Od stycznia niższe rachunki za prąd. Przeciętna rodzina zaoszczędzi do 22 zł rocznie

Od 1 do 2 zł netto miesięcznie - tyle wyniosą w przyszłym roku oszczędności na rachunkach za prąd. To efekt dzisiejszego zatwierdzenia taryf na 2016 r.
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki wejdą w życie z początkiem stycznia i oznaczają, że w 2016 r. przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe od 12 do około 22 zł (czyli średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 zł netto miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G).

Łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc. W kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych.

Spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu tzw. zielonej energii. W 2016 r. obniżą się nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych. Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc., a dla odbiorców grup G (tu stanowią około połowy całego rachunku za energię) - o 2 proc.

- Nasze rachunki za energię elektryczną będą w przyszłym roku niższe. Mimo to w zatwierdzonych taryfach o ponad 200 milionów złotych zwiększyliśmy wydatki związane z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego - podsumowuje wynik tegorocznych postępowań taryfowych Maciej Bando, prezes URE.



Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas





Więcej o:
Komentarze (30)
Od stycznia niższe rachunki za prąd. Przeciętna rodzina zaoszczędzi do 22 zł rocznie
Zaloguj się
 • krzysztof_57

  Oceniono 7 razy 7

  Prąd stanieje,ale wzrosną wszystkie opłaty pozostałe jak abonamentowa,sieciowa stała, sieciowa zmienna,jakościowa i przejściowa......wiec po Qwe nędze te radosne wiadomości

 • kalinowski11

  Oceniono 5 razy 5

  Uuuuuuuu... jak zainwestować te oszczędności ? :-)

 • rtd5rtd

  Oceniono 4 razy 4

  to jest jakis zart tak? To mialo byc na deser.pl ?

 • el_bigos

  Oceniono 6 razy 4

  No kooorwa WOW. Chyba się zaleję na te święta z tej okazji. Oczywiście za zaoszczędzone pieniądze na prądzie.

 • ndof

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko nie wydajcie wszystkiego na jakieś głupoty...

 • tommy180

  Oceniono 3 razy 3

  ja tey już nie moge się doczekac na co wydam te 22 zł na koniec 2016

 • kot2ka

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe dlaczego niby tak dobrotliwe URE zawsze zatwierdza podwyżki jakie tylko zażyczy sobie PEC ???? Ze względu na stosunkowo lekką zimę PEC (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) stosuje co roku tą samą praktykę i żąda podwyżki opłat stałych które na każdej fakturze są coraz wyższe. W takiej sytuacji czy się pobiera więcej ciepła do ogrzania mieszkania czy mniej rachunki w ten sposób zawsze są podnoszone i ciepło drożeje. Na te wszystkie machloje musi wyrazić zgodę URE co zresztą chętnie czyni !!!! W ten sposób największa opłata jaka się znajduje w rachunku za mieszkanie czyli ciepło ciągle drożeje !!!! Ja się pytam od czego jest to zas... URE, skoro od regulacji energetyki to niech ograniczą te olbrzymie apetyty monopolistów z PECu i pokażą, że za darmo nie grzeją tam swych 4 liter !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX