze wejdzie do Polski.

 • porque

  Oceniono 55 razy 33

  Polscy "turysci" nie powinni sie obawiac grexitu, gdyz przyjezdzaja z wlasnym zarciem i na nic nie wydaja swoich zaskorniakow.

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 40 razy 32

  Może mi ktoś wyjaśni dlaczego najbardziej przeyebane mają kraje, gdzie właściwie wszystko jest za darmo (ogrzewanie, energia, woda, słońce, sól, warzywa, przyprawy i takie tam), czyli Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy itp. a najbardziej stabilne gospodarczo kraje to takie, gdzie wszystko trzeba wręcz "wydzierać" naturze (a więc Norwegia, Szwecja, Islandia, Dania itp.)
  Po prostu nie kumam.

 • amorvertical

  Oceniono 100 razy 30

  Generalnie mam to w doooopie. Tak jak 12 milionów Polaków którzy NIGDZIE w tym roku nie wyjadą na wakacje bo ich nie stać na taki luksus. To są problemy bogatych. Ich cyrk ich małpy. Rozumiem, że Grecja w ramach wakacyjnej bryndzy politycznej pełni teraz rolę Potwora z Loch Ness. Zidiocenie ogólne jest aż nadto widoczne.

 • Black Swan

  Oceniono 25 razy 25

  "Większość greckiej turystyki to wyspy, które są oddalone od stolicy o setki, a nawet tysiące kilometrów"

  tysiące kilometrów do Aten? To wskażcie choć jedną taka wyspę... :-)
  Moglibyście sie czasem zastanowić w tej redakcji nad tym co tu zostawiacie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX