Od stycznia urośnie minimalne wynagrodzenie. Wiesz, jak zmieniało się przez ostatnie 12 lat? Sprawdzamy

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełny etat wzrośnie o 100 zł. Sprawdzamy, jak zmieniała się pensja minimalna w ciągu ostatnich 12 lat.
Propozycję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą wzrostu płacy minimalnej do 1850 zł w 2016 r. rząd przyjął na początku czerwca. W połowie lipca Komisja Trójstronna nie podjęła wspólnej uchwały o wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Związkowcy nie uczestniczyli w pracach komisji, gdyż od dwóch lat bojkotowali jej prace.

Brak wspólnej uchwały KT oznaczał, że płaca minimalna w 2016 r. wyniesie nie mniej niż proponowane przez rząd 1850 zł - o 100 zł więcej niż obecnie. Tylko w razie wspólnej uchwały KT rząd musiałby uwzględnić inną kwotę.

Wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli musi wynosić w 2016 r. co najmniej 1480 zł brutto.

Oto, jak zmieniało się wynagrodzenie minimalne od 2003 r.:

Minimalne wynagrodzenie w latach 2003-2016
Create line charts


Zgodnie z prawem do 15 września rząd w rozporządzeniu sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Przepisy mówią, że kwota nie może być jednak niższa od propozycji przedstawionej przez Radę Ministrów do negocjacji w KT.

Pracodawcy proponowali, aby minimalne wynagrodzenie było niższe i wyniosło między 1782 a 1800 zł. Związkowcy chcieli wyższej kwoty - 1880 zł. Domagali się też, by pensja minimalna była równa połowie przeciętnego wynagrodzenia.

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, które pracodawca musi zapłacić pracownikowi, czyli osobie pozostającej w stosunku pracy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (56)
Od stycznia urośnie minimalne wynagrodzenie. Wiesz, jak zmieniało się przez ostatnie 12 lat? Sprawdzamy
Zaloguj się
 • ragnah

  Oceniono 6 razy 6

  Pamiętajmy, że cały czas chodzi o pensję BRUTTO. Tylko że za BRUTTO jeszcze nikt się nie najadł. 1880 brutto daje ok. 1350 na rękę. Czyli pensja minimalna w Polsce to 1350 PLN.

 • proto

  Oceniono 5 razy 5

  Każda podwyżka płacy minimalniej to mniejj kasy dla moich dzieci. Bo muszę płacić większy ZUS.
  Podnoszenie płacy minimalnej jest dla Państwa bardzo korzystne bo oznacza to większe wpływy z podatków i większy ZUS.

  Państwo staje się oprawcą, który tylko zabiera.

 • leszek.30

  Oceniono 6 razy 4

  W czasach, gdy rządził PiS 2005 - 2007 , płace minimalne wahały się między 800zł a 900 zł.
  Teraz mamy szansę powrotu do tych stawek.. Przecież Kaczyński, Duda i Szydło twierdzili i twierdzą, że Polska to ruiny i zgliszcza i tak będzie ..!

 • farah

  Oceniono 7 razy 3

  Wystarczy strzelić trójkę dzieci - po co zaraz do roboty ... Kochane pieniążki same wskoczą do rączki!

 • poppers68

  Oceniono 2 razy 2

  Abstrahując od tego ,że polkscy prywatni pracodawcy nie chcą się dzielić zyskiem ze swoimi pracownikami to ja tu widzę element .....cudu.
  No bo jak? Kraj nieudolnie rządzony przez "aferałów z peło" a pensyjka minimum ...siup! w górę?
  Oj smarkacze, smarkacze ,te Wasze wybory polityczne to nas ściągną w dół jak majty pensjonarki na wyjeździe.....
  Jak ludziska na tym forum pisały, że naprawdę ostatnie 8 lat to autentyczny progress to całe zatępy pękały z drwinek i gmiały oburzeniem....
  No i ?
  A teraz to już za późno i zacznie się zamiatanie.....

 • turbo-liberal

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego w ogóle istnieje coś takiego, jak minimalne wynagrodzenie?

 • aarvedui

  Oceniono 4 razy 2

  czyli znowu wzrost podatku ZUS dla małych firm i DG......

  kiedy w końcu podatek ZUS dla MiŚ zacznie się wyliczać prawidłowo, tj. od prawdziwych danych statystycznych o średniej w małych firmach, a nie z danych prezesów budżetówki i dużych korpo ???

 • panhoryzontu

  Oceniono 6 razy 2

  Wykres pokazuje jak rośnie się zapotrzebowanie budżetu na ZUS zawarty w pensji brutto, co by dało się wydać tę kasę natychmiast na górników, rolników i inne darmozjady...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX