"Gwiezdne wojny" zarobiły łącznie 28 mld dol., z czego tylko 4 mld dol. na filmach...

"Gwiezdne wojny" to nie tylko jeden z najbardziej kultowych filmów w historii, ale także jeden z najbardziej kasowych i nie chodzi tu tylko o wpływy z kin... Większość pieniędzy pochodziło z zupełnie innych źródeł.
Według wyliczeń serwisu statisticbrain tylko 4 z 28 mld dol. (ok. 111 mld zł.) zarobionych przez "Gwiezdne wojny" pochodziło ze sprzedaży biletów. Najbardziej kasowym filmem była pochodząca z 1999 r. część I - "Mroczne widmo", która kosztowała 115 mln dol., zaś zarobiła 924 mln dol., czyli zysk tego obrazu wyniósł ponad 809 mln dol. Jednak większość pieniędzy pochodziło z zupełnie innych źródeł - przede wszystkim zabawek i różnych akcesoriów związanych z tym filmem.

Więcej o:
Komentarze (2)
"Gwiezdne wojny" zarobiły łącznie 28 mld dol., z czego tylko 4 mld dol. na filmach...
Zaloguj się
  • palpacino

    Oceniono 1 raz 1

    Szkoda, że artykuł nie jest do końca rzetelny. Przede wszystkim jeśli chodzi o zyski filmów to ich nie liczy się na zasadzie ile film zarobił minus budżet, bo po pierwsze, w budżecie nie uwzględnia się kosztów marketingowych (które przy dużych produkcjach zaczynają się od 50 milionów dolarów) a do tego to co film zarobi w kinach dzieli się na pół z kiniarzami. Tak więc stwierdzenie, że skoro Mroczne Widmo kosztowalo 100 milionów a zarobiło 900 nie oznacza, że zysk tego filmu to 800 mln. Po drugie, jeśli chcemy pokazać jak bardzo kasowy jest dany film, to warto chyba przytoczyć to ile zarobił w stosunku do budżetu. Tutaj zdecydowanie góruje Nowa Nadzieja, która kosztowała 11 mln a zarobiła ponad 700 mln. Do tego odległość czasowa pomiędzy starymi a nowymi filmami jest tak duża, że wypadałoby wziąć pod uwagę inflację. Zarabiając ponad 700 mln w 1977 roku, Nowa Nadzieja, przy dzisiejszych cenach biletów spokojnie miaaby na koncie ponad 3 miliardy.

  • naz_niepoprawna

    0

    >>"Mroczne widmo", która kosztowała 115 mln dol., zaś zarobiła 924 mln dol., czyli zysk tego obrazu wyniósł ponad 809 mln dol.<< - przychód, nie zysk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX