Ropa jeszcze tańsza? Nawet 20 dolarów za baryłkę...

Ceny ropy mogą spaść niedługo nawet do 20 dol. za baryłkę - prognozuje Goldman Sachs. Zdaniem analityków amerykańskiego banku wysoka produkcja w połączeniu z malejącym zapotrzebowaniem doprowadzą do spadku cen do poziomu niewidzianego na światowych rynkach od ponad dekady.
Przez ostatni rok dziwne rzeczy działy się z cenami ropy. Nieco ponad rok temu baryłka kosztowała powyżej 100 dol., a na początku 2015 roku było to już 45 dol. Później - w okolicach maja i czerwca - cena odbiła się do 60 dol., jednak ostatnio znów spadła i dziś to już ok. 45 dol.A zdaniem Goldman Sachs w najbliższych miesiącach może być jeszcze taniej.

Więcej ropy niż potrzeba

Według analityków banku już niedługo ceny ropy mogą wrócić do poziomu z lat 90. Ich zdaniem wciąż rosnąca podaż tego surowca połączona z olbrzymimi zapasami i malejącym popytem może doprowadzić do spadku cen ropy nawet do 20 dol. za baryłkę.

"Nadwyżki ropy naftowej na rynku są większe, niż się spodziewaliśmy. Naszym zdaniem taka sytuacja utrzyma się także w 2016 r. wraz ze wzrostem produkcji surowca przez kraje OPEC oraz spoza kartelu" - napisali w swoim raporcie analitycy Goldmana.

"Amerykanie muszą zniknąć z rynku"

Zdaniem banku nie ma szans na wzrost cen ropy, dopóki trwa "wojna naftowa" pomiędzy krajami OPEC a resztą producentów ropy - głównie z USA, którzy od jakiegoś czasu korzystają z technologii pozwalającej na wydobywanie ropy z łupków - co znacznie podniosło podaż surowca na rynkach.

Innymi słowy, póki na rynku znajdują się amerykańscy naftowcy, nie ma szans na odbicie, ponieważ kartel broni swoich udziałów w rynku i jest gotowy zarabiać mniej na ropie, byleby wykończyć konkurencję.

"Pomimo wyzwań finansowych, które niskie ceny ropy naftowej stanowią dla producentów OPEC, zmniejszenie produkcji długoterminowo przełożyłoby się na podobne straty przychodów" - czytamy w raporcie banku.

Za utrzymaniem się niskich cen czarnego złota przemawia także coraz bardziej realny powrót na rynek ropy Iranu, który zapowiada, że może ruszyć z produkcją od razu po zdjęciu z niego sankcji - tym samym jeszcze mocniej podnosząc jego podaż.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (77)
Ropa jeszcze tańsza? Nawet 20 dolarów za baryłkę...
Zaloguj się
 • daretom

  Oceniono 30 razy 14

  No, Wołodia, pakuj mandżury i ośka na znienawidzony Zachód, bo inaczej albo latarnia, albo ołowica.

 • dawaj_czasy

  Oceniono 24 razy 12

  mafijna stacja benzynowa zalicza glebe
  szczurkowi juz protezy w gebie ze zlosci pekaja a botoks tryska galami ze zlosci
  Kiedys Wielki prezydent USA Ronald Reagan rozdeptal karalucha zeby przestal sie rozlazic po Europie i wyzwolil reszte ludow w tym Polske z okupacji SSowieckiej
  Dzieki Ci Wielki prezydencie Wielkiej Ameryki za Wolnosc
  dziekuja Ci wszystkie narody wyzwolone z krwawych pazorow bandy czerwonej
  Wyzwolenie Kuby , Bialorusi i Wenezueli jest juz bliskie

  "Powtorka z rozrywki" sie zbliza palkowniku kgbisto :)))))

 • tune

  Oceniono 9 razy 7

  Czy tylko PKN Orlen ma zarabiać na spadkach cen surowców? Kurs akcji spólki poszedł wyraźnie w górę w ciagu ostatniego roku.
  Czy może tańsza benzyna i olej napędowy mogłyby napedzać całą gospodarkę?

 • katamawira

  Oceniono 10 razy 6

  Uch... To kacapom nawet na wódkę i kartofle nie starczy i będzie rewolucja. Oby jak najszybciej

 • corvelinho

  Oceniono 17 razy 5

  Czy tylko mi słowo "kartel" kojarzy się z mafią, grupami przestępczymi itd?
  A tutaj proszę, zupełnie jawnie nazywa się OPEC kartelem i wszystkim to pasuje!

 • leminglongin

  Oceniono 5 razy 3

  no to może kremlowskim faszystom przestanie sie w doopach przewracać, sen o potędze światowej .. pryska po raz kolejny

 • szlachcic

  Oceniono 2 razy 2

  20 dolcow za barylke?
  obecnie mamy 45
  No to na polskich stacjach będzie z 5 groszy taniej

 • komercyjny02

  Oceniono 2 razy 2

  @tune
  Rekordowe ceny za baryłkę w ostatnich latach wynosiły 125 dolarów. Ostatnie notowania zaś to - w zaokrągleniu - 45 dolarów. Różnica wynosi 80 dolarów na baryłce.

  Polska importuje corocznie około 170 mln baryłek surowej ropy rocznie (przetworów ropy nie liczę). 170 mln x 80 USD = 13,6 miliardów dolarów. Prawie czternaście miliardów zielonych! O tyle więcej ZOSTAJE COROCZNIE w Polsce, zamiast wypływać do Rosji.

 • reality_show

  Oceniono 4 razy 2

  Skąd ten niepokój o spadek cen ropy? Niestety wydrukowano za dużo pustych dolarów bez pokrycia i wartość ceny ropy będzie nieadekwatna to wartości samej waluty. Czekamy więc na dewaluację dolara do innych walut i do ceny złota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX